Mała sypialnia – zobacz, jak ją urządzić!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Funkcjonalna sypialnia wcale nie musi być duża. Nawet mała sypialnia może w pełni spełniać swoje funkcje, gdy tylko zaaranżujesz ją praktycznie i z pomysłem. Sprawdź, jak urządzić małą sypialnię tak, by była zarówno nastrojowa i przytulna, jak i komfortowa.

Ściany małej sypialni – postaw na jasne barwy!

mała sypialnia z jasnymi ścianami

Aby optycznie powiększyć małą powierzchnię sypialni, warto zdecydować się na jasne kolory ścian. Biel i jej odcienie najlepiej odbijają promienie słoneczne, sprawiając jednocześnie, że wnętrze wydaje się większe, niż faktycznie jest. Beże natomiast dodatkowo wpływają na odprężenie, tak ważne w kontekście sypialni. Podobną funkcję optycznego powiększenia pełnią chłodne kolory, które imitują głębię w pomieszczeniu. Z drugiej jednak strony mała sypialnia powinna być kameralna i przytulna, co trudno uzyskać we wnętrzu, w którym dominują chłodne kolory. Dlatego sterylną biel ścian warto przełamać dodatkami – ramkami na zdjęcia czy półkami na książki – lub zaaranżować jedną z nich np. umieszczając na niej fototapetę czy zabudowując ją cegłami dekoracyjnymi, panelami 3d czy innymi strukturami dekoracyjnymi, dodającymi wnętrzu przytulności. Elementem, który ociepli wnętrze jasnej sypialni może być także np. drewniany zagłówek łóżka.

Sprytne meble w małej sypialni

W małej sypialni warto zdecydować się na:

 • szafę z wysoką zabudową, w której pomieścić można niemal wszystkie przedmioty i drobiazgi, znajdujące się w otoczeniu sypialni. Dobrze, by szafa projektowana była na zamówienie, dzięki czemu możliwe będzie dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb (możliwe jest np. wbudowanie w szafę komody, koszy na buty czy szuflad na bieliznę i biżuterię). Wszystko to sprawi, że tak zaprojektowana szafa z powodzeniem stanowić może jedyny mebel sypialni, stając się kompleksowym umeblowaniem dla pokoju. Najlepszą opcją dla małej sypialni jest szafa z przesuwnymi lustrzanymi drzwiami, które dodadzą wnętrzu centymetrów,
 • zabudowanie łóżka półkami, np. pod jego powierzchnią i wokół niego. W tego typu półkach odkładać można książki, kosmetyki, a także pudełka czy kosze na pozostałe akcesoria. Opcja ta pozwala na optymalne wykorzystanie niezagospodarowanych zakamarków pomieszczenia,
 • składane, rozkładane czy przesuwane rozwiązania, które pomogą zoptymalizować zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni,
 • wielofunkcyjne meble i dodatki, np. skrzynia na pościel, która może stać się jednocześnie szafką nocną czy stolikiem na poranną kawę, czy łóżko i garderoba w jednym rozwiązaniu.
mała sypialnia z lustrem

Nie zapominajmy o przytulności

Chcąc optycznie powiększyć pomieszczenie, nie należy zapominać o tym, że mała sypialnia powinna być funkcjonalna, ale przede wszystkim – przytulna. Nie może więc zabraknąć w niej:

 • nastrojowych lampek nocnych lub naściennych neonów
 • miękkich poduszek, kocy i pledów
 • rolet lub zasłon (najlepiej z lekkich tkanin, by nie „obciążać” pomieszczenia)
 • przytulnych dywaników (dywaniki w poziome lub pionowe paski optycznie poszerzą lub wydłużą sypialnię).

Warto pamiętać również o dodatku beży, które wpływają na rozluźnienie, odprężenie i sprzyjają relaksowi.

mała przytulna sypialnia

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o urządzaniu małych wnętrz, sprawdź nasz artykuł 5 najprostszych sposobów, jak urządzić małą kuchnię.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: