W marketach budowlanych i katalogach producentów roi się od baterii, które swoim designem kradną serca użytkowników. To zrozumiałe — chyba każdy chce, aby jego kuchnia i łazienka prezentowały się świetnie.
Niestety dobry wybór nigdy nie jest tym najprostszym. Nie wystarczy sięgnąć po najładniejszy egzemplarz, by cieszyć się nim bez przeszkód. Długotrwałą satysfakcję z użytkowania daje wybór baterii, która poza estetyką wyróżnia się także zastosowaną technologią. Jedną z nich jest głowica ceramiczna — i to właśnie o jej zaletach napisaliśmy dla Was poniżej.

O co tyle hałasu, czyli czym właściwie jest głowica ceramiczna?
Jeśli porównamy baterię do samochodu, to głowica będzie jej silnikiem. I podobnie, jak wybieramy samochód, powinniśmy wybierać armaturę — oczywiście ma się nam podobać, ale nie możemy ignorować parametrów technicznych.
Zacznijmy od tego, że głowica jest elementem ukrytym we wnętrzu baterii. Jej zadaniem jest regulowanie parametrów strumienia — jego objętości i temperatury — oraz zapewnienie szczelności. Bez głowicy nie ma więc mowy o komfortowym korzystaniu z wody.
Choć do wyboru jest kilka typów głowic, to właśnie głowica ceramiczna wyróżnia się na tle konkurencji swoją niezawodnością. Gwarantuje najdłuższą żywotność oraz najbardziej płynną obsługę.
Alternatywy dla głowicy ceramicznej i dlaczego nie warto z nich korzystać
Głowicę ceramiczną charakteryzuje niezwykle gładka, śliska powierzchnia, odporną na zarysowania i osadzanie się kamienia. Dzięki temu jest ona wyjątkowo wytrzymała, co przekłada się na niezwykle długą eksploatację. To jednak niejedyny wybór — na rynku dostępne są również głowice uszczelkowe i plastikowe. Czy są one konkurencją wartą uwagi?
Pierwszą alternatywą są głowice plastikowe. Ich przewagą jest niższa cena, ale na niej lista zalet się kończy. Głowice plastikowe są niestety podatne na uszkodzenia, więc szybciej się psują, doprowadzają do przecieków i trzeba je częściej wymieniać.
Drugie są głowice uszczelkowe, które jeszcze do niedawna były najpopularniejszym rozwiązaniem. Są bardziej wytrzymałe od plastikowych, jednak nie dorównują pod żadnym względem głowicom ceramicznym. Gdy zestawimy to jeszcze z ceną, która w przypadku obu głowic jest zbliżona, wybór staje się oczywisty.
Kilka słów o rodzajach głowic ceramicznych
Tak, jak różne są rodzaje baterii, tak różne są także modele głowic ceramicznych. Jakie głowice można znaleźć w bateriach i jak one działają?
Głowice mieszaczowe można spotkać w bateriach wannowych, prysznicowych i umywalkowych. Ich zadaniem jest jednoczesna regulacja ciśnienia oraz temperatury wody, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort użytkowania.

Głowice w bateriach dwuuchwytowych mają za zadanie obsługiwać dwa osobne wyjścia wody, wykorzystując do tego dwa osobne zawory. W ich przypadku armatury tego typu, woda ciepła i zimna mieszają się już w wylewce.
Głowice termostatyczne to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie rodzajów głowic ceramicznych. Dzięki elementowi termoczułemu wykrywają i wyrównują zmiany ciśnienia w instalacji. Zapobiegają w ten sposób nagłym zmianom temperatury wody i zapewniają bezpieczną kąpiel.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania głowicy ceramicznej?
Jeśli nie chcesz co chwilę wymieniać głowicy, postaw przede wszystkim na wytrzymałość. Sprawdź, z jakich materiałów wykonane są wybrane modele oraz jak długa gwarancja je obejmuje. Dowiedz się też, czy producent wytwarza je sam, czy zamawia gotowe komponenty u podwykonawców. Przykładem dobrej praktyki w tym zakresie jest firma GROHE, która już od lat projektuje i produkuje swoje głowice, monitorując każdy aspekt ich powstawania. Minimalizuje dzięki temu ryzyko wystąpienia niedoskonałości, eliminując je już na etapie kontroli jakości w fabryce.

Niezwykła trwałość głowic ceramicznych wynika też z zastosowania spieków ceramicznych. To najwytrzymalszy materiał stosowany obecnie w produkcji głowic. Spieki ceramiczne w głowicach GROHE to dokładnie ta sama substancja, z której produkowano osłony promów kosmicznych. Czy coś może lepiej poświadczyć o ich wytrzymałości?
Drastyczne zmiany temperatury wody po ledwie minimalnym przesunięciu uchwytu baterii to częsty problem niskiej jakości głowic i spotkał się z nim niemal każdy z nas. To kolejny powód, dla którego warto zdecydować się na głowicę od renomowanego producenta. Dobra głowica powinna umożliwiać precyzyjną regulację temperatury wody oraz objętości strumienia. W głowicach GROHE za płynną pracę odpowiadają idealnie dopasowane dyski pokryte cienką warstwą ceramicznego smaru, które pozwalają dokładnie dopasować parametry do potrzeb użytkownika.
Z wygodą wiąże się także rozmiar głowicy. Duże zapewniają większy przepływ wody, a więc umożliwiają szybkie napełnienie garnka lub wanny. Łatwo więc się domyślić, że sprawdzi się ona w baterii wannowej i kuchennej. W miejscach, gdzie obfity przepływ nie jest tak istotny, można wybrać mniejszą głowicę i cieszyć oczy lekkim, smukłym korpusem baterii. Wymiar głowicy jest zwykle podawany w milimetrach i oznacza jej średnicę zatem np. „duża” głowica GROHE w baterii wannowej będzie miała 46 mm, a „mała”, umieszczona w armaturze umywalkowej – 28 mm.

Na koniec coś, co warto mieć, czyli funkcje dodatkowe. Nowoczesne głowice ceramiczne mogą jednocześnie być głowicami termostatycznymi i zapobiegać nagłym zmianom temperatury wody podczas korzystania z armatury. Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru, jest czas reakcji. Określa on, ile czasu mija od wykrycia zmiany temperatury przez głowicę, do jej wyrównania, więc im jest niższy, tym lepiej. W przypadku baterii oferowanych przez GROHE jest to zaledwie 0,3 s. Oznacza to, że w praktyce skoki temperatury przepływu są niewyczuwalne na skórze. Znacząco zwiększa to komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania baterii, co jest istotne szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych.
Innym, ciekawym rozwiązaniem jest głowica oszczędnościowa. W domyślnym ułożeniu, czyli z uchwytem baterii ustawionym pośrodku, uruchamia ona tylko przepływ wody zimnej, a nie zmieszaną ciepłą i zimną, jak większość modeli. Zapobiega w ten sposób niepotrzebnemu zużyciu energii i pozwala na oszczędności w domowym budżecie. To rozwiązanie, nazwane SilkMove ES, zostało opracowane przez GROHE i jest dostępne w wybranych modelach armatury zlewozmywakowej oraz umywalkowej.
Sprawny silnik pozwala przejechać samochodem setki tysięcy kilometrów. Natomiast sprawna głowica ceramiczna pozwala wykorzystać tysiące litrów wody bez przecieków i usterek. Dlatego podczas wyboru baterii, poza designem i kolorem wykończenia, warto wziąć pod uwagę to, co znajduje się w środku i zdecydować się na wariant, który pozwoli cieszyć się niezawodną obsługą przez lata użycia.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego