Mała kuchnia to prawdziwe wyzwanie. Jak ją urządzić, aby była piękna i funkcjonalna? Zobacz 5 najlepszych rozwiązań, które zebraliśmy dla Ciebie!
Mała kuchnia z wyspą
Wyspa z szafek to świetny i bardzo popularny sposób, aby aneks kuchenny oddzielić od reszty pomieszczenia czymś praktycznym. Zyskamy więcej przestrzeni na przybory kuchenne, dodatkowy blat roboczy, a od strony salonu możemy dostawić krzesła lub wygodną ławkę.
Kuchnia cała na biało, czyli optycznie powiększona
Białe wnętrza to nie tylko styl skandynawski, ale też nowoczesne, eleganckie pomieszczenia. Kuchnia w całości pomalowana na biało, z jasną podłogą i blatami, wydaje się dużo większa. Należy jednak pamiętać, żeby ostrożnie wybierać dodatki – raczej w delikatnych, pastelowych kolorach – na tle bieli nietrudno o wrażenie bałaganu.
Wąska kuchnia w kształcie litery L
Jeśli mamy wąskie pomieszczenie lub nie chcemy oddzielać aneksu kuchennego od salonu, to rozwiązanie idealne. Sprzęty w kuchni w kształcie L najlepiej wyglądają, gdy są w zabudowie. Powinny też tworzyć swoisty trójkąt roboczy – lodówkę i kuchenkę warto umieścić na przeciwległych końcach, zaś zlew pomiędzy nimi.
Mała kuchnia z wysokimi szafkami
Kuchnia w wersji mikro często cierpi na niedostatek przestrzeni do chowania garnków i przyborów. Można to rozwiązać zabudowując ściany aż po sufit szafkami. Te zamontowane najwyżej warto zrobić w formie pawlacza – otwierane od dołu do góry – mogą nam służyć za spiżarnię lub składzik mniej używanych rzeczy. Szafki pod sufitem mają jeszcze jedną zaletę – odpada nam ścieranie kurzu z ich szczytów!
Bar w wąskiej kuchni
Jeśli mamy odrobinę większe pomieszczenie, ale nadal chcemy zachować otwarty charakter aneksu kuchennego, warto go oddzielić od salonu za pomocą baru. To proste rozwiązanie dyskretnie zasłoni kuchenny rozgardiasz i zapewni płynne przejście z kuchni do części jadalnej i dalej do pokoju dziennego. A blat baru możemy wykorzystać nie tylko jako stół, ale też dodatkową przestrzeń roboczą.
Urządzanie małej kuchni – co warto wiedzieć?
Projektując wnętrze małej kuchni przede wszystkim, warto pamiętać o kolorach. Małe pomieszczenia powinniśmy optycznie powiększać za pomocą bieli i jasnych kolorów. Jedynie w kwestii dodatków możemy pozwolić sobie na bardziej wyraziste barwy, jednak aby jednak dodać wnętrzu głębi, lepiej wybrać dodatki z przezroczystego szkła.
Jeśli mamy małą kuchnię przylegającą do salonu, warto rozważyć pozbycie się dzielącej ich ściany, na rzecz wyspy lub baru (jak w inspiracjach powyżej). Wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne, nawet jeśli faktyczna powierzchnia kuchni się nie zmieni. W kwestii sprzętów zaś, dobrze jest się zastanowić nad faktycznymi potrzebami domowników – może okazać się, że nasz styl gotowania doskonale da sobie radę z kuchenką dwupalnikową, a do przechowywania wystarczy tylko mała lodówka podblatowa.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego