Łóżko piętrowe dla dziecka – jak wybrać odpowiednie?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Łóżko piętrowe to marzenie wielu dzieci, które czują frajdę spania na wysokości. Jest to również świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy próbują jak najlepiej wykorzystać każdy wolny centymetr powierzchni. Sprawdź, czy łóżko piętrowe dla dziecka jest rozwiązaniem do twojego domu!

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko piętrowe dla dziecka?

Wybierając wspólnie łóżko dla dziecka lub nastolatka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • materiał, z którego zostało wykonane łóżko (metal, drewno, płyta MDF),
 • zabezpieczenia, np. drabinek,
 • maksymalne obciążenie łóżka,
 • wymiary łóżka – jego wysokość, wielkość materaca, itp.

To, jaką powinno mieć wysokość łóżko piętrowe zależy od wzrostu domowników, którzy będą z niego korzystać. Pamiętajmy jednak, że dzieci rosną szybko i prędzej czy później korzystanie z piętrowego łóżka może stać się niewygodne. Dlatego warto od razu wymierzyć pomieszczenie – warto, by pomiędzy dolną a górną kondygnacją łóżek był 100 cm wolnej przestrzeni, a między sufitem a górnym łóżkiem – 90-100 cm.
 

 

Sprawdź, jak urządzić łazienkę i kuchnię z Grohe radzi! Dowiesz się o tym, jak bateria z wyciąganą wylewką może ułatwić codzienne gotowanie oraz, czy prysznic bez kabiny jest rozwiązaniem bez wad!

Rodzaje łóżek piętrowych – rozwiązania typowe i te trochę mniej

Najczęściej wyróżnia się:

 • klasyczne łóżka piętrowe,
 • narożne łóżka piętrowe,
 • wysuwane łóżka piętrowe,
 • łóżko piętrowe z komodą lub biurkiem.

Łóżko piętrowe z biurkiem, czyli mały pokój dziecięcy w pigułce!

Pojedyncze łóżko piętrowe dla dziecka może zaoszczędzić sporo miejsca. Wiele sklepów oferuje gotowe konfiguracje, które składają się z piętrowego łóżka, pod którym umieszczone jest biurko, szafki lub siedziska. Jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zależy ci na meblach z jednej linii, które będą wyglądały identycznie. W przypadku wysokich mieszkań (np. w starej kamienicy) można zdecydować się na mini antresolę z łóżkiem, dzięki czemu nawet niewielki pokój pozwoli zbudować funkcjonalną przestrzeń.
 

 

Łóżko piętrowe dla 3 dzieci?

Na rynku można spotkać coraz więcej rozwiązań, które pozwalają pomieścić trójkę dzieci. Mogą być to łóżka umieszczone na 3 różnych poziomach, ale także standardowe łóżka piętrowe z wysuwaną dolną częścią z materacem.
 

 

Łóżko piętrowe dla dziecka – czy jest bezpieczne?

Jest ono bezpieczne, jednak należy zachować wszelkie środki ostrożności. Dlatego tak ważna jest rozmowa z dzieckiem, zwłaszcza kilkulatkiem, który niekoniecznie rozumie skutki upadku z wysokości. Jeśli jesteś pewny, że dziecko rozumie ryzyko i nie będzie go podejmować, możesz przejść do poszukiwań wymarzonego łóżka piętrowego dla dziecka. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na wysokość barierek i szerokość rozstawienia szczebelek. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli twoje dziecko lubi się wiercić w trakcie snu. Minimalna wysokość takiej osłonki powinna mieć ok. 30 cm, liczoną od zakończenia materaca.

Łóżko piętrowe dla dziecka a drabinki

Równie wielkie znaczenie ma drabinka – powinna mieć ona rozstaw szczebli gwarantujący wygodne użycie zarówno dziecku, jak i dorosłemu. Każdy stopień powinien być na tyle szeroki, by móc swobodnie postawić na nim nogę. Mocując łóżko możesz dodatkowo zakupić naklejki antypoślizgowe, które sprawią, że korzystanie z drabinki będzie wygodniejsze. Jeśli dziecko często wstaje w nocy, możesz wybrać drabinkę z diodami LED, które oświetlą mu wieczorne wyprawy i poprawią bezpieczeństwo.
 

 

Łóżko piętrowe drewniane czy metalowe?

Każdy z rodzajów ma swoich zwolenników. Wybierając dobrej jakości łóżka piętrowe, można spodziewać się bezpiecznego w użyciu produktu. W głównej mierze wybór rodzaju zależy od gustu i zamiarów aranżacyjnych.

Największe plusy drewnianych łóżek piętrowych:

 • drewno jest ciepłe w odbiorze,
 • łatwo się wtapia w otoczenie,
 • na rynku jest szeroki wybór.

Największe plusy drewnianych łóżek piętrowych:

 • trwałość na wieloletnie użytkowanie,
 • możliwość przemalowania na dowolny kolor.

Jednak nie są to rozwiązania pozbawione wad. Mówi się, że metal jest chłodny w dotyku, przez co może być on niekomfortowy dla dziecka. Z kolei drewniane egzemplarze skrzypią, co może irytować.
 

 

Ile kosztuje łóżko piętrowe dla dziecka?

Cena łóżek piętrowych mieści się w naprawdę szerokim zakresie – może ona wynosić od 400 zł do nawet 3000 zł.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: