Jak położyć dywan?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jak położyć dywan, aby pięknie podkreślał charakter pokoju i tworzył estetyczną, spójną wizualnie kompozycję z ustawionymi na nim meblami? Zobaczcie, jakimi zasadami najczęściej kierują się tutaj projektanci i architekci wnętrz

Jak położyć dywan? Dopasowywanie dywanu do rozmiarów pokoju i ustawienia mebli

Jak położyć dywan w salonie? 

Dywan duży 

Kiedy zdecydujecie się na duży dywan w salonie, pamiętajcie, aby był on tyle rozległy, żeby zmieściły się na nim wszystkie nogi sofy oraz foteli oraz wszystkie wolnostojące meble. Duży dywan nie powinien jednak pokrywać całej powierzchni podłogi salonu, od ściany do ściany. Między krawędzią dywanu a ścianą dobrze jest zostawić od 25 do 60 centymetrów wolnej przestrzeni. Dzięki temu wnętrze nabierze wdzięku i lekkości. 

Jak położyć dywan w salonie?

Dywan średni 

Średni dywan w salonie to dywan, na którym znajdują się tylko przednie nogi sofy oraz foteli. Dywan średnich rozmiarów powinien być jednak szerszy od sofy oraz pary foteli. Krawędzie dywanu powinny wstawać spod mebli na minimum kilkanaście centymetrów z każdej strony. 

Jak położyć dywan w salonie?
Dywan do salonu
Dywan do salonu
Dywan do salonu

Dywan mały 

Mały dywan w salonie oznacza, że stoi na nim tylko stolik kawowy. Niewielki dywanik umieszczamy od 15 do 30 centymetrów od krawędzi sofy i foteli. 

Jak położyć dywan w salonie?
Dywan do salonu
Dywan do salonu

Jak położyć dywan w jadalni? 

Dywan w jadalni powinien być duży – taki, na którym zmieszczą się wszystkie cztery nogi wszystkich ustawionych wokół stołu krzeseł. Krawędzie dywanu powinny być oddalone od stołu na tyle daleko, aby odsuwając krzesło – przy siadaniu i wstawaniu – tylne nogi na pewno o nie nie zahaczały. 

Jak położyć dywan w jadalni?
Dywan do jadalni
Dywan do jadalni

Jak położyć dywan w sypialni? 

Dywan w sypialni kładziemy prostopadle do łóżka i wsuwamy go pod mebel mniej więcej na 2/3 głębokości. Tak, aby kładąc się i wstając z łóżka, zawsze stąpać po jego ciepłej, przyjemnej powierzchni. Ale nocne szafki nie powinny już znajdować się w jego obrębie. 

Jak położyć dywan w sypialni?
Dywan do sypialni

Jeżeli z jakichś powodów wsuwanie dywanu pod łóżko jest dla Was nieciekawe lub niepraktyczne, rozważcie położenie dwóch mniejszych dywaników równolegle do dłuższych krawędzi łóżka. Wrażenia zmysłowe będę wtedy podobne, ale efekt wizualny odmienny. 

Jak położyć dywan w sypialni
Dywan do sypialni

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: