Jak urządzić salon w stylu klasycznym?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

O stylu klasycznym można powiedzieć, że to bezpieczny sposób urządzania wnętrz. Styl ten nie podlega bowiem dyktatom mody, a przez wzgląd na swoje elegancję, prostotę i harmonię może być uznawany za ponadczasowy. Sprawdź, jak urządzić salon w stylu klasycznym!

Korzenie stylu klasycznego

Styl klasyczny upowszechnił się w Europie w XIX wieku, kiedy to za sprawą rozwoju produkcji przemysłowej stał się dostępny szerokiemu gronu odbiorców – mieszczanom. Zaczęli oni urządzać swe mieszkania, wyposażając je w ozdobne lustra, efektowne zasłony i zdobione meble, podkreślając jednocześnie znaczenie luksusu stylu, który początkowo dedykowany był wyższym warstwom społecznym. W Polsce styl klasyczny realizował się na dworkach szlacheckich, hołdując głównym założeniom tej stylistyki – powadze, elegancji, dystynkcji oraz symetrii i proporcji.
 

 

Najważniejsze cechy salonu w stylu klasycznym

Styl klasyczny nie podlega zmieniającej się modzie. Uznawany jest za ponadczasowy, a to za sprawą jego głównych założeń – powagi, umiaru i elegancji, a także prostoty, symetrii i jakości. Wnętrze stylu klasycznego jest przyjazne i przytulne zarówno dla samych mieszkańców, jak i ich gości. Urządzając salon w duchu klasycznym, pamiętać należy o następujących elementach:

Eleganckim wzornictwie

Meble powinny odznaczać się najwyższą jakością. Najlepiej, by były wykonane ręcznie i posiadały ręczne zdobienia (rzeźbienia na nóżkach, okucia, detale). Popularna w klasycznym wnętrzu jest obecność antyków i eleganckich mebli – luksusowych krzeseł czy komfortowych foteli.
 

Szlachetnych tkaninach

Styl klasyczny cechuje użycie tkanin i materiałów najlepszej jakości. Podłoga powinna być wykonana z marmuru lub drewnianego parkietu, i dodatkowo pokryta perskim dywanem. Elementy te mogą być z powodzeniem zastąpione płytkami podłogowymi imitującymi marmur i dobrej jakości dywanem utkanym w motywy roślinne.
 

Pięknie ornamentów

Tak jak w przypadku mebli, podobnie w całym wyposażeniu wnętrza stylu klasycznego mile widziane jest stosowanie ornamentu. Obrazy na ścianach, dekoracyjne lustra, efektowne żyrandole, a także zdobienia na ścianach i sufitach – tapety, pilastry, gzymsy czy rozety – to cechy rozpoznawalne salonu urządzonego w klasycznym stylu.
 

 

Stonowanych, neutralnych barwach

Podstawowymi barwami klasycznego wnętrza są beże, kremy, brązy, szarości i biele. Można je z powodzeniem przełamywać turkusami i zieleniami oraz bordo, a sporadycznie złotem i srebrem.

Zachowaniu proporcji

Styl klasyczny lubi to, co symetryczne. Dlatego postawienie regału z jednej strony pokoju powinno znaleźć swe lustrzane odbicie po drugiej stronie pomieszczenia, tak by salon w stylu klasycznym był harmonijny.

Styl klasyczny może jawić się jako stylistyka nieco ociężała. Jednakże wrażenie to skutecznie równoważą jasne barwy, gładkie powierzchnie i symetrycznie urządzone pomieszczenia. Styl ten przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które cenią komfort, elegancję i tradycję. Jednak czuć się w nim dobrze powinien niemal każdy – to styl przyjazny i niezwykle przytulny.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-06-10 11:07:00
Gustawa
Kocham styl klasyczny. Sporo projektów widziałam na https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-salonu-online i powiem szczerze, że się zainspirowałam :)
2017-02-20 22:45:10
Daria
Ja jestem beznadziejnie zakochana w szarościach i nowoczesnym stylu i właśnie jesteśmyna etapie kladzenia strukturybetonu na scianach w salonie.
2017-02-24 00:15:45
Maria
A sami nakladaliscie tą strukturę? Bardzo trudne do wykonania?
2017-01-03 08:17:33
bejka
Uwielbiam styl klasyczny i w nim urządzamy nasze mieszkanie. Obecnie jesteśmy na etapie kupna mebli, udało sie nam znaleźć przepiękny stół z krzesłami, który wspaniale pasuje nam do wystroju. Pozostaje nam jeszcze dopasowanie jakiejś sofy lub kanapy, ale można powiedzieć, że i to mamy już jak to się mówi na oku.