Urządzenia i akcesoria, które pomogą Ci zadbać o higienę w kuchni i higienę żywności

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Higiena w kuchni ma różne oblicza. Można o niej mówić w kontekście utrzymania czystości kuchennych sprzętów, mycia rąk przez domowych kucharzy, płukania warzyw i owoców, a czasem nawet dezynfekcji.

To wielowymiarowe zagadnienie, któremu warto przyjrzeć się z bliska. Czas więc poznać wszystkie obszary kuchennej codzienności, w których higiena jest kluczowa i znaleźć sposoby na jej utrzymanie! 

Błyskawiczna dezynfekcja wrzątkiem

wrzątek z kranu - GROHE Red

Gorąca woda to naturalny środek dezynfekujący, który każdy ma we własnej kuchni. Dezynfekcja wrzątkiem to powszechnie stosowany zabieg, który pozwala usunąć brud i szkodliwe drobnoustroje z większości przedmiotów. Można wyparzyć nim butelkę na mleko lub dziecięce zabawki, skórkę cytrusów potrzebną do wypieków czy jajka.

Wrząca woda jest niezastąpiona również przy myciu naczyń, które nie nadają się do zmywarki. Z łatwością usunie tłuszcz i zaschnięte sosy.

Wrzątek jest niezbędny, jeśli chcemy szybko i skutecznie zaprowadzić w kuchni niemal sterylną czystość. Niestety sposób, w jaki z niego korzystamy, najczęściej nie jest swobodny. Ograniczają go parametry czajnika – jego mała pojemność i długi czas potrzebny do zagotowania. Trudno w ten sposób zalać gorącą wodą do pełna duży garnek lub od razu oddać dziecku jego ulubiony smoczek, który spadł na podłogę. Trzeba czekać.

Uciążliwego, nużącego czekania nie znają użytkownicy systemu GROHE Red. Mają wrzątek na zawołanie, prosto z baterii kuchennej. Jak to możliwe?

Wrzątek z GROHE Red jest przechowywany w tytanowym bojlerze, podłączonym bezpośrednio do baterii kuchennej. Jest gotowy do użycia w każdej chwili, bez czekania. Przy całej gotowości jest także w pełni bezpieczny, bo dzięki blokadzie GROHE ChildLock nie ma możliwości, by samodzielny maluch uruchomił strumień gorącej wody.

Brudne ręce, ale czysta bateria

Wyobraź sobie taką sytuację: wyrabiasz ciasto rękami, Twoje dłonie oblepione są mieszaniną mąki, jajek oraz masła i nagle potrzebujesz więcej wody. Przekręcasz uchwyt baterii i już wiesz, że umycie jej z zaschniętych resztek ciasta zajmie Ci trochę czasu… 

Albo inną: niesiesz w kierunku zlewozmywaka wielki, przypalony garnek, który natychmiast trzeba zalać wodą. Niestety nie masz trzeciej ręki, więc garnek trzeba odłożyć, odkręcić wodę, włożyć garnek do zlewozmywaka. A przypalona zawartość wysycha i twardnieje z każdą sekundą… 

Bateria GROHE Zedra Touch

To nigdy więcej nie będzie Twój problem, jeśli będziesz mieć w swojej kuchni odpowiednią baterię. Odpowiednią, czyli taką, do której uruchomienia nie potrzebujesz dłoni.

Baterie GROHE z kolekcji Zedra Touch i Minta Touch wyposażone w technologię EasyTouch pozwalają uruchomić strumień wody dotknięciem wylewki – np. wierzchem dłoni czy łokciem. Z kolei modele, które oferują funkcję FootControl, można włączyć stopą, dotykając czujnika zamontowanego np. pod szafką, na której znajduje się zlewozmywak. Każdy z tych modeli można uruchomić również w tradycyjny sposób – decyduje Twoja wygoda.

Mydło ukryte pod blatem

Mycie rąk to absolutna podstawa higieny, a szczególnie przygotowywania jedzenia – o tym nie trzeba nikogo przekonywać. W kuchni warto mieć pod ręką mydło i ręcznik, by nie chodzić do łazienki za każdym razem, gdy trzeba umyć dłonie.

Problem w tym, że na kuchennym blacie zazwyczaj i tak znajduje się dużo więcej przedmiotów, niż byśmy chcieli. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie podblatowego dozownika na mydło w płynie. Umieszczony w sąsiedztwie kuchennej baterii pozwoli umyć się szybko i wygodnie.

dozownik na mydło w blacie

Podblatowe dozowniki na mydło GROHE mają jeszcze jedną zaletę – doskonale pasują wzornictwem do eleganckich, klasycznych baterii.

Sortowanie odpadków? W porządku!

Śmieci to chyba ostatnia rzecz, która może kojarzyć się z czystością i porządkiem. Na szczęście nowoczesne systemy do sortowania odpadów naprawdę pozwalają schludnie zaaranżować nawet ten element codziennego życia. 

Zamiast chaotycznie upychać pod blatem przypadkowe pojemniki, warto zainwestować w system wysuwany.  To najwygodniejsze rozwiązanie – nie wymaga wielokrotnego schylania się, aby sięgnąć do odpowiedniego kosza.

W systemie sortowania odpadków GROHE wyjątkowe jest to, że daje elastyczność. Skomponujesz go z kilku pojemników, których pojemność możesz wybrać spośród kilku wariantów. Od Ciebie zależy, czy zapełnisz nimi całą przestrzeń w szafce, czy zostawisz miejsce na system GROHE Blue lub GROHE Red. Bez problemu dopasujesz go więc do własnych potrzeb. Sortowanie odpadów to nasz obowiązek wobec planety, a z funkcjonalnym systemem pojemników będziesz wypełniał go łatwiej i sprawniej.

Wyciągana wylewka bohaterką Twojej kuchni

Po kuchennych przygodach wypada posprzątać. Mało kto lubi ten etap gotowania, ale z pomocą odpowiedniej baterii można go znacznie usprawnić. Takim rozwiązaniem jest model z wyciąganą wylewką – został stworzony, by sprostać wyzwaniom, jakie stawia praca w kuchni.

bateria z wyciąganą wylewką

Bohaterką sprzątania może zostać np. bateria GROHE Eurodisc Cosmopolitan. Strumień prysznicowy sprawi, że mycie ubłoconych warzyw i wypłukiwanie piasku z grzybów potrwa tylko chwilę. Mycie dużych garnków i zlewozmywaka też będzie łatwiejsze dzięki wyciąganemu wężowi o dużym zasięgu. Czas minie szybciej, gdy praca będzie przyjemniejsza!

Czystość tkwi również w detalach

Na koniec coś, na co niewiele osób zwraca uwagę, czyli higieniczna powierzchnia. Wybierając baterię, zazwyczaj zwracamy uwagę na to, czy jest błyszcząca, czy matowa, ewentualnie jaki ma kolor.

A to, czym pokryta jest bateria, ma duży wpływ na jej higieniczność. Baterie pokryte chromem, o gładkiej powierzchni, znacznie łatwiej utrzymać w czystości niż np. szczotkowane. Brud dużo słabiej trzyma się na śliskiej powłoce, którą można wyczyścić w kilka sekund miękką ściereczką. Do czyszczenia tego rodzaju baterii zazwyczaj niepotrzebne są wymyślne produkty – kwasek cytrynowy lub płyn do naczyń spisują się na medal. Mocna chemia gospodarcza może jedynie uszkodzić powłokę.

Utrzymanie higieny w kuchni to nie lada praca. Na szczęście nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, które Ci to ułatwią. Wystarczy zainstalować je raz, aby przez lata mieć w zasięgu ręki niezawodną pomoc w codziennej walce o czystość.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: