[TOP 5] Wybieramy najlepsze schody strychowe!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Schody strychowe to nie lada wyzwanie! Wybór modelu zależy przede wszystkim od tego, czy strych będzie pomieszczeniem do użytku codziennego, czy będzie tylko pomieszczeniem gospodarczym. Sprawdź nasze TOP 5 schodów strychowych, które wybraliśmy specjalnie do aranżacji pod dachem!

Jak dobierać schody strychowe

Wybór schodów strychowych często podyktowany jest tym, jaką funkcję pełni strych w mieszkaniu. Może być on powierzchnią gospodarczą, z której nie korzystasz na co dzień. Takie pomieszczenie często wykorzystywane jest do przechowywania sezonowych i mniej używanych przedmiotów. W takim przypadku wejście na strych nie musi być stale otwarte, a schody doń prowadzące wcale nie muszą być ozdobne. Przy takiej funkcji strychu, jak najbardziej sprawdzą się chowane lub odsuwane schodki z wejściem zamykanym klapą.
 

Poczytaj o nowościach Grohe Smart Control i urządź swoją łazienkę wygodnie! Dowiedz się również, jak zabudować wannę oraz jak urządzić małą sypialnię!

 
Ponadto, jeśli pomieszczenie strychowe nie jest przeznaczone do codziennego korzystania, to śmiało można ustawić w nim niższą temperaturę ogrzewania. W takim przypadku, aby ciepło z dołu nie uciekało do góry, warto zamknąć strych szczelną klapą nad schodami. Z kolei, jeśli strych jest pomieszczeniem, z którego korzysta się na co dzień, warto pomyśleć o dopasowaniu wygodnych i bardziej ozdobnych schodach na stałe.
 

Wygodne schody strychowe na stałe

Biorąc pod uwagę fakt, że ze strychu będziesz korzystać codziennie, warto zamontować schody strychowe, których nie musisz za każdym razem otwierać i zamykać. Jednak w większości przypadków wejście na strych jest na niewielkiej wysokości ponad poziomem podłogi, zatem schody prowadzące na górę mogą być strome. Aby uniknąć dużej stromizny, można poprowadzić schody strychowe o delikatnym łuku, łamane lub takie, które składają się z dwóch części.
 

 

Strome, ale funkcjonalne kacze schodki na strych

Innym typem schodów, które montuje się na stałe, a które nie zajmują wiele miejsca, to schody strychowe kacze albo rzymskie. Charakteryzują się tym, że stopnie nie są symetryczne, co drugi schodek jest bardziej wcięty, aby w ten sposób zaoszczędzić więcej miejsca. Dla zachowania bezpieczeństwa, co drugi schodek ma szerszą powierzchnię, na której swobodnie można stanąć. Takie schody strychowe wymuszają określony sposób wchodzenia na górę, ale jest to kwestia przyzwyczajenia. Ten rodzaj schodów często oferowany jest bez poręczy, ale tę można domontować we własnym zakresie.
 

 

Ozdobne schody kręte

Schody kręte to odmiana schodów montowanych na stałe. Są one bardzo dekoracyjne i bezpieczne. Dzięki barierkom i stosunkowo niewielkiej stromiźnie, wchodzi się po nich łatwo i przyjemnie. Kłopot mogę sprawić jedynie wtedy, gdy zechcesz wnieść po nich trzydrzwiową szafę. Strychowe schody kręte zajmują więcej miejsca, niż zwykłe schody, więc trzeba to uwzględnić w planach budowy lub remontu mieszkania.
 

 

Praktyczne schody strychowe składane

Najpopularniejszym rodzajem schodów strychowych są jednak schody składane. Taki typ schodów montowany jest najczęściej wtedy, gdy strych jest pomieszczeniem, z którego nie korzysta się na co dzień. Aby zapewnić izolację cieplną między poziomami, warto zainwestować w schody ze szczelnym zamknięciem, aby w domu nie powstał mostek termiczny, przez który będzie uciekało ciepło.
 

 
Schody składane zbudowane są z trzech lub czterech części połączonych zawiasami. Ich złożenie jest zazwyczaj proste, choć wymaga użycia odrobiny siły. Schody składają się do góry i chowane są w suficie i podłodze strychu. Zazwyczaj całość konstrukcji wykonana jest z drewna, rzadziej z metalu.

Schody nożycowe wykonane w całości z metalu zajmują najmniej miejsca i swobodniej, niż w przypadku innych schodów strychowych, można dopasowywać ich długość przy otwieraniu.

 

 

Schody strychowe odsuwane na bok do ściany

Innym rodzajem schodów strychowych są schody składane lub odstawiane w całości na bok, na zasadzie drabinki. Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy schodami postawionymi na stałe, a schodami składanymi do góry. Schody-drabinka jeśli nie są używane, są odczepiane i zawieszane na ścianie. Dzięki temu nie zajmują całej przestrzeni pod wejściem. Ten rodzaj schodów strychowych jest niekiedy jedynym rozwiązaniem, jeśli przestrzeń pod wejściem na strych jest naprawdę niewielka.
 

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: