Tanie ogrzewanie – na co się zdecydować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Dowiedz się, ile rocznie kosztują poszczególne metody ogrzewania domów, jakie są plusy i minusy każdej z nich, i sprawdź sposoby na tanie ogrzewanie swoich czterech kątów.

Jakie są sposoby ogrzewania domu i ile kosztują?

Najdroższą opcją ogrzewania domu jest korzystanie z gazu ciekłego w butli. Dla 4-osobowej rodziny, mieszkającej w 150-metrowym domku, roczny koszt ogrzewania gazem z butli wynosi prawie 9 000 zł. Niewiele tańsze jest elektryczne ogrzewanie domu, ze względu na wysoki koszt prądu. W tym wypadku może on wynieść ponad 8 000 zł rocznie. Kotły olejowe zaś to inwestycja, która pochłonie ok. 6 000 zł rocznie. Do najtańszych sposobów ogrzewania domu należą te z wykorzystaniem gazu ziemnego (ok. 4 000 – 5 000 zł rocznie), biogroszku, czyli wyselekcjonowanego węgla (ok. 3 500 zł rocznie) czy korzystanie z pompy ciepła (2 000 – 3 000 zł rocznie).
 

Tanie metody ogrzewania – wady i zalety

Gaz ziemny

Gaz ziemny jest znacznie tańszym surowcem niż gaz ciekły czy olej opalowy. Niestety, nie zawsze przyłączenie do sieci gazowej jest możliwe – spółka gazownictwa może odmówić przyłączenia nieruchomości do sieci, gdy ta znajduje się zbyt daleko od infrastruktury. Całkowity wydatek ogrzewania domu gazem ziemnym obejmuje koszt jednorazowego przyłączenia do sieci (ok. kilku tysięcy złotych), a następnie comiesięczne rachunki uzależnione od wskazań liczników.
Koszt gazu ziemnego – ok. 2,50 zł brutto/m³ (2015 r.)
 

Ekogroszek

Biogroszek to wyselekcjonowany węgiel kamienny o ziarnach wielkości 5-25 mm i niższej zawartości siarki i popiołu. Używany jest do obsługi kotłów na węgiel kamienny z automatycznym podajnikiem paliwa. Koszty ogrzewania eko groszkiem zależą po pierwsze od jakości węgla, po drugie – od sprawności instalacji. Nowoczesne piece węglowe cechuje efektywność spalania na poziomie nawet 90%, zatem używając dodatkowo jakościowego węgla (zgodnego z zaleceniami producenta kotła) nie tylko zwiększamy efektywność spalania, jednocześnie obniżając koszty ogrzewania, ale także ograniczamy emisję substancji szkodliwych.
Koszt biogroszku – 900zł brutto / tona (2015 r.)
 

Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które potrafią pobrać ciepło z powietrza, wód powierzchniowych czy gruntu. To rozwiązanie ekologiczne, bezobsługowe, a zamontować je można niemal w każdym miejscu. Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się jednak w budynkach energooszczędnych, o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Mimo że roczny koszt ogrzewania domu pompą jest relatywnie najniższy – ok. 3 000 zł – dużego nakładu finansowego wymaga jednorazowy zakup samego urządzenia, które kosztuje ok. 40 000 zł.
Gruntowa pompa ciepła – cena noc/dzień – 0,36 zł/0,58 zł; roczne zużycie energii – ok. 4900 kWh (2015 r.)
 
Wybór paliwa, którym ogrzewamy dom to poważna decyzja, której skutki mogą być odczuwalne – przede wszystkim finansowo – przez wiele lat. Ważną kwestią, którą należy brać pod uwagę przy planowaniu ogrzewania jest także wpływ naszej decyzji na środowisko naturalne. Starajmy się więc wybierać paliwo grzewcze z uwzględnieniem zarówno potrzeb naszego domu i możliwości naszego portfela, jak i z szacunkiem dla otoczenia.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: