Luksusowa łazienka – inspiracje. Najmodniejsze trendy w sezonie wiosna-lato 2021

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Luksusowa łazienka – inspiracje. Najmodniejsze trendy w sezonie wiosna-lato 2021 inauguruje nowy, stały cykl artykułów na Domolubni.pl. Od teraz pod koniec każdego miesiąca będziemy przybliżać Wam najgorętsze i najświeższe światowe trendy w aranżacji wnętrz. Specjalnie dla Was śledzimy najważniejsze wydarzenia branżowe i wertujemy najbardziej opiniotwórcze w Europie i USA magazyny o projektowaniu. Chcemy wyłuskiwać z nich tylko te trendy, o których naprawdę warto mówić i pisać i przybliżać je polskim czytelnikom jako jedni z pierwszych w kraju. A wszystko po to, aby zagościć na pierwszym miejsce na liście waszych ulubionych portali wnętrzarskich. 

Luksusowa łazienka – inspiracje wprost od Donny Mondi, Suzzane Tucker, Patti Carpenter, Roberto Palomby i innych projektantów pracujących na co dzień z „klientami premium”. 

Maksymalizm to nowy minimalizm 

Właściwie wszyscy światowi architekci wnętrz są zgodni co do jednego: w tym roku przy projektowaniu łazienki pozwalamy sobie na znacznie więcej odwagi niż kiedykolwiek wcześniej! Co to właściwie znaczy? Odważne, niekonwencjonalne wybory dotyczą jednakowo materiałów, wzorów i kolorów oraz sposobu ich łączenie. Luksusowa łazienka nadal lubi się z marmurem, kwarcytem i wapieniem. Ale bardziej niż na klasyczne i ponadczasowe wzornictwo stawia się teraz na kamienie charakteryzujące się większą wizualną dynamiką, a nawet swego rodzaju dramaturgią. A więc już nie piękny i bezpieczny marmur Carrara, ale żywsza struktura marmuru Breccia. A oprócz tergo poprzecznie i liniowo cięte trawertyny lub uwodzicielski onyks. Kamień nie może być teraz nudny – różne odcienie czy układ żył zachęcają do wizualnej gry i zabawy oraz mieszania kolorów w energetyzujący sposób. 

Wzory w luksusowej łazience opuszczają ściany i wędrują na podłogi. Tak, wodoodporne, kolorowe tapety z motywami fauny i flory nadal są modne. Ale to, co najciekawsze, dzieje się teraz na posadzce. Łazienkowa podłoga w maksymalistyczne wzory to hit sezonu, wszystko jedno, czy geometryczne, czy florystyczne. Jednak uwaga!, obowiązuje zasada: albo ściany, albo podłoga. Podłoga we wzory w łazience znakomicie komponuje się z bielą i ciemnymi frontami szafek i stanowi wysmakowany kontrapunkt dla nieco rustykalnej aranżacji. 

Matowa czerń i złoto – łazienkowy must have roku 2021

Biżuteria łazienkowa

Zapomnijcie o brązie i nachalnie połyskującym chromie. Uosobieniem luksusu w łazienkach są obecnie elementy wykończeniowe – drobna armatura, klamki, gałki, uchwyty… – w kolorze matowej czerni i polerownego złota. Fantastyczne rzeczy dzieją się też w temacie oświetlenia. Z jednej strony pojawiają się większe, wiszące żyrandole lub imponujące świetliste kule. A z drugiej: mnóstwo wariacji w obszarze światła pośredniego, intymnego. Niebanalne kinkiety, rurowe oprawy oświetleniowe, ciepłe podświetlenia luster. A skoro o lustrach mowa, nie możemy nie wspomnieć o innym wymiarze luksusu, czyli efektownych, zdobionych ramach, niczym z najwspanialszych galerii sztuki dawnej. 

Lustra w ramach niczym z Louvre’u 

Łazienka – inspiracja, energia i uniesienie

21 kwietnia 2021 roku w Mediolanie odbyło się pierwsze z serii sześciu wydarzeń w ramach inicjatywy Together World Tour. Projekt – łącząc urok stacjonarnego eventu i cyfrowego formatu – przybliża odbiorcom estetykę ikonicznych dla designu miast. Koncepcja opiera się na prezentowaniu współczesnych kolekcji, które na nowo interpretują klasyczne dzieła światowych stolic projektowania. Po Mediolanie przeniesiemy się jeszcze do Berlina, Paryża, Londynu, Dubaju i Szanghaju. We Włoszech swoje prace pokazali Ludovica i Roberto Palomba. Nawiązująca do dokonań słynnego mediolańskiego projektanta Achille Castiglioniego seria Linda-X jest jak papierek lakmusowy, na którym objawiają się najpiękniejsze trendy w aranżacji luksusowej łazienki. Mottem kolekcji było hasło: Don’t adapt to the energy in the room, influence it. Czym zachwyciły nas propozycje Ludovici i Roberto Palobma? 

Przede wszystkim sposobem myślenia o samej przestrzeni. Łazienka nie jest tu zamkniętą, odciętą od pozostałych pomieszczeń „kapsułą”. Częściowo lub całkowicie otwarte na sypialnię, łazienki stają się miejscem dialogu między tym, co szalenie intymne i tym, co najbardziej codzienne i prozaiczne. Miejscem jednocześnie dyskretnym i w pełni dostępnym. Mamy tu, oczywiście, wolnostojącą wannę i szlachetne łuki podłogowych baterii. Klasyczna jednolita bryła wiszącej szafki pod umywalkę zostaje efektownie rozbita – umywalka i szafka, choć spójne estetycznie, są niezależne od siebie i delikatnie rozsunięte względem centralnej osi. Inny wariant to łazienkowy blat wzdłuż całej ściany: z owalnymi umywalkami nablatowymi, ściennymi bateriami i podwieszanymi szafkami pod spodem. Pod blatem znajdzie się jeszcze miejsce na mały box na kółkach i taborety z metalowymi, krzyżakowymi nogami. A dopełnieniem całości są proste, okrągłe lustra z podświetleniem. 

Łazienka otwarta na sypialnię

Otwarcie na naturę

W przypadku nowych inwestycji obserwujemy trend, by łazienki –  w rzadko spotykany dotąd w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym sposób – otwierały się na świat zewnętrzny. Łazienki z oknami od samej ziemi po sufit, przez które przenika do wnętrza zieleń ogrodu, tworzą oszałamiające wprost wrażenie. 

Luksusowa łazienka.Inspiracje
Baterie ścienne w matowej czerni, nablatowe umywalki, kontrasty faktur i kolorów, okna od podłogi po sufi

Sprytne i bezdotykowe 

Luksusowe łazienki 2021 to także łazienki naszpikowane (choć często niezauważalnie) nowoczesnymi technologiami. Inteligentne toalety, bezdotykowe baterie, zaawansowane systemy prysznicowe, samoczynne oświetlenie, podgrzewane podłogi… Jeśli coś może być łatwiejsze i przyjemniejsze, niech takie właśnie będzie…

 W końcu od tego właśnie jest luksus!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: