Łazienka na 5 sposobów – poznaj największe wnętrzarskie hity!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut

Artykuł pod patronatem

Urządzanie łazienki to pasjonujące zajęcie, ale też trudna praca pełna ciągłych wyborów. To zrozumiałe – przecież każdy chciałby, żeby poszczególne elementy wnętrza układały się w spójną całość. Aby ułatwić sobie to zadanie, wystrój warto podporządkować zasadom jednego, wybranego stylu. Poznaj kilka z nich i wybierz najlepszy dla swojej łazienki!

Łazienka w stylu retro

Wystrój inspirowany designem przeszłych epok najefektowniej będzie prezentował się w łazience o średniej lub dużej powierzchni, stylizowanej na gustowny pokój kąpielowy.

szara łazienka

Czy prysznic może być retro?

Charakterystycznym elementem łazienki w tej estetyce jest wolnostojąca wanna. Modele o mocno zaokrąglonych krawędziach, na zdobionych nóżkach wpisują się w nią perfekcyjnie! Ale zamiast okazałej wanny równie dobrze sprawdzi się kabina prysznicowa i stylizowany zestaw natryskowy – najlepiej z deszczownicą.

Czy vintage to też retro?

Mebli, poza sklepami, warto poszukać na pchlim targu. Okazy vintage – czyli takie, które pochodzą sprzed przynajmniej kilku dekad – dodadzą łazience niepowtarzalności. Najlepiej wybierać modele z toczonymi nogami oraz rzeźbionymi ornamentami, wykonane z luksusowych materiałów. Malowane lub lakierowane drewno oraz kamień – marmur, granit – to strzał w dziesiątkę. Retro lubi odrobinę przepychu, więc poza niezbędnym umeblowaniem można zdecydować się też na kilka śmielszych posunięć, jak fotel z obiciem lub toaletka.

łazienka z podwójną umywalką

Kolory i wystrój jak sprzed lat

Dominującą barwą najczęściej jest biel, ale retro łazienkę z powodzeniem można połączyć także z pastelami, czernią czy brązem. W kwestii wykończeń i dodatków polecane są jeszcze złoto, srebro, mosiądz i miedź.

łazienka z oknem

Właściwym uzupełnieniem tak stylizowanej łazienki będą m.in. duże lustro w ciemnej ramie, sztukaterie oraz baterie o miękkich kształtach. Ze stylem retro doskonale komponują się gładkie linie i subtelny design baterii z kolekcji GROHE Atrio. Linia dostępna w aż 10 kolorach, co ułatwi znalezienie idealnego modelu.

Łazienka w stylu skandynawskim

Skandynawia bezsprzecznie kojarzy się z chłodem i surowym klimatem, ale wnętrza w stylu scandi to przeciwieństwo przyrody na zewnątrz. Skandynawska łazienka jest ciepła, przytulna i prosta – nawet, jeśli ma naprawdę niewielką powierzchnię.

bateria prysznicowa

Naturalność i prostota znad fiordów

Dominującym materiałem najczęściej jest drewno – jasne, naturalne, z wyeksponowanymi sękami i pęknięciami. Osoby, które nie chcą być w całości otoczone deskami, z powodzeniem mogą połączyć je z płytkami, a nawet zwyczajnie pomalowaną ścianą.

łazienka w stylu prowansalskim

Kolorystyka skandynawskiej łazienki oparta jest na bieli, beżach i jasnych brązach. Można ją jednak przełamać śmiałymi akcentami – pastelami, granatem, grafitem lub czernią.

Fantazyjne meble i dodatki? Wręcz przeciwnie!

Styl skandynawski lubi prostotę, dlatego wymyślne meble nie będą korespondowały z takim wnętrzem. Godnym uwagi rozwiązaniem są szafki – białe lub w naturalnych odcieniach drewna – stojące na cienkich, drewnianych nóżkach. Mile widziany jest też bambus – np. pod postacią półek lub charakterystycznego wieszaka-drabiny.

łazienka w stylu skandynawskim

Dodatki, które doskonale pasują do skandynawskiego wystroju, to m.in. lustro w drewnianej ramie, wiszące na grubych sznurach, wiklinowy kosz lub przezroczysty wazon pełen suszonych traw. Baterie – uzupełniające nablatową umywalkę lub prysznic bez brodzika – też powinny być wyważone. Ze stylem skandynawskim będzie współgrać kolekcja GROHE Europlus, której wysublimowany design doda wnętrzu szczyptę ponadczasowego stylu. Dobrym rozwiązaniem będzie także równoważona stylistyka kolekcji GROHE Eurostyle Cosmopolitan, przywodząca na myśl europejski minimalizm.

Łazienka w stylu minimalistycznym

Niewątpliwą zaletą minimalistycznej aranżacji jest fakt, że dzięki niej nawet niewielka łazienka wyda się bardziej przestronna.

mała łazienka

Minimalistyczny wystrój, czyli jaki?

Czysta przestrzeń, proste formy i ograniczona do minimum liczba eksponowanych elementów przynoszą upragnione ukojenie.

W meblach dobrze sprawdza się nie tylko drewno, ale też tworzywa sztuczne, np. PCV. Ważne, aby szafki i półki były zamknięte – pomogą ukryć przedmioty, które nie powinny znaleźć się w zasięgu wzroku i utrzymać ascetyczny charakter pomieszczenia. Zamiast klasycznych uchwytów, lepiej wybrać szuflady otwieranie na klik lub z frezowanymi krawędziami. I zrezygnować z jakichkolwiek ozdobników.

minimalistyczna łazienka

Pozostałe elementy wyposażenia również nie powinny wybijać się na pierwszy plan. W takich przypadkach zdają egzamin podwieszane miski WC ze spłuczkami ukrytymi w ścianach, umywalki wpuszczani w blat i sprytnie schowane gniazdka. Dzieła dopełniają oszczędne w formie baterie. Pod tym względem wśród kolekcji GROHE wyróżniają się Universal i Lineare – zwłaszcza modele wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy podtynkowej.

nowoczesna aranżacja

Dekoracja bez dekoracji

Cechą rozpoznawczą minimalizmu jest brak akcesoriów stricte dekoracyjnych. Wystarczającą ozdobą będą elementy wykończeniowe – płytki w oryginalnym kształcie czy oprawiona w czarną ramę szyba wydzielająca obszar prysznicowy.

Łazienka w stylu eleganckim

Klasyczna, elegancka łazienka może nawiązywać do różnych stylów – byle nie do kilku jednocześnie. Jej najważniejszą cechą jest bowiem konkretny motyw przewodni. Jest nią ponadczasowość.

łazienka z oknami dachowymi

Wysmakowany umiar…

Próbując urządzić elegancką łazienkę łatwo przesadzić w obie strony. Co zrobić, aby uniknąć zarówno pustki, jak i przepychu?

modernistyczna łazienka

Pomocna będzie zasada, według której największe elementy powinny być stonowane, a im mniejszy ich rozmiar, na tym większe szaleństwa można sobie pozwolić. I tak, na ścianach i podłogach zalecane są klasyczne kolory i materiały – jak białe, szare lub beżowe płytki z dekorem, drewniany parkiet czy jasny marmur. Meble mogą mieć mocniejszy kolor i ozdobne elementy. Wtedy w kwestii dekoracji można dać się ponieść fantazji.

…i gustowne detale

Jakie dodatki będą pasować do eleganckiej łazienki? Wybór jest bardzo bogaty! Od świec zapachowych i ozdobnych kadzidełek przez kryształowe pojemniki, dozowniki i ozdobne wieszaki aż po rzeźbioną ramę lustra i złocone uchwyty. Dopełnieniem wyszukanego wystroju będą doskonale dopasowane baterie. W ofercie GROHE będzie to elegancka linia GROHE Concetto, czyli piękno klasycznych form i miękkość zaokrąglonych detali. Sprawdzi się także kolekcja GROHE Essence – nowa interpretacja niestarzejącej się klasyki, która stawia na uniwersalny design dostępny w 10 kolorach.

łazienka z podwójną umywalką

Łazienka w stylu industrialnym

Ceglane ściany bez grama tynku, zwisające u sufitu nagie żarówki, wszechobecne rury i kable. Tak, industrialna łazienka będzie przypominać wnętrze fabryki.

zdjecie-14-min

Niedoróbki i braki dopracowane w najmniejszym szczególe

Piękno stylu industrialnego tkwi w jego pozornym niedbalstwie. Wystrój inspirowany budynkami przemysłowymi pozwala na sporą dozę nonszalancji.

Ściany i podłogi mogą przypominać te w budynkach w stanie surowym. Materiały, które można zastosować na tych powierzchniach, to cegła, beton, podniszczone deski i płytki z wyraźnie odznaczającą się kolorem fugą.

aranżacja łaizenki z myślą o detalach

Łazienka inspirowana pomieszczeniami przemysłowymi nie wymaga specjalnych ozdób, bo największą dekoracją są elementy jej wyposażenia. Warto wyjść poza schemat – odsłonić syfon umywalki i poprowadzić po ścianie kable w kontrastowym kolorze. Jako że charakter industrialnych wnętrz znakomicie współgra z ostrymi kątami, w kwestii baterii najlepiej sięgnąć po modele o zdecydowanych designie. Wyraziste, geometryczne kształty kolekcji GROHE Eurocube i Eurocube Joy będą jak znalazł!

Meble, jak z fabryki

Meble w zakładach przemysłowych to najczęściej regały z metalowymi stelażami, blaty z płyt OSB i drewniane skrzynie po towarach. I tak też powinny wyglądać meble w industrialnej łazience! Opłaca się podejść do tej kwestii z odwagą i wykorzystać takie materiały, jak drewno, stal, szkło, a nawet pustaki.

industrialna łazienka

Poszukiwanie łazienkowych inspiracji potrafi być żmudne, a nadmiar możliwości wręcz przytłaczający. Niezależnie od tego, jaki styl zwycięży, należy pamiętać o najważniejszym: łazienka to strefa odpoczynku, relaksu, miejsce na złapanie oddechu. Warto więc, aby wystrój cieszył oczy i sprawiał, że spędzony w niej czas był prawdziwą przyjemnością.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2019-03-28 15:00:19
Gorgia
Szczególnie podobają mi się takie baterie z kolorem, białe, czarne, mosiężne, zawsze to jakaś fajna odmiana. A jak jeszcze oprócz koloru mają designerski wygląd to już zupełnie rewelacja