[Zrób to sam z DaWanda] Stojak na pocztówki i zdjęcia

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Jeśli chcesz wyeksponować swoje ulubione pamiątkowe kartki pocztowe, zdjęcia lub rysunki i laurki dzieci, nasz stojak na pocztówki i inne drobiazgi będzie idealnym rozwiązaniem. Zamiast zwykłej tablicy korkowej, niezliczonych magnesów na lodówce czy – co gorsza! – przyklejania pamiątek do ściany, stwórz efektowny stojak na pocztówki i zdjęcia. Przedstawiamy prosty tutorial, przez który przeprowadzimy cię razem z DaWandą krok po kroku!
 
Publikacja partnerska

Stojak na pocztówki i zdjęcia – co będzie potrzebne?

 • płyta ze sklejki, u nas jest to świerk, ale możesz kupić nawet płytę kolorową! (nasze wymiary: 56×168 cm)
 • 6 szt. płaskich listewek (wym. 19×5 mm, długość min. tyle, co szerokość sklejki – u nas 1 m)
 • 6 szt. kwadratowych listewek (wym. 9×9 mm, długość min. tyle, co szerokość sklejki – u nas 1 m)
 • piła do drewna
 • ołówek i miarka
 • zaciski stolarskie
 • klej do drewna
 • gumowy sznurek (co najmniej 6 metrów)

Krok 1. Przygotowanie materiałów na stojak na pocztówki

materiały potrzebne do zrobienia stojaka na pocztówki diy

Przygotuj w jednym miejscu wszystkie potrzebne materiały. Zwróć uwagę na długość twojej płyty ze sklejki – jeśli jest krótsza niż nasza, może się nie zmieścić na niej 6 „półek” lub będą musiały być gęściej rozmieszczone. Jeśli twoje listewki są już przycięte na szerokość płyty ze sklejki, nie będzie ci potrzebna piła i możesz od razu przeskoczyć do punktu 3.

Krok 2. Odmierzanie i cięcie listw na podpórki

Odmierzanie listw na podpórki do stojaka na pocztówki
Cięcie listewek na podpórki - stojak na pocztówki

Zmierz swoją płytę na szerokość, a następnie odmierz tę samą długość na każdej listewce. Nasza płyta ma szerokość 56 cm, dlatego na listwie zaznaczamy ołówkiem punkt na długości 56 cm. Po odmierzeniu wszystkich listw sprawdź czy zaznaczenia są na każdej z nich w tym samym miejscu – możesz ułożyć listewki stojaka na pocztówki równo koło siebie na podłodze. Kreski ołówkiem powinny tworzyć równą linię – jeśli gdzieś zaznaczenie jest niżej lub wyżej, musisz odmierzyć długość jeszcze raz.

Kiedy wszystko masz już pomierzone, przechodzimy do cięcia. Na twardej, nieruchomej podstawie układaj listewki pojedynczo i przycinaj je za pomocą piły do drewna. Nie próbuj ucinać kilku listewek na raz! W najlepszym wypadku listwy się przesuną i przytniesz je nierówno, w najgorszym – piła zatnie cię w rękę!

Krok 3. Gotowe listwy na stojak na pocztówki

Stojak na pocztówki DIY - listewki na podpórki

Efekt twojej pracy powinien wyglądać właśnie tak – 12 listewek równej długości. 6 kwadratowych i 6 płaskich. Możemy zabierać się za montowanie stojaka na pocztówki i zdjęcia!

Krok 4. Odmierzanie odległości „półek” na stojaku

Planowanie odstępów między półkami - stojak na pocztówki DIY

U nas dobrą odległością okazało się 23,5 cm, ale jeśli masz inne wymiary płyty, sprawdź co będzie najlepsze w twoim wypadku. Pamiętaj, aby odstępy były co najmniej takie jak kartka czy zdjęcie, a najlepiej o kilka centymetrów większe. Jeśli twoja płyta ze sklejki jest wyjątkowo krótka, lepiej zrezygnować z jednej półki, niż umieszczać je bardzo blisko siebie – zepsuje to efekt.

Rysowanie linii półek na stojak na pocztówki diy

W każdym odmierzonym miejscu narysuj linię pomocniczą. Dopilnuj by była ona prostopadła do boków sklejki, z obu stron! Dzięki nim łatwiej będzie ci montować listewki i unikniesz przypadkowego przekrzywienia półek.

Krok 5. Stojak na pocztówki – montowanie półek

Montowanie półek - listewki na stojak na pocztówki DIY

Weź kwadratową listewkę i jedną jej stronę posmaruj klejem do drewna. Następnie przyłóż ją do odrysowanej na sklejce linii i mocno dociśnij.

Montowanie półek - listewek - Stojak na pocztówki i zdjęcia DIY

Następnie na wierzch kwadratowej listewki nałóż klej i przyłóż do niej płaską listewkę. Przypilnuj by listwy u dołu równo się schodziły – mają utworzyć coś w rodzaju „balkonu”, gdzie kwadratowa listwa jest podłogą, a płaska balustradą.

Krok 6. Mocowanie i klejenie stojaka

Ściski stolarskie przytrzymują mocowanie półek stojaka na pocztówki i zdjęcia DIY

Aby stojak na pocztówki trzymał się jak najlepiej, dobrze jest po sklejeniu listewek z płytą, złapać je ściskiem stolarskim aż do wyschnięcia kleju. Dzięki temu mamy pewność, że nic nam się nie przemieści i w spojenia nie dostanie się kurz czy brud. Jeśli nie masz ścisków, możesz spróbować przez 2-3 minuty dociskać listwy ręcznie, ale raczej nie układaj na nich ciężkich przedmiotów – mogą uszkodzić konstrukcję!

Krok 7. Wykończenie stojaka na pocztówki i zdjęcia

Montowanie gumowych sznurków - wykańczanie - stojak na pocztówki DIY

Ostatnim krokiem potrzebnym do wykończenia twojej nowej ozdoby wnętrza, jest przymocowanie gumowego sznurka, który będzie przytrzymywał zdjęcia. Postaw stojak na pocztówki pionowo i powyżej każdej półki zamocuj sznurek, tak by był napięty i przyciskał kartki do płyty. Wystarczy, że odpowiednią ilość sznurka zawiążesz z tyłu na supeł – nie musisz go przyklejać.

Warto pamiętać: Ustawiając gotowy stojak na pocztówki i zdjęcia, wybierz miejsce dobrze oświetlone – przy stojącej lampie lub oknie, żeby jak najlepiej wyeksponować pamiątki!

Cykl „Zrób to sam z DaWanda” jest tworzony we współpracy z serwisem DaWanda.pl, w którym możesz kupić unikalne przedmioty dla siebie i swojego domu, wprost od designerów, projektantów i artystów.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: