Nowoczesne schody – jak mogą wyglądać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Nowoczesne schody dywanowe przypominają dywan ułożony na niewidocznych stopniach. Natomiast modele wspornikowe wyglądają na zawieszone w powietrzu. Obydwa typy schodów, mimo swojej wytrzymałości, sprawiają wrażenie lekkich i delikatnych. Czym się charakteryzują nowoczesne schody i jak znaleźć komplet do swojego domu?

Publikacja partnerska

Schody dywanowe, czyli jakie?

Schody wewnętrzne zwykle posiadają belki nośne (tzw. policzki), w które wsuwane lub nasadzane są stopnie. Mimo że schody dywanowe wyglądem przypominają policzkowe, to różnią się od nich właśnie brakiem belek policzkowych. Przez to schody te często kojarzone są z dywanem ułożonym na niewidzialnych stopniach.

Stopnie zamiast belek

W przypadku schodów dywanowych funkcję konstrukcyjną pełnią stopnie i podstopnie, które mają o wiele większą grubość od tradycyjnych egzemplarzy. Schody te montowane są głównie do ścian, kotwione do posadzki i stropu. Natomiast stopnie z podstopniami łączy się specjalnymi śrubowymi łącznikami, niewidocznymi po wykonaniu połączeń.

Nowoczesne schody dywanowe

Schody wspornikowe – czym różnią się od dywanowych?

Oprócz schodów dywanowych, które wyglądają, jakby były stworzone z jednego kawałka drewna, w skład linii Techne wchodzą także schody wspornikowe (zwane półkowymi), które są również mocowane wprost do ściany nośnej. Jednak w przeciwieństwie do dywanowych, schody wspornikowe nie posiadają widocznych połączeń pomiędzy stopniami (powstaje między nimi prześwit). Ich konstrukcja wykonana jest zazwyczaj ze stali i ukryta jest ona w ścianie. Łóżko na antresoli dzięki tym schodom zyska unikatowego stylu i zachwyci niejednego gościa.

Nowoczesne schody wspornikowe

Ściany do schodów wspornikowych – czy każdy rodzaj się nadaje?

Każdy stopień schodów wspornikowych przymocowany jest jednostronnie do osadzonej w strukturze ściany belki stalowej. Wbrew obiegowym opiniom nie muszą to być ściany żelbetowe, sprawdzą się również ściany murowane, a także te wykonane w technice szkieletowej. Muszą być one jednak solidnie zaprojektowane.

Solidna konstrukcja a nowoczesne schody

Zarówno schody dywanowe, jak i wspornikowe, tworzone są z warstwowo klejonych materiałów, które charakteryzują się dużą sztywnością i wytrzymałością oraz mają cechy kompozytowe. Gdy wykonamy je prawidłowo potrafią wytrzymać bardzo duże obciążenia. Jednak, gdy na nie spojrzymy, wydają się delikatne. Lekkość ta spowodowana jest właśnie brakiem policzków czy połączeń między stopniami.

Możliwości aranżacyjne drewna – czy istnieją jakieś granice?

W nowoczesnych wnętrzach pożądane są połączenia naturalnych materiałów, które pozwalają osiągnąć nietypowe, a zarazem oszczędne w formie rozwiązania. Dlatego drewniane schody (dywanowe lub wspornikowe) mogą być oryginalnym pomysłem na aranżację. Jak zatem dobierać drewno do aranżacji? Stopnie schodów mogą być wykonane z tego samego gatunku drewna, co podłoga. Stworzy się wówczas harmonijna całość, która powiększy optycznie przestrzeń. Jeśli natomiast chcemy stopnie odpowiednio wyeksponować – należy skorzystać z ciemnych gatunków drewna, które zostaną skontrastowane z jasnymi ścianami. Wybierając gatunek drewna należy kierować się również jego właściwościami, jak: twardość, odporność na wilgoć i ścieranie.

Nowoczesne schody dywanowe ze szklaną balustradą

Nowoczesne schody – balustrady mają wpływ na aranżację

Nowoczesne schody najpiękniej prezentują się z balustradami. Dla schodów wspornikowych oraz dywanowych najlepiej sprawdzają się oszczędne w formie balustrady ze stali i szkła. Balustrady szklane są szczególnie polecane z uwagi na ich unikalne możliwości w zakresie przenoszenia obciążeń i co za tym idzie, uzyskiwanie bardzo sztywnych konstrukcji.

Szkło – oryginalnie i bezpiecznie?

Szkło, zarówno proste, jak i gięte, nadaje wnętrzu odczucie lekkości, a efekty jego zastosowania mogą być zaskakujące i nieoczywiste. Tym samym wpasuje się do m.in. wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych i rustykalnych. Szklane schody mogą również występować w bogatych aranżacjach, jak np. glamour. Wystarczy zamocować oświetlenie punktowe nad stopniami – podkreśli ono design i fakturę schodów.

Nowoczesne schody drewniane ze szklaną balustradą

Schody szklane – jaki rodzaj szkła jest stosowany?

Firma Trąbczyński, przy tworzeniu schodów wykorzystuje szkło hartowane i klejone warstwowo, którego grubość zwykle wynosi 2x8mm lub 2x6mm. Można zamocować je na 2 sposoby. Metoda widoczna polega na wklejeniu szkła w strukturę schodów. Natomiast niewidoczna polega na przykręcaniu elementów szklanych.

Podstawowe 2 rodzaje szkła

  • Float – posiada on prawie idealnie gładką powierzchnię. Jest ona pozbawiona zniekształceń optycznych, a przy tym posiada lekko zielonkawy odcień, widoczny zwłaszcza przy krawędziach.
  • Odbarwione (białe) to szkło float o obniżonej zawartości żelaza, prawie całkowicie przezroczyste, z bardzo mocno zredukowanym efektem zielonkawego zabarwienia.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Trąbczyński.
Nowoczesne schody drewniane, szklane

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: