Choć trendy w urządzaniu łazienek (ale i całych mieszkań) od kilku sezonów wyraźnie wskazują na powrót do natury, łazienki w stylu loftowym nie tracą na popularności. Co więcej, styl ten jest otwarty na elementy innych estetyk, dzięki czemu nie traci na aktualności i wciąż jest stosowany w aranżacji mieszkań oraz domów.
Urządzając łazienkę w stylu loftowym, trzeba pamiętać, że choć styl loftowy wywodzi się z wnętrz o charakterze wyłącznie użytkowym i pragmatycznym, dziś jest celowym, przemyślanym kierunkiem projektowania wnętrz czysto mieszkalnych. Czym więc jest styl loftowy i skąd się wziął? Jak zaaranżować łazienkę w tej estetyce, by nie była pretensjonalna, ale oryginalna i – przede wszystkim – funkcjonalna?
Przeczytaj!
Łazienka w stylu loftowym, czyli jaka?
Styl loftowy ma korzenie w latach 60. XX wieku, gdy coraz więcej osób decydowało się zamieszkać w starych fabrykach, dawnych warsztatach lub na strychach, które dotychczas pełniły funkcję składzików lub magazynów. Dostrzeżono w nich niewykorzystany potencjał oraz przestrzeń i zaczęto przerabiać na mieszkania, ale też pracownie artystyczne, wykorzystując elementy zastane na miejscu.
Nie trzeba jednak osiedlać się w opuszczonym magazynie, by podziwiać ten styl na co dzień. Charakterystyczna, oszczędna i szorstka estetyka z czasem przedostała się do nowego budownictwa. Łazienkę w stylu loftowym dziś można zaaranżować w dosłownie każdym domu i mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, że wszystkie pomieszczenia powinny być spójne stylistycznie, co oznacza, że jeśli łazienka w stylu loft, to kuchnia niekoniecznie prowansalska lub country. Chociaż… co kto lubi.
Łazienki w stylu loftowym a trendy
Łazienki loftowe bardzo często łączą część higieniczną (wanna lub prysznic) z toaletą, dzięki czemu uzyskuje się większą przestrzeń, wyraźnie nawiązującą do korzeni tej estetyki. Co więcej, w takiej przestrzeni wyraźniej widać wszelkie cechy definiujące ów styl, np. zróżnicowanie materiałów i struktur/faktur, elementy konstrukcyjne lub fragmenty instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Ponadto zmieszczą się tu rośliny, które zgodnie z aktualnymi trendami powinny licznie stać w łazience, tworząc nastrój domowego spa lub oazy spokoju. Tu dodatkowo złagodzą surowy charakter loftowego wnętrza.
Inną dobrą wiadomością dla miłośników trendów jest to, że obecnie popularnym kierunkiem w aranżowaniu łazienek jest stosowanie materiałów naturalnych (drewno, kamień, etc.), zestawianie nowego ze starym oraz wcześniej wspomniane kontrastowanie faktur, wzorów i kolorów, np. na kafelkach (podłogowych, ściennych i prysznicowych). Aby nieco przybliżyć styl loftowy do trendu eko, można np. przymocować drewniane elementy imitujące krokwie lub belki stropowe.
Nie stosujmy jednak jednego materiału w zdecydowanej przewadze; pozwólmy by materiały wzajemnie się dopełniały, ważne jest ich zbalasowanie.
Materiały w łazience w stylu loft
Jakie materiały zbudują industrialny charakter Twojej łazienki? To najczęściej cegła, beton, szorstki tynk, drewno surowe lub stare belki, ceramika w stylistyce vintage, szkło, tworzywa sztuczne, stal i inne metale.
I na podłodze i na ścianach pożądane są kafelki retro, najlepiej czarno-białe, różne warianty szachownicy, choć nie jest to „obowiązkowe”. Inne nawiązania do estetyki modernistycznej (np. Bauhaus lub drobna geometryczna mozaika) to również dobre rozwiązanie.
Wszystkie te materiały można dostać w marketach budowlanych albo w Internecie. Również w wariantach stylizowanych na takie „po przejściach”, używane, a tym samym bardziej oryginalne.
Jeśli jednak chcesz czegoś więcej niż oferta marketów i zależy Ci na unikalności, obudź w sobie żyłkę poszukiwacza. Rozejrzyj się za autentycznymi, używanymi elementami „z duszą”. Stare deski, cegłę z rozbiórek czy stalowe elementy można znaleźć w serwisach ogłoszeniowych i na targach staroci. Wystarczy wyczyścić, odnowić i wykorzystać w aranżacji łazienki, żeby ta stała się naprawdę niepowtarzalna.
Jakie kolory w łazience w stylu loft?
Styl loftowy chyba większości z nas przywodzi na myśl konkretną paletę barw. To kolory cegieł, odcienie szarości betonu i kamienia, brązu, czarny, biel i barwy metali: srebrny, złoty, miedziany, niklowy, a nawet stal i rdza (takie efekty można łatwo uzyskać dzięki powszechnie dostępnym farbom, również do ścian).
W oryginalnych wnętrzach, z których wywodzi się ten styl, próżno szukać pasteli (choć sam biały i cała gama off-white są obecne), lśniących chromów czy krzykliwych oklein na wysoki połysk, bo zwyczajnie nie było to dla nich miejsce.
Oświetlenie industrialnej łazienki
W kwestii oświetlenia znów sięgamy do korzeni. W cenie są nagie świetlówki z imitacją żarnika na długim, czarnym kablu, owinięte np. o drewnianą belkę. Inne opcje to lampy stylizowane na przemysłowe, klosze ze szkła czy stali i charakterystyczne, druciane osłony żarówek rodem z warsztatu samochodowego. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie – odpowiedniej izolacji i przystosowaniu ich do pomieszczenia o dużym stopniu wilgoci! To szczególnie ważne, gdy idealne oświetlenie zostało kupione np. na pchlim targu.
Łazienki w stylu loftowym bywają stosunkowo ciemne, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie doświetlenie najważniejszych przestrzeni, np. tej wokół lustra czy pod prysznicem.
Oświetlenie punktowe ponadto wpisuje się w trendy, ponieważ można dzięki niemu stworzyć nastrój do odpoczynku, przypominający domowe spa i kojący zmysły po ciężkim dniu.
We wnętrzach, które są wymagające pod względem oświetlenia, warto też zasięgnąć porady architekta wnętrz.
Armatura i ceramika w stylu loftowym
Łazienka industrialna to doskonałe tło dla wyrazistej armatury. Baterie łazienkowe o cylindrycznych kształtach subtelnie nawiązują do swoich przemysłowych pierwowzorów. Również ostre linie i formy, które nie stronią od kątów, będą się świetnie komponować z wnętrzem reprezentującym styl loftowy.
Co z kolorami? Tu można zaszaleć! W loftowej łazience jest miejsce na wszystkie kolory metali, dlatego możesz wybrać coś innego niż klasyczny chrom. Złote, grafitowe, miedziane czy niklowe powłoki, w wariantach błyszczących i szczotkowanych, będą wyglądać wspaniale! Warto dopasować armaturę np. do koloru rur, jeśli zdecydujesz się pozostawić je na wierzchu.
Surowość wnętrza industrialnego sprawia, że dobrze wygląda w niej „kanciasta” ceramika — umywalka, brodzik i toaleta, najlepiej podwieszana. Jeśli jednak zdecydowanie preferujesz kształty organiczne, grube zaokrąglone kształty ceramiki retro świetnie się tu wpasują.
Plastikowy syfon pod umywalką można zastąpić metalowym, np. w kolorze miedzi czy złota i wyeksponować jako oryginalną ozdobę. Podobnie, jak wszystkie inne rury, które zazwyczaj znajdują się w ścianie — tu mogą grać pierwsze skrzypce i wyglądać naprawdę niezwykle. Przykładem takiego pomysłu architektonicznego jest paryskie Centrum Pompidou, czyli budynek „wywinięty” na drugą stronę. Łazienka to oczywiście mniejsza skala, ale efekt może być podobny.
887.99 zł
GROHE Cube Ceramics – umywalka nablatowa
891.75 zł
GROHE Eurocube – jednouchwytowa bateria umywalkowa
1290.82 zł
GROHE Eurocube – jednouchwytowa bateria wannowa z zestawem prysznicowym
Hydrofilowa warstwa GROHE PureGuard, zapobiegająca przywieraniu zabrudzeń
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Powierzchnia pokryta jonami srebra o właściwościach bakteriobójczych.
Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight
Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy
Idealnie pełny, równy przepływ wody w słuchawce i deszczownicy dzięki technologii GROHE DreamSpray
Łatwe usuwanie osadzającego się kamienia z dysz natrysku gwarantowane przez technologię SpeedClean
803.99 zł
GROHE Euro Ceramics – umywalka ścienna
1265.18 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa
1141.44 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria wannowa
Hydrofilowa warstwa GROHE PureGuard, zapobiegająca przywieraniu zabrudzeń
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy
Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Powierzchnia pokryta jonami srebra o właściwościach bakteriobójczych
Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Brushed Cool Sunrise
Uchwyt wykonany z wytrzymałego metalu
Wystrój łazienki loftowej, czyli meble i dodatki
Jak zrealizować pomysł na łazienkę loft? Krok po kroku. Dobra wiadomość jest taka, że styl loftowy nie wymaga jednoczesnego i jednolitego wykończenia wszystkich elementów. To przecież estetyka fabryczno-strychowa. Najlepiej więc przeanalizować każdy obszar osobno i wybrać interesujące rozwiązania.
Na podłodze niech znajdą się płytki, winyl lub inny materiał udający beton lub stare, techniczne drewno, nawet ze sztucznie wprowadzonymi „uszkodzeniami”. Na ścianach — białe lub czarne płytki na wysoki połysk albo cegła. W wersji dla odważnych — z mocno kontrastującą fugą.
Szafki w łazience w stylu loft mogą być wykonane z drewna lub materiału pokrytego okleiną z drewnianym deseniem, a do tego obite czarnymi, metalowymi kątownikami. Podobnie blat pod umywalkę. Widoczne śruby, stelaże i zawiasy, najlepiej czarne lub rdzawe, świetnie oddają esencję dawnych loftów — miało być przede wszystkim praktycznie, nikt nie dbał o zasłanianie „brzydkich” elementów mebli.
Lofotowa łazienka może być trochę przytłaczająca, więc aby tego uniknąć, postawmy – jak już wspomnieliśmy – w niej roślinę. Pięknie i bardzo trendy będzie prezentować się np. duża monstera lub fikus, koniecznie w ceglanej donicy lub… starym, przerdzewiałym wiadrze po farbie.
Warto też rozejrzeć się w internecie za oryginalnymi elementami, takimi jak żeliwny grzejnik, bakelitowe włączniki światła czy stara, drewniana skrzynia transportowa. To detale, które nadadzą ostateczny sznyt.
Nie bójmy się też innych obiektów tworzących klimat. Łazienka loftowa wprawdzie powinna być pozbawiona nadmiaru drobnych rzeczy (te chowajmy w szafkach), ale kilka sugerujących pochodzenie tego stylu nie zaszkodzi, np. metalowe pojemniki na toaletowe utensylia lub grube, techniczne szkło jako wazon lub podstawka pod świeczki. Z metalowej drabinki można zrobić wieszak na ręczniki lub półki na doniczki z roślinami.
Aranżacja łazienki w stylu loftowym rządzi się pewnymi zasadami, ale pamiętaj, że to Twoja łazienka i ma się podobać przede wszystkim Tobie! Urządzanie mieszkania traktuj jako pole do wyzwolenia kreatywności. Zasady są przecież także po to, aby robić od nich odstępstwa! Do loftowej łazienki możesz więc wprowadzić dodatki, które skierują ją ku innemu, ciekawemu stylowi (może nawet steam punk?). Możesz też zaczerpnąć ze stylu loftowego jedynie kilka elementów i osadzić je w całkiem innej estetyce, wybierając eklektyzm. Droga wolna!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego