Okleina meblowa – 5 sposobów na wykorzystanie w Twoim domu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Znudził Ci się kolor Twoich mebli lub dodatków? A może to parapety zostały nadgryzione zębem czasu? Zdecydowanie nie musisz wymieniać ich na nowe – zwłaszcza jeśli nadal spełniają swoje funkcje. Żeby nadać drugie życie starym meblom, blatom, dodatkom i akcesoriom, użyj okleiny meblowej. Sprawdź, jak wykorzystać ją w swoim domu.

Okleina meblowa – drugie życie starych mebli i blatów

okleina meblowa

Okleiny możesz użyć zarówno do zmiany wyglądu całych mebli, jak i do odnowienia tylko niektórych elementów, np. półek lub frontów. Wykorzystasz ją do zmiany wyglądu blatów stołów lub stolików kawowych i nocnych. Dzięki temu przy niewielkim nakładzie pracy i środków odświeżysz wygląd całego wnętrza. Kolorów i wzorów oklein jest tyle, że jeśli tylko zapragniesz, każda szuflada czy szafka może mieć inny wygląd.

Wskazówka! Przewaga okleiny nad farbą lub bejcą

Dużą zaletą okleiny jest to, że możesz nią pokryć także powierzchnie lakierowane, wykonane ze sklejki czy wcześniej pokryte inną okleiną. Nie musisz używać papieru ściernego do tego, by zmatowić powierzchnię. Wystarczy dobrze wyczyścić i wysuszyć meble. Poza tym okleina pokryje też rysy, wypaczenia, drobne przetarcia czy pęknięcia, czego żadna farba nie będzie w stanie zrobić

DIY okleina meblowa

Okleina na ratunek starym parapetom

Parapety mają spory wpływ na wygląd wnętrz, ale z drugiej strony ich wymiana to spore wyzwanie dla domowego budżetu. Co zrobić, jeśli powierzchnia parapetów jest porysowana i zadrapana, a brzegi lekko uszkodzone? Nie zaskoczymy Cię – użyj okleiny!

Na parapetach świetnie sprawdzi się okleina imitująca drewno, kamień lub marmur, a także gładka okleina w kolorze dopasowanym do wystroju wnętrza – np. szara lub biała.

okleina DIY

Kropka nad i, czyli okleina meblowa w nietuzinkowym wydaniu

Okleina meblowa może posłużyć Ci nie tylko do renowacji komód, szaf czy regałów. Przy jej pomocy zmienisz też wygląd innych elementów wyposażenia wnętrz. Możesz wykorzystać okleinę do zmiany wyglądu półek ściennych czy nawet frontów schodów. To proste i niedrogie rozwiązanie pozwoli Ci nadać wnętrzom nowy charakter. Żeby postawić kropkę nad i, powtórz kolor dodatków (np. koców, poduszek, zasłon czy dywanów) na niektórych półkach, przednich ścianach schodów czy tylnych ściankach regałów.

Wskazówka! Jak oszczędzić przy zakupie designerskich półek?

Chcesz kupić do domu nowe półki ścienne, np. w nietypowym, designerskim kształcie? Przeszukaj aukcje internetowe, udaj się do sklepu z używanymi meblami lub na targ staroci. Być może znajdziesz produkt, jakiego szukasz. Jeśli półka czy regał będą miały nieodpowiedni kolor, użyj okleiny. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Dekoracje DIY – okleina meblowa na mniejszy kaliber

Kto powiedział, że okleina nadaje się tylko do renowacji dużych powierzchni? Jeśli ktoś się na to odważył, to niestety się mylił. 😉 Przy pomocy okleiny możesz zmienić wygląd nie tylko mebli, ale też ramek na zdjęcia, doniczek, pudełek czy kartonów do przechowywania, a nawet tacek do serwowania dań. Taka metamorfoza będzie Cię kosztowała naprawdę niewiele, a jednocześnie możesz osiągnąć spektakularny efekt. Jeśli więc znudził Ci się dotychczasowy kolor dodatków, nie wyrzucaj ich, tylko zmień ich wygląd przy pomocy okleiny meblowej.

Album na zdjęcia DIY

Masz album, którego okładka jest już mocno sfatygowana? A może chcesz przygotować własny album na zdjęcia? Okleina meblowa przyda Ci się także do tego! Możesz wykorzystać ją do ozdobienia lub renowacji okładki, albo użyć jej jako tła pod zdjęcia.

PS. Wiesz, czym jest scrapbooking? To sztuka tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami czy pamiątkami przy pomocy skrawków różnych materiałów – kolorowego papieru, tkanin, taśm, dekoracji z drewna, brokatu, guzików i wszystkiego, co znajdziesz pod ręką – także okleiny meblowej! Jeśli więc po renowacji mebli czy parapetów zostaną Ci ścinki okleiny, wykorzystaj je w kreatywny sposób.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: