Tanie schody wewnętrzne – jak wybrać najlepsze?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Koszt schodów może różnić się nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Jak wybierać schody, by były oszczędne dla naszego portfela i wciąż w pełni bezpieczne? Poznaj sposoby na tanie schody, które nie tracą na jakości!

Publikacja partnerska

Co wpływa na cenę schodów?

O cenie schodów wewnętrznych decyduje cała masa czynników. To, ile zapłacimy, zależy m.in. od typu schodów, użytych materiałów, liczby i grubości stopni czy rodzaju balustrady. Kluczowe znaczenie ma wielkość schodów oraz niestandardowe elementy konstrukcyjne, jak np. podesty. Na cenę wpływają także dodatki, takie jak m.in. oświetlenie ledowe stopni czy listwy wykończeniowe. Wszystko to razem powoduje, że niektóre modele kosztują kilkadziesiąt, inne kilkanaście tysięcy złotych, a za jeszcze inne zapłacimy zaledwie ułamek tej ceny. Na co zwracać uwagę wybierając tanie schody?

Typ schodów a ich cena

Schody mogą być jedno-, dwu- lub trzybiegowe. Główna różnica między nimi polega na tym, że w schodach dwu- i trzybiegowych występuje spocznik. Najtańsze schody to proste, gotowe modele w układzie jednobiegowym. Generalna zasada jest taka, że im większe i bardziej zaawansowane schody, tym więcej zużytego materiału, co przekłada się na finalną cenę zakupu.

schody jednobiegowe ze stalową poręczą

Fot. Rintal Polska, schody Tala

Tanie schody a materiały

Chcąc obniżyć cenę schodów, można zdecydować się na modele wykonane z niedrogiego materiału, na przykład z buku klejonego mozaikowo czy stali malowanej proszkowo. Droższą opcją będzie wykończenie stalą nierdzewną, a najdroższą – schody, w których dominuje szkło.

tanie schody kręcone z metalową poręczą

Fot. Rintal Polska, schody Trio

Stopniowanie cen schodów

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę schodów jest liczba stopni i materiał użyty na ich wykonanie. Najdroższe są stopnie szklane, metalowe (malowane), a najtańsze pozostają te drewniane. Przy czym wiele zależy od gatunku zastosowanego drewna. Niskobudżetową opcją będą stopnie z buku klejonego mozaikowo. Najdroższą – z drewna egzotycznego. Na ostateczną cenę wpływa również grubość drewna. W większości wynosi ona 4 cm, jednak w wielu modelach dywanowych grubość stopni sięga 8 cm. O cenie decyduje także występowanie podstopnic – modele schodów, które ich nie mają, są o wiele tańsze. Przykładem w tej kategorii mogą być schody ażurowe.

tanie schody z drewna

Fot. Rintal Polska, schody Milo

Balustrada schodów wewnętrznych – co wpływa na cenę?

Im bardziej skomplikowana balustrada, tym za schody zapłacimy więcej. Szukając niskiej ceny można polecić klasyczne rozwiązania, jak np. modele z drewnianym pochwytem i metalowymi tralkami. Najdroższe są balustrady z tafli szklanej oraz z wycinanej laserowo blachy. W wielu projektach można zmienić rodzaj balustrady, co może znacząco obniżyć ich cenę.

schody na antresolę

Fot. Rintal Polska, schody Mini Plus

Jakie jeszcze elementy przekładają się na wzrost cen schodów?

Cenę za schody podnoszą wszelkiego rodzaju elementy dodatkowe, jak np. oświetlenie ledowe stopni, listwy wykończeniowe czy obicie czoła stropu. Istotny jest także rodzaj zabezpieczenia elementów metalowych. Jeżeli zamiast standardowego malowania proszkowego, wybierze się malowanie farbami podnoszącymi ogniotrwałość konstrukcji lub dodatkowe ocynkowanie elementów metalowych przed malowaniem, cena za schody będzie wyższa.

Obróbka schodów może również przybierać postać wykładziny. Jest to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na ich odświeżenie. Wykładzina nie może być jednak przypadkowym wyborem – materiał powinien być odporny na ścieranie. Najczęściej sięga się po wykładziny z pollamidu lub polipropylenu.

tanie schody do nowoczesnego salonu

Fot. Rintal Polska, schody Knock 06

Montaż schodów

Na koniec pozostaje koszt robocizny. Najmniej zapłaci się za montaż małych schodów jednobiegowych, który nie powinien trwać dłużej niż kilka godzin. Najwięcej za montaż trudny i wieloetapowy.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Rintal Polska

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: