Jaki zlew wybrać? Nasadowy, wpuszczany, podblatowy

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Artykuł pod patronatem

Wybór właściwego zlewu to niełatwe zadanie. Tworzyw, kształt, kolor, liczba komór, z ociekaczem lub bez… A do tego kilka rożnych opcji montażu. Zobacz, czym się różnią zlewozmywaki nablatowe, wpuszczane w blat i podwieszane.

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile czasu poświęcacie rocznie na zmywanie naczyń w zlewozmywaku? Umycie naczyń po wszystkich posiłkach w kilkuosobowej rodzinie może zająć nawet około 90 minut dziennie. Tygodniowo da nam to aż 630 minut, czyli 10 i pół godziny. W skali roku otrzymamy „imponujące” 32 850 minut – 547 i pół godziny! Zainwestowanie w zmywarkę oczywiście znaczącą zmniejszy liczbę spędzonych przy zlewozmywaku godzin. Ale wciąż przecież zostaje płukania warzyw i owoców, napełnianie garnków wodą i wiele innych drobnych kuchennych czynności. Dlatego tak ważne jest wybranie zlewozmywaka, który zapewni nam odpowiedni poziom wygody, łatwość utrzymania czystości, a przy tym będzie po prostu cieszył nasze oczy przez możliwie najdłuższy czas…

Jaki wybrać zlewozmywak dla siebie?

Wybierając zlewozmywak do kuchni, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Opisaliśmy je dokładnie w tym popularnym artykule. Lista decyzji, jakie „musimy” podjąć, w największym skrócie obejmuje:

  1. Wielkość zlewozmywaka – dopasowanie do wymiaru naszych szafek kuchennym i blatu. Zlewozmywaki dostosowane są do wszystkich typowych rozmiarów szafek – od 30 do 100 cm szerokości. Głębokość zlewu to zwykle 50 cm.
  2. Tworzywo, z jakiego zrobimy jest zlewozmywak – stal nierdzewna, stal emaliowana, PVD, granit, kompozyt, ceramika, szkło.
  3. Liczba i rodzaj komór zlewozmywaka – jednokomorowe, jednokomorowe z ociekaczem, dwukomorowe, dwukomorowe z ociekaczem, półtorakomorowe, dwuipółkomorowe.
  4. Kształt zlewozmywaka – prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne, narożne (przystosowane do szafek narożnych), trapezowe i inne.
  5. Orientacja zlewozmywaka – w zależności od tego, czy głównym użytkownikiem będzie osoba prawo- czy leworęczna, należy zdecydować, po której stronie powinna znajdować się komora do zmywania, a po której ociekacz.
  6. Bateria i wyposażenie dodatkowe. Wiele przydatnych informacji o rodzajach i funkcjach baterii zlewozmywakowych znajdziecie w tym artykule. O cieszących się w Polsce coraz większą popularnością młynkach do zlewu (rozdrabniaczach odpadów) piszemy zaś tutaj.
  7. Design i kolor zlewozmywaka – estetyczne walory zlewu są nie mniej ważne od jego funkcjonalności. Zlewozmywak może być integralną częścią aranżacji Wszej kuchni.
  8. Cena – rozpiętość cenowa zlewozmywaków to od około 100 zł do nawet kilku tysięcy.
  9. Last but not least… sposób montażu zlewozmywaka – nasadowy, wpuszczany, podblatowy.

Właśnie temu zagadnieniu przyjrzymy się teraz nieco dokładniej!

Zlewozmywak nasadowy (nakładany, modułowy)

Zlewozmywak nasadowy – inaczej nakładany lub modułowy – to zlew, który po prostu kładzie sie na przeznaczonej do tego szafce kuchennej z otwartą górą (szafka pod zlew; szafka zlewozmywakowa itp.). To klasyczne rozwiązanie, popularne raczej w XX niż w XXI wieku, ale wciąż mające swoich zwolenników. Zlewozmywaki nasadowe zwykle wybierane są w kuchniach urządzanych przy pomocy gotowych zestawów mebli. Nakładane zlewozmywaki najczęściej wykonane są ze stali, niekiedy także z ceramiki. Głównie są to zlewozmywaki dwukomorowe lub jednokomorowe z dużym ociekaczem.

Zalety:

  • Niska cena.
  • Bardzo łatwy montaż (nie wymaga prawie żadnego sprzętu i umiejętności).
  • Dobre rozwiązanie, gdy posiadamy gotową kuchnię i nie mamy zamontowanego blatu.

Wady:

  • Mała estetyka.
  • Uszczelnienie powierzchni między zlewem nasadowym a ścianą bywa kłopotliwe.

Zlewozmywak wpuszczany (wbudowany)

Zlewozmywak wpuszczony – zwany także wbudowanym – to zlewozmywak, który montuje się w wyciętym w blacie otworze, wycinanym według dostarczonego przez producenta schematu. Zlewozmywaki wpuszczane w blat są obecnie zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem w polskich kuchniach. Wbudowane zlewozmywaki to właściwie nieodzowny element kuchni zamawianych na wymiar.

Zalety:

  • Ogromny wybór rozmiarów, kształtów, materiałów, rodzajów i liczby komór itp.
  • Schludny wygląd.
  • Szczelne i ścisłe dopasowanie do blatu – nie powstają przestrzenie, w których mogą gromadzić się resztki żywności.
  • Możliwość montażu na dwa sposoby – z krawędziami wystającymi nieco ponad poziom blatu i na równi z blatem (tak, że zlew i blat tworzą jedną, równą powierzchnię).

Wady:

  • O ile wycinanie otworów w blatach z plastycznego tworzywa (np. płyty wiórowej) nie jest bardzo skomplikowane, o tyle przy blatach z kamienia lub granitu wymagany jest już specjalistyczny sprzęt i umiejętności.

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat? Zobaczcie film instruktażowy GROHE. Zasubsrybujcie kanał, by zyskać dostęp do wielu innych cennych poradników 

Zlewozmywak podblatowy (podwieszany, podbudowywany)

Zlewozmywak podblatowy – nazywany również podwieszanym lub podbudowywanym  – to zlewozmywak, który również montuje się w otworze w blacie, ale od jego spodu. Podwieszane zlewozmywaki cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

duży zlew wpuszczany

Zalety:

  • Niezwykle efektowny, elegancki wygląd. Efekt „wychodzenia zlewu spod blatu” robi duże wrażenie estetyczne i idealnie harmonizuje się z nowoczesnym i minimalistycznym wystrojem kuchni.
  • Bardzo praktyczny.
  • Możliwość dowolnego łączenie komór (każda może być zamocowana osobno).

Wady:

  • Nie nadaje się do każdego rodzaju blatu.
  • Blat wymaga odpowiedniego wykończenia.
  • Brak ociekacza.
  • Montaż trzeba powierzyć specjaliście.
  • Stosunkowo wysoka cena w porównaniu z innymi modelami.

Zlew wpuszczany i podblatowy a rodzaj blatu?

Do blatu z konglomeratu lub z naturalnego kamienia odpowiednie są zarówno zlewy wpuszczane, jak i podblatowe.

Zlewów podblatowych (podwieszanych) nie zaleca się do blatów, które nie są odporne na długotrwały kontakt z wilgocią. Kiedy więc zdecydujemy się na blat z laminatu lub drewniany ( szczególnie z drewna krajowego), wybierzmy zlew wpuszczany. Wyjątkiem są blaty z drewna egzotycznego – w takim przypadków montaż zlewów podblatowych również jest możliwy.

Wpuszczane i podwieszane zlewozmywaki marki GROHE

W ofercie GROHE znajdziemy szeroki wybór zlewów wpuszczanych i podblatowych – modele kompozytowe, ze stali nierdzewnej oraz wykonane w technologii PVD.

Zlewozmywaki z możliwością podwieszenia pod blatem – tak stalowe, jak i kompozytowe – oznakowane są jako serie K700 U.

Zlewozmywaki GROHE ze stali nierdzewnej

Do produkcji zlewozmywaków GROHE wykorzystuje się dwa rodzaje stali nierdzewnej – AISI 304 i AISI 316. Dzięki wysokiej zawartości procentowej chromu i niklu stal AISI 304 odznacza się wyjątkowo jasnym odcieniem i sprawia, że produkty są odporne na rdzę i korozję. Stal AISI 316, z której powstają zlewy z serii K400+, wykorzystywana jest głownie w przemyśle stoczniowym i chemicznym. Wysoka zawartość procentowa chromu, niklu i molibdenu sprawia, że stal tego rodzaju idealnie sprawdza się w klimacie powodującym szybszy proces korozji.

zlew stal nierdzewna

Model zlewozmywaków GROHE ze stali nierdzewnej od serii K300 do K10000 otrzymują eleganckie i funkcjonalne satynowe wykończenie GROHE SATIN FINISH. Dzięki opatentowanej technice szczotkowania – obróbce za pomocą specjalnych, roślinnych włókien (Tampico) – powstaje gładsza i mniej porowata w porównaniu z konkurencją powierzchnia.

Wpuszczane zlewozmywaki GROHE ze stali nierdzewnej odznaczają się trzema różnymi rodzajami krawędzi:

  • Zlewy z krawędzią 8 mm do standardowego montażu.
  • Zlewy z płaską krawędzią o nachylonym profilu o wysokości 3 mm.
  • Zlewy z wgłębieniem o szerokości 1,5 mm, umożliwiającym montaż idealnie na równi z blatem.

Podblatowe zlewozmywaki GROHE ze stali nierdzewnej występują w wersji 1 lub 1,5 komorowej, z dużą misą po lewej lub prawej stronie.

Zlewozmywaki GROHE z powłoką PVD

PVD to nowoczesna metoda nanoszenia powłok o bardzo dużej trwałości. Proces polega na napylaniu próżniowym jonami tytanu lub azotkiem tytanu. Technologię tę wykorzystano w serii K700 PVD do montażu podblatowego. Znajdziemy w niej zlewozmywaki kuchenne w trzech kolorach – Brushed Hard Graphite, Brushed Cool Sunrise i Brushed Warm Sunset.

Kompozytowe zlewozmywaki GROHE

Zlewozmywaki kompozytowe GROHE cechuje wyjątkowa wytrzymałość. Są one wykonane z kwarcu (najtwardszego składnika granitu) wymieszanego z żywicą akrylową. Utwardzony materiał kompozytowy jest odporny na zarysowania, wgniecenia, plamy, pęknięcia i temperaturę do 280 °C. Gładka powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości oraz gwarantuje 100 % bezpieczeństwa w kontakcie z żywnością.

jak wybrać zlew kompozytowy grohe

Kompozytowe zlewozmywakami GROHE mogą być okrągłe lub kwadratowe, wykonane z szarego lub czarnego granitu, 1-, 1,5- i 2-komorowe, z ociekaczem lub bez, o wymiarach dopasowanych zarówno do przestronnych, jak i kompaktowych kuchni.

Praktyczne rozwiązania i dodatkowe funkcje w zlewozmywakach GROHE

  • GROHE QuickFix – szybki i prosty montaż.
  • Możliwość obustronnego montażu.
  • Gotowe otwory na baterię.
  • Automatyczny zestaw odpływowy, dzięki któremu już nigdy więcej nie zanurzysz dłoni w brudnej wodzie.
  • GROHE Whisper – specjalne wyciszenie, dzięki któremu zmywanie odbywa się bez uciążliwego hałasu.
  • Do każdego zlewu GROHE możemy dobrać baterię o idealnie dopasowanym do niego designie i ergonomii.
.
A tutaj, jak najlepiej zlew czyścić i o niego dbać.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: