Jak wybierać materace do spania? Poznaj 4 najważniejsze zasady!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku, śpiąc? Podczas snu nasz organizm regeneruje się, mięśnie i nerwy uspokajają, a kręgosłup – odpoczywa. Niezwykle ważne dla naszego zdrowia jest więc podłoże, na którym śpimy. Zobacz, jak odpowiednio dobrać materace do spania dla całej rodziny!

Po pierwsze – nie za twardy, nie za miękki

Nie jest prawdą, że najlepsze materace do spania to te najtwardsze. Pamiętaj, że materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. W obu bowiem przypadkach kręgosłup nie jest odpowiednio podparty, a podczas zmiany pozycji np. na boczną, dochodzi do jego licznych załamań. Co więcej, w przypadku zbyt twardego materaca możesz odczuwać drętwienia kończyn, jako że twardy materac naciska na naczynia kapilarne, nerwy i mięśnie. W efekcie, materace do spania o nieodpowiedniej twardości mogą prowadzić do stałych zniekształceń kręgosłupa, bólów łokci, barków i bioder, a także negatywnie wpływać na krążenie. Co więcej, w miejscach, gdzie kręgosłup jest niepodparty lub załamany do pracy automatycznie motywowane są mięśnie, które jednocześnie nie mogą się odpowiednio regenerować podczas twojego snu.
 

Jeśli twój materac okaże się zbyt twardy, możesz kupić specjalną nakładkę na materac – produkowaną przemysłowo i dostępną w sklepach z materacami lub zaprojektowaną na specjalne zamówienie.

Jaką twardość materaca do spania wybrać?

Twardość materaca powinna zostać dobrana indywidualnie z uwzględnieniem twojej budowy ciała, gdzie najważniejszymi parametrami są waga i wzrost. Przyjmuje się, że osoby ważące:

  • do 80 kg powinny wybierać materace do spania o twardości H2,
  • od 80 kg do 100 kg – materace do spania o twardości H3,
  • powyżej 100 kg – materace do spania o twardości H4.

Ważny jest także wzrost użytkownika, zwłaszcza w relacji do wagi. Oznacza to, że np. niski mężczyzna ważący 80 kg powinien wybrać materac o twardości H3, i analogicznie – mężczyzna, który waży ponad 80 kg, ale jest wysoki, może zdecydować się na materac o twardości H2.

Istnieją także materace do spania o rzadko spotykanych twardościach:

  • H1 – są tak miękkie, że stosowane jedynie w przypadku materacy o kilku strefach twardości,
  • H5 – są tak twarde, że poleca się je jedynie osobom poważnie otyłym.
Materace wielostrefowe zaprojektowane są z uwzględnieniem kilku poziomów twardości dostosowanych do poszczególnych stref materaca. Na przykład w strefie barków i ramion materac taki jest stosunkowo miękki, a w odcinku lędźwiowym – twardy. W praktyce jednak materace wielostrefowe nie spełniają swojej funkcji, jako że zazwyczaj śpimy w różnych, często niekontrolowanych pozycjach. Jeśli jednak chcesz kupić materac wielostrefowy, wybierz model o minimum 7 strefach twardości.

 

 

Co ciekawe, przy wyborze twardości materaca ważne są także nasze nocne nawyki:

  • osoby, które lubią spać na boku powinny zdecydować się na materac elastyczny, który dopasuje się do naturalnych krzywizn ciała,
  • osoby, które zazwyczaj śpią na plecach lub na brzuchu powinny wybierać stosunkowo twarde materace do spania, jako że ciężar ciała rozkłada się równomiernie, a w pozycji na wznak szczególnego wsparcia potrzebują kark i kręgosłup,
  • osoby, które wiercą się podczas snu powinny zdecydować się na materace wysokoelastyczne, które szybko dopasowują się do ciała podczas częstych zmian pozycji.

 

 

Wybierając materace do spania, ważna jest także kondycja twojego kręgosłupa. Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia kręgosłupa, wybór materaca skonsultuj z ortopedą, który podpowie ci, jak twardy powinien być twój materac. Pamiętaj także, że osobom z dolegliwościami kręgosłupa zaleca się materace kilkuwarstwowe i o grubości min. 20 cm (normą są materace kilkunastocentymetrowe).

Jak prosto sprawdzić odpowiednią twardość materaca do spania?

Żeby szybko i skutecznie sprawdzić twardość materaca, wystarczy położyć się na nim na plecach i poprosić drugą osobę, by spróbowała włożyć dłoń pod część lędźwiową twojego kręgosłupa. Jeżeli:

  • dłoń nie chce wejść – materac jest zbyt miękki,
  • dłoń wchodzi pod plecy bez żadnych problemów – materac jest zbyt twardy,
  • dłoń z trudem wchodzi pod plecy i ma się wrażenie braku przestrzeni między lędźwiami a materacem – materac jest odpowiedniej twardości.
Pamiętaj, by unikać zakupu materaca przez Internet. Najlepiej wybrać się do sklepu, który umożliwia przetestowanie materaca na miejscu, na przykład w opisany wyżej sposób. Niektóre sklepy pozwalają także na przetestowanie materaca w domu i jego późniejszą, ewentualną wymianę.

Jakie materace do spania dla pary?

W przypadku tzw. łóżka małżeńskiego, w którym sypia para, wybór materaca staje się większym wyzwaniem.  Możesz zdecydować się na:

  • jeden wspólny materac do spania – w tym wypadku pamiętaj, by był to materac, który dobrze dopasuje się do wagi obu użytkowników, np. dobrej jakości materac termoelastyczny lub wysokoelastyczny. To rozwiązanie rekomendowane jest w przypadku, gdy różnica wagi między użytkownikami wynosi nie więcej niż 20 kg. W przeciwnym razie zaleca się wybór dwóch osobnych materacy do spania,
  • dwa oddzielne materace do spania – w tym wypadku dobierz materace indywidualnie do każdego z osobna, kierując się przy tym zasadami, które właśnie poznajesz, czytając ten wpis😉 Pamiętaj także, by materace do spania miały tę samą wysokość. Odstęp między nimi możesz zniwelować, kładąc na ich wierzchach specjalną matę.
Ze względu na zmianę wagi w ciągu całego życia, zaleca się, by materace do spania zmieniać średnio co 8 lat, choć najlepszej jakości materace (elastyczne, dopasowujące się do wagi użytkownika) mogą służyć nawet około 3 razy dłużej!

Po drugie – dobry stelaż to konieczność

Wizja materaca do spania leżącego na podłodze wydaje się być rozwiązaniem idealnym dla nowoczesnych, nieco romantycznych wnętrz. Niestety materac leżący na ziemi traci aż 25% z komfortu, który może zapewnić ci podczas snu. Nie jest to także rozwiązanie higieniczne. Dlaczego? Otóż odpowiednio dobranemu materacowi należy zapewnić możliwość ciągłej cyrkulacji powietrza, która w wypadku materaca leżącego na ziemi staje się niemożliwa, a sam materac, niewentylowany od spodu, staje się miejscem idealnym dla rozwoju bakterii i grzybów.

Stelaż pod materac, np. stelaż łóżka o odpowiedniej liczbie listew, współpracuje z materacem, zapewniając mu nie tylko odpowiednią wentylację, ale także jeszcze lepsze wsparcie dla ciała i dopasowanie się do jego konturów. Co więcej, dobrze dobrany stelaż wpływa na trwałość i żywotność materaca.

Pamiętaj, że stelaże łóżka z listwami sosnowymi lub sklejkowymi skracają żywotność materaca do spania, dlatego zaleca się, by stelaż pod materac wyposażony był w listwy giętkie. Odległość między listwami nie powinna wynosić więcej niż:

  • 8 cm – w przypadku twardych materacy z kokosowymi przekładkami i na kieszeniowej sprężynie o średnicy 5,5 cm,
  • 3-4 cm – w przypadku pozostałych modeli.

 

 

Po trzecie – odpowiednie wypełnienie materaca równa się większy komfort

Aby wybrać swój idealny model materaca, musisz wiedzieć jaki masz wybór. Na rynku dostępne są:

  • materace do spania kieszeniowe (inaczej woreczkowe) – są rodzajem materacy sprężynowych, a więc pracują liniowo i uginają się proporcjonalnie wraz ze wzrostem obciążenia. Jako że sprężyny nie są połączone ze sobą drutami, ale cichą pianką poliuretanową, cały materac również pracuje niemal bezgłośnie. Im więcej sprężyn ma materac, tym więcej punktów podparcia zapewnia ciału . Materace sprężynowe kieszeniowe nie są polecane do łóżek małżeńskich, ponieważ są stosunkowo mało elastyczne, a więc każda zmiana pozycji będzie odczuwalna przez partnera śpiącego obok. Niektóre z tych modeli mają właściwości rehabilitacyjne,
  • materace do spania piankowe – do tej grupy zaliczają się zarówno proste materace wypełnione pianką poliuretanową, jak i nowoczesne modele wysokoelastyczne i termoelastyczne, które idealnie dopasowują się do konturów ciała, zwiększając komfort snu. Mają więcej punktów podparcia ciała niż ich sprężynowe odpowiedniki, a ich budowa uniemożliwia rozwój drobnoustrojów. Polecane są dla dzieci (zwłaszcza modele wysokoelastyczne),
  • materace do spania lateksowe – to materace, których wypełnienie jest połączeniem syntetycznego lateksu z mleczkiem z kauczuku. Ten typ materacy do spania jest niezwykle komfortowy i higieniczny, jako że idealnie dopasowuje się do ciała użytkownika, a system otworów zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Materace lateksowe mają także właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Polecane są alergikom i dzieciom.

     

Wybierając materace do spania dla dzieci zwróć uwagę, czy posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny lub/i rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.

Po czwarte – pokrowiec, który współpracuje z materacem do spania

Materac do spania powinien zostać zabezpieczony odpowiednim pokrowcem. Najlepiej, by materiał, z jakiego wykonany jest pokrowiec na materac można było prać w pralce w gorącej wodzie. Dobrze też, by pokrowiec wykazywał właściwości odporności na ścieranie, zabrudzenia czy posiadał atest trudnopalności. W przypadku alergików najlepszym wyborem będą pokrowce z tkanin niepylących, które uniemożliwiają rozwój roztoczy. Najczęściej polecane są pokrowce wykonane z wkładu lateksowego lub piankowego – zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i niekorzystnie wpływają na rozwój drobnoustrojów.
 

 

Na rynku dostępne są także pokrowce podwójne – ze stroną letnią i zimową. Strona letnia zawiera w składzie 30% wełny i ma właściwości klimatyzujące. Strona zimowa zawiera 60% wełny i ma właściwości grzewcze. Pokrowce podwójne nie są polecane osobom uczulonym na wełnę.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2019-03-09 22:07:32
Alicja
Od siebie mogę dodać, że mnie bardzo przypadły do gustu materace piankowe i na innym już chyba bym się nie wyspała. Jeśli również interesują Cię takie materace z pianko 85g/m3 - co jest świetną jakością jesli chodzi o materace piankowe
2019-01-16 11:11:57
bozenaK
Właśnie dlatego wybraliśmy się do experta snu i panowie nam doradzili. Dziękuję !
2019-01-10 14:16:40
bozenaK
Woow, nawet nie wiedziałam, że wspólny materac powinno się mieć tylko przy różnicy max 20kg. W sumie dość dobry pomysł o rozdzieleniu materacy. Pomyślę nad tym, by zakupić osobny dla mnie i mojego męża.
2019-01-15 15:33:51
Domolubni
Polecamy, jest to świetne rozwiązanie :) Obecnie można również nabyć materac, który będzie miał dwie niezależne strefy o różnej twardości :) pozdrawiamy