Jak zaplanować ogród zimowy?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Ogród zimowy – czyli przeszklone pomieszczenie przylegające do budynku – marzy się niemal każdemu właścicielowi domu i miłośnikowi przyrody. To jednak inwestycja dość skomplikowana i kosztowna. Sprawdzamy, jak najlepiej stworzyć ogród zimowy!

Kto może założyć ogród zimowy i jakich formalności trzeba dopełnić?

Najlepiej jest zacząć planować ogród zimowy już na etapie projektowania domu – wtedy będzie on częścią finalnego projektu. Jeśli jednak decydujesz się na nowy element już istniejącego domu, musisz pamiętać, że ogród zimowy jest klasyfikowany jako ingerencja w konstrukcję budynku. Co za tym idzie, niezależnie od jego wielkości, konieczne jest zdobycie pozwolenia na budowę. Dużo prościej ma się sprawa z wolnostojącym ogrodem zimowym, ponieważ jeśli jego powierzchnia nie przekraczać będzie 25 m2, to wystarczy jego budowę zgłosić w starostwie lub urzędzie gminy. Warto też pamiętać, że ogród zimowy podlega normom budowlanym i szeregowi wymagań technicznych, dlatego jego samodzielne wybudowanie jest bardzo skomplikowane – lepiej zatrudnić fachowców ze sprawdzonej ekipy.
 

 

Ogród zimowy – sezonowy czy całoroczny?

Pierwszym pytaniem, które musisz sobie zadać zanim zaczniesz planować ogród zimowy, jest to, jak chcesz go używać. Czy chcesz z niego korzystać tylko w sezonie od wiosny do jesieni, jak z tradycyjnego ogrodu? A może chcesz urządzić w nim dodatkowe pomieszczenie – np. drugi salon lub jadalnię? Od tego zależy typ ogrodu i wszystkie kolejne kroki, takie jak planowanie kształtu, materiały, wykończenie i wreszcie – rośliny.

Ogród zimowy całoroczny będzie wymagał zastosowania lepszych materiałów, o większej zdolności izolacyjnej, ale także ogrzewania, które może stanowić nie lada wyzwanie. Plusem jest natomiast to, że taki ogród będzie cieszył oko niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz. Z kolei sezonowy ogród zimowy będzie wyłączony z użytkowania… właśnie w zimie. Brak odpowiedniej izolacji i ogrzewania sprawi, że po prostu będzie tam nieprzyjemnie. Za to świetnie sprawdzi się jako miejsce zimowania co bardziej wrażliwych roślin ogrodowych, bo mimo wszystko temperatura w sezonowym ogrodzie w czasie zimy będzie się utrzymywała na poziomie 5-15°C.
 

 

Strony świata a ogród zimowy

Kolejnym krokiem w planowaniu ogrodu zimowego, będzie wybranie strony świata, na którą ma on wychodzić. W przypadku domu istniejącego możemy już nie mieć możliwości wyboru, ale podczas projektowania nowego domu warto wziąć to pod uwagę. Najważniejsze jest oczywiście, żeby ogród dobrze komponował się z bryłą budynku i wzbogacał jej konstrukcję, ale od strony świata zależy to, w jaki sposób będziemy mogli użytkować ogród zimowy w przyszłości.

Ogród zimowy południowy

  • najwięcej słońca,
  • możliwość hodowania egzotycznych kwiatów i roślin,
  • mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie,
  • konieczność zacienienia dachu i/lub ścian,
  • wymaga bardzo dobrej wentylacji.

Ogród zimowy północny

  • bardzo mało słońca,
  • niższa temperatura właściwie przez cały dzień,
  • można hodować w nim tylko rośliny lubiące cień,
  • chroni przed wnikaniem zimnego powietrza do domu,
  • dobrze sprawdzi się jako zimowisko dla roślin ogrodowych.

Ogród zimowy zachodni

  • optymalna ilość słońca – więcej po południu,
  • latem wymaga dobrej wentylacji i zacieniania,
  • zimą warunki są optymalne,
  • może służyć za zimowisko dla roślin ogrodowych.

Ogród zimowy wschodni

  • najczęściej polecany kierunek,
  • intensywnie nasłoneczniony w pierwszej części dnia,
  • w czasie słońca wymaga dobrej wentylacji i zacieniania,
  • pozwala na hodowanie większości roślin domowych.

Jak widać, najlepszym wyborem jest ogród od strony wschodniej lub zachodniej, gdzie tylko okresowo będziemy musieli zadbać o wywietrzenie nagrzanego pomieszczenia, a przez resztę czasu będziemy mogli cieszyć się przyjemnymi warunkami i roślinnością.
 

 

Ogród zimowy piękny i wytrzymały

Budowa samej konstrukcji ogrodu zimowego wiąże się z pewnymi decyzjami. Oczywiście, dla większości osób na pierwszy plan wysuwa się wygląd i kształt ogrodu, ale warto pamiętać, że z każdym dodatkowym panelem przeszklenia rosną koszty. Co więcej, do wyboru mamy wiele rodzajów materiałów, których ceny także się różnią.

Jakie elementy musimy wziąć pod uwagę podczas planowania ogrodu zimowego?

  • Powierzchnia ogrodu – im mniejsza, tym mniejsze koszty.
  • Kubatura, czyli kształt budynku – najprostsze konstrukcje są sześcianami z ukośnym dachem, ale można też zbudować ogród zimowy w kształcie altanowym.
  • Dach i jego nachylenie – za optymalne uznaje się nachylenie od 10 do 45°, ponieważ z takiego dachu zalegający śnieg zsuwa się swobodnie. Od kąta nachylenia zależy też ilość i skupienie światła słonecznego wewnątrz ogrodu.
  • Materiał użyty do budowy konstrukcji nośnej (szkieletu) – musi być tak wytrzymały, by nie poddawał się działaniu wiatru czy obciążeniu śniegu. Do wyboru mamy profile z PVC wzmacniane stalowymi elementami, drewniane, stalowe, aluminiowe oraz mieszane.
  • Rodzaj przeszklenia – najtańsze są wykonane z tworzyw sztucznych, ale warto pamiętać, że łatwo ulegają one uszkodzeniom, np. zmatowieniu czy zarysowaniu. Dużo lepiej sprawdzi się wytrzymały rodzaj szkła mineralnego, np. szkło hartowane, które w razie uszkodzenia nie roztrzaska się na ostre fragmenty. Rodzaj przeszklenia dobrze jest dobrać z pomocą architekta zieleni, ponieważ to od niego będzie zależało, jakie rośliny będziemy mogli hodować wewnątrz ogrodu. Ze względu na rośliny warto zwracać uwagę np. na ilość przepuszczanego promieniowania ultrafioletowego oraz właściwości antyrefleksyjne.
  • Okna, drzwi i wentylacja – w każdym ogrodzie zimowym musimy zapewnić dobrą cyrkulację powietrza i wilgotność. Do tego celu najczęściej stosuje się wloty powietrza przy podłodze i wywietrzniki pod dachem. Dostępne są także profile wentylowane, w których przepływ powietrza zapewniają niewielkie szczeliny. Można też wietrzyć za pomocą otwierania czy uchylania zamontowanych okien, ale jest to równie szybkie, jak uciążliwe, bo wymaga systematyczności. Dużo bardziej efektywna jest klimatyzacja, która szybko i automatycznie reaguje na zmieniające się warunki, ale z kolei wiąże się z dużymi kosztami.

A cena?

Decyzji do podjęcia podczas budowy ogrodu zimowego jest wiele i należą one do bardziej skomplikowanych. Między innymi z tego powodu większość firm zajmujących się takimi konstrukcjami wykonuje je wyłącznie na zamówienie. Ciężko więc określić, ile może kosztować taka budowa. Warto jednak wiedzieć, że podstawowy projekt malutkiego ogrodu zimowego o wymiarach 2,5×3 m, to koszt blisko 20 000 zł – i to bez kosztów okien i drzwi oraz przy użyciu jednych z tańszych materiałów. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – zamawiając indywidualny projekt mamy możliwość zapoznania się z mnogością dostępnych możliwości i skorzystania z pomocy fachowców, którzy zadbają o to, by ogród zimowy spełniał wszystkie nasze oczekiwania i był funkcjonalny.
 




 

Poznaj również inne nasze ogrodowe poradniki! Mówimy m.in. o tym, czym jest chobotek i jak go hodować, omawiamy również pomysły na skalniak i ozdoby z opon!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: