Łazienka dla seniorów – jakie technologie wybrać, i o czym trzeba pamiętać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut 9 października 2020

Artykuł pod patronatem

Przeczytaj o tym jak przygotować łazienkę dla seniora. Od remontu, przez dobór sprzętu, na akcesoriach kończąć.

Sprawność fizyczna oraz potrzeby zmieniają się z wiekiem i jest to zupełnie naturalne. Na szczęście szeroki wybór innowacyjnych produktów pozwala zaprojektować funkcjonalne wnętrze dla każdego bez względu na jego ograniczenia ruchowe.

Przeczytajcie więc, jak urządzić bezpieczną i wygodną łazienkę dla rodziców czy dziadków. Pokazujemy rozwiązania, które można wprowadzić od razu oraz takie, które wymagają remontu.

Łazienka dla seniora, czyli jaka?

Łazienka dla seniorów powinna być przede wszystkim dopasowana do ich potrzeb. W każdym przypadku te potrzeby mogą być inne, jednak najczęściej spotykane rozwiązania pomagają pokonać problemy wynikające z mniejszej sprawności ruchowej oraz kłopotów z pamięcią.

Rozwiązania, które możesz wprowadzić od ręki

Przystosowanie łazienki do zmieniających się potrzeb jej użytkowników nie musi oznaczać generalnego remontu. Szereg usprawnień można wprowadzić bez większej ingerencji w obecny układ pomieszczenia.

Wymiana baterii wannowej lub prysznicowej

Oparzenia podczas kąpieli to realne ryzyko, w dodatku nie tylko dla seniorów. Bywa, że stare baterie nadmiernie nagrzewają się podczas korzystania z gorącej wody. Dotknięcie rozgrzanej powierzchni może być niebezpieczne. Dobrze więc wybrać nowoczesny model, w którym korpus baterii nie nagrzewa się. Na przykład w bateriach GROHE zastosowano technologię CoolTouch, dzięki której obudowa termostatu oraz przyłącza są zabezpieczone przed nagrzewaniem.

Zbyt gorąca powierzchnia baterii to nie jedyne źródło potencjalnych oparzeń. Niebezpieczna może być także sama woda, jeśli jej temperatura będzie zbyt wysoka. Aby zapobiec nieprzyjemnym wypadkom, warto wyposażyć łazienkę w baterię z termostatem. Baterie termostatyczne GROHE skutecznie zapobiegają nagłym skokom temperatury wody podczas kąpieli, które mogą wystąpić, kiedy inna osoba w domu uruchomi zmywarkę lub spuści wodę w toalecie.

Jest jeszcze jeden sposób na zapobieganie przykrym sytuacjom — dodatkowe zabezpieczenia wbudowane w baterię. To dlatego wybrane baterie GROHE są wyposażone w blokadę SafetyPlus, która umożliwia ustawienie maksymalnej, bezpiecznej temperatury wody.

Przy wyborze baterii dla seniora warto też zwrócić uwagę na wygodne w użyciu uchwyty do włączania i wyłączania wody.

Łazienka dla seniora

Bezpieczna i wygodna bateria umywalkowa

Rozwiązanie zapewniające bezpieczną temperaturę wody może być zainstalowane także do baterii umywalkowej. Termostat podumywalkowy Grohetherm Micro jest kompaktowy dzięki czemu łatwo zamontować go przy natynkowych bateriach GROHE.

Jeżeli starszej osobie zdarza się zapomnieć o wyłączeniu wody warto pomyśleć o zainstalowaniu baterii samozamykającej lub sterowanej na podczerwień. Baterie bezdotykowe GROHE dostępne są w kilku kolekcjach np. Bau, EuroEco czy Eurosmart i poza tym, że wyłączają strumień wody po zakończeniu korzystania są wygodne do utrzymania w czystości i ograniczają zużycie wody do koniecznego minimum.

Wygodna obsługę tradycyjnej baterii z mieszaczem zapewni model GROHE Euroeco Special, charakteryzujący się wydłużonym, łatwym do przytrzymania uchwytem.

Wyposażenie dodatkowe dla większego bezpieczeństwa

Jest jeszcze kilka dodatków, które ułatwią seniorom korzystanie z łazienki, a których montaż jest szybki i prosty. Należą do nich m.in. składanie krzesełko przymocowane do ściany pod prysznicem czy antypoślizgowa mata do brodzika. W kolekcjach akcesoriów GROHE Essentials czy Selection można też znaleźć przydatne uchwyty do wanny, które zapewniają stabilne podparcie przy wstawaniu.

Aby dodatkowo zwiększyć komfort przebywania w łazience, warto zainstalować w niej również drobną elektronikę. Może to być światło sterowane fotokomórką, a także przycisk spłukujący, który wykorzystuje podczerwień i automatycznie spłukuje toaletę, np.: GROHE Tectron.

Remont łazienki dla seniora

Niektóre rozwiązania ułatwiające korzystanie z łazienki wymagają odpowiedniej instalacji podczas urządzania łazienki bądź remontu. Na przykład miska wc zazwyczaj jest montowana nieco wyżej, aby starszej osobie było łatwiej usiąść i wstać. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę możliwości ruchowej osoby, która z toalety będzie korzystała.

Warto pomyśleć od razu o odpowiednim umiejscowieniu miski wc, tak żeby można było zamontować obok niej uchwyt pomagający wstawać. W ofercie GROHE można znaleźć stelaż do toalety wiszącej z zintegrowanymi wspornikami, które służą do montażu poręczy. To dużo solidniejsze rozwiązanie niż przykręcanie uchwytów wkrętami bezpośrednio do ściany!

Ułatwienie poruszania się po łazience

Przy generalnym remoncie łazienki warto zadbać również o wygodne poruszania się po niej. Osoby z ograniczeniami ruchu z pewnością docenią usunięcie wysokich progów, kabinę prysznicową bez brodzika lub z nowoczesnym niskim brodzikiem. Brodziki GROHE mają zaledwie 20 mm wysokości, więc doskonale nadają się do łazienki dla seniora.

Zawsze w zasięgu ręki

Jeśli w łazience będzie montowane nowe wyposażenie, należy zastanowić się nad jego odpowiednim położeniem. Najlepiej razem z seniorem zdecydować, jak wysoko umieścić umywalkę oraz w jaki sposób rozmieścić półki i szafki, aby łatwo było sięgnąć po znajdujące się w nich przedmioty.

Urządzając łazienkę dla seniorów trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby zastosowane rozwiązania wybierać z myślą o specyficznych potrzebach jej użytkowników.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)