Kinkiety – czy znasz ich wszystkie rodzaje?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Delikatne światło wydobywające się z kinkietów może stworzyć romantyczny nastrój, podkreślić stylistykę wnętrza lub oświetlać domową pracownie. Jak widać, nie istnieje tylko jeden rodzaj oświetlenia – czym zatem wyróżniają się poszczególne kinkiety?

Publikacja partnerska

Kinkiety – od funkcji do rodzajów

Są to lampy przytwierdzone do ściany, które pełnią rolę oświetlenia głównego, dodatkowego, dekoracyjnego, a także kierunkowego (np. do czytania). Rozjaśniają światłem całe pomieszczenie, jego część lub wybrane przez nas obszary niezależnie od rodzaju wnętrza – możesz zdecydować się również na kinkiet łazienkowy. Mogą one również zdobić taras lub ogród.

Oświetlenie na niewielkiej powierzchni

Kinkiety ścienne mogą oświetlić wnętrze nie ingerując w wygląd wnętrza i nie przytłaczając swoją wielkością. Przez to, że są przytwierdzone do ściany, nie zajmują wiele przestrzeni. Czyni to z nich świetną alternatywą dla lamp podłogowych czy stołowych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku niewielkich lub wąskich przedmiotów, jak przedpokój czy łazienka.

Kinkiety z kloszem czy bez?

To, czy Twoje lampy powinny mieć klosz zależy głównie od planów aranżacji. W dużej mierze kinkiety mogą różnić się rodzajem oprawy i wielkością źródła światła. Zamknięty klosz będzie idealnym źródłem delikatnego, rozproszonego światła. Natomiast otwarte kinkiety zapewnią solidne oświetlenie, na przykład przy kuchennym blacie. Wielkość emitowanego światła zależy w dużej mierze od materiału, z którego wykonano klosz – transparentny abażur będzie oddawał więcej światła niż bardziej zabudowana wersja.

Ruchome ramie lampy

Część kinkietów wyposażona jest w wysięgnik, który zapewnia pewną ruchomość lampie. Dzięki temu można skierować strumień światła w innym kierunku, niż dotychczasowe. Może ona zatem przydać się nad łóżkiem, kanapom czy biurkiem.

Modernistyczne kinkiety

Jeśli szukasz nowoczesnych rozwiązań do swojego wnętrza, wyposaż się w modele o metalicznym wykończeniu. Możesz je również wykorzystać w przypadku aranżacji w stylu industrialnym – metalowe kinkiety idealnie wpisują się w ten nurt. Przykładem, który sprawdzi się w tych stylach jest aluminiowy zygzak Life, który nawiązuje do linii obrazującej bicie serca.

nowoczesne kinkiety

Industrialne oświetlenie, czyli jakie?

W przypadku industrialnych wnętrz świetnie poradzą sobie również kinkiety odsłonięte, które mają oszczędną formę skupioną na detalu. Na poniższym przykładzie widać Oprawę Axis wykonaną ze stali i polakierowaną na czarny kolor. Klasyczny klosz został zastąpiony świecznikowym, dzięki czemu żarówka jest widoczna.

kinkiety w stylu industrialnym

Abażur nie tylko do romantycznych aranżacji

Jeśli wolisz oświetlenie wykończone tkaniną, możesz sięgnąć po półokrągły model, który nadaje wnętrzu lekkości i subtelnego wydźwięku. Możesz wyposażyć się w tego rodzaju kinkiet, który dodatkowo będzie posiadał przymocowaną dodatkową ruchomą lampkę LED, która przyda się do codziennej lektury w łóżku. Na zdjęciu model Amadeo.

kinkiety ścienne z lampką do czytania

Aluminiowy klosz do nowoczesnego wnętrza

Metal pięknie komponuje się z bielą, dlatego możesz zdecydować się na lampy, które świetnie będą współgrać z resztą aranżacji. Poniżej przykład takiego kinkietu – Zyta. Ma ona klasyczny gwint, dzięki czemu można używać zarówno żarówek energooszczędnych, jak i LED.

nowoczesne kinkiety z metalowym wykończeniem

Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Tomix.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: