[Zrób to sam z DaWanda] Jak zrobić wieszak na doniczkę ze skóry?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Nic nie dodaje uroku wnętrzom tak, jak rośliny. A te najlepiej wyglądają w otoczeniu naturalnych materiałów – np. skóry. Dlatego razem z serwisem DaWanda podpowiadamy, jak w paru krokach zrobić piękny wieszak na doniczkę!
 
Publikacja partnerska

Wieszak na doniczkę ze skóry – co będzie potrzebne?

  • rzemyk lub mocny i ładny sznurek
  • dwa paski skóry (mogą być np. stare paski do spodni)
  • okrągła doniczka
  • igła i nitka, nożyczki
  • cążki do dziurkowania (czym można je zastąpić podpowiadamy w kolejnych punktach!)

Krok 1. Przygotowanie materiałów na zawieszkę

Wieszak na doniczkę DIY - krok 1

Przygotuj wszystkie materiały. Jeśli masz duży kawałek kawałek skóry, wytnij z niego dwa pasy o szerokości ok. 3,5 cm i długości 60 cm (im większa doniczka i roślina w niej, tym dłuższe powinny być paski). Natomiast jeśli korzystasz z gotowych pasów tylko wyrównaj ich długość.

Krok 2. Wycinanie otworów w paskach skóry

Zawieszka na doniczkę DIY - wycinanie otworów

Odmierz środek każdego z pasów, zaznacz go linią (od wewnętrznej strony!) i po obu jej stronach wytnij po dwa otwory – razem powinny tworzyć kwadrat z dziurek, jak na zdjęciu. Na każdym końcu pasków również zrób po dwa otwory.

Jeśli nie masz specjalnych cążek do dziurkowania, mamy na to rozwiązanie! Poszukaj w domu cienkiej metalowej rurki – dobrze sprawdza się np. końcówka metalowego długopisu przez którą wychodzi wkład piszący (dolna część starych długopisów typu zenith jest idealna). Ważne jest, żeby metal był twardy, a jego wykończenie niezaokrąglone. Pamiętaj, że rurka lub długopis mogą się zniszczyć podczas dziurkowania, więc nie wybieraj rzeczy cennych.

Ułóż pasek na twardej podstawie, odpornej na pęknięcia i zarysowania, przyłóż końcówkę rurki lub długopisu w miejscu, w którym chcesz zrobić dziurkę i uderz mocno młotkiem w drugi jej koniec. Powtarzaj aż przebijesz się przez skórę na wylot. Oczko ze skóry z rurki czy długopisu łatwo wypchniesz patyczkiem lub wykałaczką.

Krok 3. Zszywanie pasków zawieszki

Zawieszka na doniczkę tutorial DIY - zszywanie

Złóż dwa paski ze sobą i zszyj tak, by na spodniej ich części powstał krzyżyk – dzięki szyciu na krzyż łączenie będzie bardziej wytrzymałe. Do szycia najlepiej sprawdzi się dratwa szewska (rodzaj bardzo mocnej i grubej nici, odpornej na przecieranie się i pękanie), ale z powodzeniem możesz użyć też zwykłej cienkiej nici. Pamiętaj jednak, by przepleść ją kilkukrotnie dla wzmocnienia szwu.

Krok 4. Mocowanie rzemyków do zawieszania

Zawieszka na doniczkę krok po kroku DIY - mocowanie zawieszki

Korzystając z rzemyków lub sznurka, połącz ze sobą przeciwległe końce skórzanych pasków. Przewlecz rzemyk przez dziurkę pierwszego paska skóry i zawiąż supeł od środka. Następnie przeciągnij rzemyk od wewnętrznej strony przez dziurkę drugiego paska, potem od zewnątrz przez drugą dziurkę i wróć do pierwszego paska skóry, aby zawiązać drugi supeł. Powtórz to samo dla pozostałych końców skórzanych pasków.

Efekt powinien wyglądać jak na tym zdjęciu:

Skórzana zawieszka na doniczkę - instrukcja krok po kroku

Krok 5. Zawieszka gotowa – czas znaleźć dla niej miejsce!

Skórzana zawieszka na doniczkę DIY - instrukcja

Gratulacje! Właśnie razem stworzyliśmy coś ładnego. A teraz znajdź najlepsze miejsce do zawieszenia swojej doniczki – tak żeby każdy mógł ją zobaczyć i pochwalić!

Cykl Zrób to sam z DaWanda jest tworzony we współpracy z serwisem DaWanda.pl, w którym możesz kupić unikalne przedmioty dla siebie i swojego domu, wprost od designerów, projektantów i artystów.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: