Prysznic bez brodzika – plusy i minusy

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Kabina prysznicowa bez brodzika to coraz popularniejsze rozwiązanie wykorzystywane w aranżacji łazienki. Prysznic bez brodzika zaoszczędza w łazience wiele miejsca, a dodatkowo jest łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto wygląda minimalistycznie i estetycznie. Jednak kabina prysznicowa bez brodzika to nie tylko szereg zalet, ale także lista wad. Zanim zdecydujesz się na montaż tego typu kabiny dowiedz się, jakie są plusy i minusy tego rozwiązania.

Prysznic bez brodzika – plusy

Do głównych plusów montażu kabiny prysznicowej bez brodzika należą:

 • Uniwersalność – jeśli masz łazienkę o niestandardowym kształcie, np. z licznymi załamaniami, wnękami czy rogami, trudno byłoby dobrać dopasowany do niej brodzik „na wymiar”. Szklane ściany możesz natomiast wstawić w każdym miejscu, a dodatkowo jedynie wykuć odpływ w podłodze. Prysznic bez brodzika może więc przybrać dowolny kształt, ponieważ jego ściany nie są ograniczone wymiarami brodzika;
 • Estetyka – prysznic bez brodzika dodaje wnętrzu lekkości. Jest to rozwiązanie minimalistyczne, które nie rzuca się w oczy tak, jak ciężka konstrukcja z brodzikiem. Lekkość i prostota takiego prysznica sprawiają, że pasuje niemal do każdego wnętrza;
 • Wygoda – prysznic składający się z pojedynczej, szklanej ściany zapewnia więcej miejsca w łazience. Szklaną ścianę możesz umiejscowić niemal wszędzie, wiec decyzja o tym, gdzie znajdzie się wejście pod prysznic należy tylko i wyłącznie do ciebie. Brak progu sprawia, że prysznic bez brodzika staje się łatwy w obsłudze dla dzieci, osób niepełnosprawnych (przy odpowiednim wymiarze można umieścić w nim wózek inwalidzki), a także dla osób mających problemy z poruszaniem się czy osób starszych.

 

 

Prysznic bez brodzika – minusy

Wybór kabiny prysznicowej bez brodzika, oprócz licznych zalet, wiąże się także z szeregiem wad:

 • Kosztem – montaż kabiny bez brodzika jest bardziej skomplikowany niż montaż standardowej kabiny z brodzikiem. Często musimy skorzystać z usług profesjonalisty, który fachowo oceni np. grubość podłogi czy stropu, a także wybierze najlepszy sposób montażu odpływu;
 • Problemem w montażu – najlepiej zdecydować się montaż kabiny bez brodzika jeszcze na etapie planowania łazienki. Jeśli natomiast chcemy zmienić aranżację łazienki, a zamontowaliśmy już w niej wcześniej standardową kabinę z brodzikiem, możemy napotkać trudności z przearanżowaniem przestrzeni. Prysznic bez brodzika powinien być bowiem montowany na podłodze ze spadem. Kabina bez brodzika wymaga również odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Tego typu zmiany wiążą się z wysokimi kosztami.
 • Ryzyko zalania – prysznic bez brodzika wymaga hydroizolacji. Ze względu na zaledwie kilkuprocentowy spad w podłożu łatwo bowiem zalać nie tylko własną łazienkę, ale także – w przypadku nieodpowiedniej hydroizolacji – łazienkę sąsiadów mieszkających pod nami. Dlatego warto zabezpieczyć powierzchnię podłogi tzw. „folią w płynie” lub papą. Tego typu inwestycja również wymaga konsultacji ze specjalistą.

Kabina prysznicowa bez brodzika – wymagania techniczne

Konkretnymi wymaganiami dla montażu prysznica bez brodzika (inaczej zwanego kabiną typu walk-in) są:

 • specjalnie wyprofilowana podłoga ze spadkiem na poziomie 2%,
 • przestrzeń w podłodze o głębokości 11-15 cm, służąca zamontowaniu w niej elementów przyłączeniowych (brak wystarczającej grubości stropów jest częstym problemem mieszkań w blokach),
 • konieczność montażu specjalnych systemów odwodnień dla prysznica bez brodzika (odpływy punktowe, liniowe lub łukowe).

Przed decyzją o wyborze kabiny prysznicowej bez brodzika warto przemyśleć tak zalety tego rozwiązania, jak i jego wady. Szczególnie ważne jest, by tego typu prysznic zamontowany był fachowo i rzetelnie tak, by w przyszłości nie groziło nam zalanie podłogi lub narażenie powierzchni w łazience na nadmierną wilgoć.
 

Zainspiruj się pomysłami na prysznic bez brodzika:

 


Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-08-01 16:06:59
Teresa
Ja mam prysznic z brodzikiem i teraz chce zmienić na taki bez. Czy faktycznie konieczny jest generalny remont?
2017-08-11 15:37:38
Domolubni
Pani Tereso, niekoniecznie generalny remont całej łazienki, ale zdecydowanie jest to wyzwanie. Najprostszym sposobem jest zatrudnienie fachowców, którzy zdemontują starą kabinę oraz powierzchnię podłogi (np. płytki). Jeśli grubość stropu, na którym ułożona jest podłoga, pozwala na wykucie nowych odpływów i położenie hydroizolacji, nie będzie to duże wyzwanie. Natomiast jeśli strop jest zbyt cienki lub z innych powodów nie można w niego ingerować, można pomyśleć o zbudowaniu podwyższenia, które ukryje niezbędne elementy kabiny bez brodzika i utworzy konieczny spad. Żadna z tych czynności nie wymaga jednak demontażu całej łazienki, jedynie jej części.