Trendy wnętrzarskie 2022 przyniosły nam mnóstwo wspaniałych rozwiązań. Z radością przyjęliśmy eksplozję mody na naturalne, ekologiczne materiały i wszechobecną – od roślin doniczkowych po kolory farb – zieleń. Ogromnie spodobały nam się inspiracje estetyką retro (od lat 70. do 90.), nadawanie drugiego życia wysłużonym przedmiotom i ciekawe łączenie starego z nowym. Zachwyciły nas palety krajobrazowe i tworzenie aranżacji, w których to, co wewnętrz, płynnie łączy się z tym, co zewnętrze. Do gustu przypadły nam także przywodzące na myśl kobiece kształty zaokrąglone formy, silniejszy nacisk na mulitsensoryczność, czyli większe angażowanie zmysłów dotyku i powonienia, czy tendencja do urządzania mieszkań w uniwersalnym, ponadczasowym stylu.
Pośród wszystkich tych wspaniałości znalazło się jednak również kilka nowinek, które szybko mogą okazać się kosztowymi pomyłkami.
Trendy wnętrzarskie 2022. Pomyśl dwa razy, zanim się na nie zdecydujesz
1. Czarne meble i ściany
Czerń nadaje wnętrzom niepowtarzalny charakter – wprowadza pewnego rodzaju dramatyzm i wyszukaną elegancję. Ale jest to też kolor trudny. W zbyt dużym natężeniu staje się opresyjny i przytłaczający. Natychmiast zdradza też, jaką jakość prezentują sobą pokryte nim powierzchnie. Nadaje się zatem tylko dla stosunkowo drogiego wyposażenia i bardzo starannie wykończonych ścian. Czerń trudno jest również zamalować. Kiedy kolor ten nam się opatrzy – a prędzej czy późnej tak się stanie – musimy liczyć się z podwyższonymi kosztami remontu.

2. Otwarte półki zamiast górnego rzędu szafek w kuchni
Otwarte półki sprawiają, że kuchnia wygląda lekko, wdzięcznie i bardziej „pod domowemu”. Nie jest to jednak rozwiazanie odpowiednie dla osób, które mają dużo sprzętów do przechowywania i które miewają problemy z utrzymaniem w kuchni porządku.

3. Skórzane uchwyty w kuchni
Uchwyty ze skóry zyskały w ostatnim czasie wielką popularność. Jeżeli podoba Wam się ten rodzaj wykończenia, pomyślcie o zastosowaniu go na przykład do komód w sypialni – nie zaś do kuchennych frontów. Na skórzanych uchwytach zostają ślady po wilgotnych lub utłuszczonych pałacach i szybko tracą one swój estetyczny wygląd. Co więcej, przy częstym użytkowaniu mają skłonność do rozciągania i poluzowywania, co w pewnym momencie na pewno zacznie Was drażnić.

Trendy wnętrzarskie 2022. Czy to na pewno dobry pomysł?
4. Industrialne lampy
Lampy w postaci drewnianej belki owiniętej osznurowanymi kablami z gołymi żarówkami to teraz prawdziwy krzyk mody. O ile w loftowych wnętrzach mogą one wyglądać naprawdę stylowo i interesująco uzupełniać całą aranżację, o tyle w mieszkaniach urządzonych bardziej tradycyjnie najczęściej prezentują się jak coś niedokończonego, tymczasowego. W dodatku brak rozproszenia może być rażący i trudno przy ich pomocy uzyskać równomierną dystrybucję światła po pomieszczeniu.

5. Kolorowe AGD
Lodówki i piekarniki w stylu retro: różowe, miętowe, pudrowoniebieskie itp. fajnie ożywiają wystrój kuchni i naprawdę cieszą oczy. Są to jednak modele z reguły znacznie droższe od standardowych. Warto dobrze się zastanowić, czy inwestowanie niemałych pieniędzy w wyposażenie, które najpewniej za sezon czy dwa stanie się wyjątkowo passe, na pewno ma sens. Przyglądając się aranżacjom z wykorzystaniem tego typu sprzętów, dochodzimy do wniosku, że często są to elementy wprowadzone na siłę – „gryzą się” z umeblowaniem i dekoracjami i niepotrzebnie dominują nad całym pomieszczeniem.

6. Bujane i podwieszane siedziska
Zastępowanie tradycyjnych foteli różnej formy – stojącymi lub podwieszonymi pod sufitem – bujakami to kolejny wyjątkowo gorący trend. Osoby, które zdecydowały się na takie siedziska, często przyznają jednak, że korzystają z nich znacznie rzadziej, niż zamierzały – nie przynoszą one spodziewanej wygody i po jakimś czasie tylko zagracają przestrzeń.

Trendy wnętrzarskie 2022. Przeczytaj, zanim kupisz…
7. Urban jungle
Jak wspomnieliśmy, jesteśmy wielkimi fanami roślin doniczkowych we wnętrzach. Ale tak samo jak w przypadku wszystkich innych dekoracji, także i w tym temacie zachęcamy do zdroworozsądkowego umiaru. Przesadne nagromadzenie roślin zamienia mieszkanie w budzącą pewien niepokój i dyskomfort siedzibę Trującego Bluszczu z uniwersum DC. Jeżeli mieszkanie ma słabą wentylacje, bujna domowa dżungla naraża nas na ryzyko pojawienia się wilgoci, pleśni i szkodników.

8. Efektowny backsplash
Backsplash – czyli przestrzeń między dolnym a górnym rzędem szafek w kuchni – ozdobiony wyrazistym, kolorowym motywem to patent, który wybiera obecnie wielu inwestorów. Zanim zdecydujecie się na takie wykończenie, zadajcie sobie pytanie, czy wybrany wzór będzie Wam się podobał także za 3 czy 5 lat… Wielu architektów wnętrz sugeruje, by w przestrzeni tej raczej sięgać po rozwiązania nieco bezpieczniejsze, ale równie efektowne i przyciągające wzrok – eksperymentować z układem płytek (jodełka itp.), a nie ich dekorem.

Trendy wnętrzarskie 2022. Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego