Dlaczego warto wybrać wannę, a kiedy lepiej z niej zrezygnować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wanna czy prysznic? Przed tym dylematem staje każdy, kto projektuje lub remontuje łazienkę. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, każde ma także wady i ograniczenia. Warto poznać je bliżej, by nie podjąć pochopnej decyzji, której skutkiem będzie niezadowolenie i brak satysfakcji aż do kolejnego remontu.

Dla jednych wanna to marzenie i łazienkowy must-have. Dla innych jedynie większe koszty. Prawda leży gdzieś pośrodku, dlatego tematowi wanny powinni przyjrzeć się zarówno jej entuzjaści, jak i sceptycy.

Posiadanie wanny z pewnością wiąże się z większą swobodą użytkowania niż w przypadku kabiny prysznicowej. Umożliwia przyjemny odpoczynek wśród pachnącej piany, a także kąpiele lecznicze – np. borowinowe lub solankowe. Z kolei zwolennicy szybkiego odświeżenia mogą bez przeszkód wziąć prysznic, jeśli bateria wannowa wyposażona jest w dodatkowe wyjście na wąż ze słuchawką, jak w 4-otworowej bateria wannowej GROHE Plus. Problem zachlapanej podłogi z łatwością rozwiąże zasłona lub – bardziej elegancki – szklany parawan.

armatura łazienkowa

Obecność wanny z pewnością docenią rodzice i ich pociechy. Malucha dużo wygodniej umyć w wannie, do której nalejemy pożądaną ilość wody, niż pod ciągle włączonym prysznicem. Dla dziecka kąpiel jest okazją do zabaw – to również ułatwia zadanie rodzicom.

Wanna – zwłaszcza wolnostojąca – to także stylowy dodatek i serce łazienki. Nadaje wnętrzu elegancji i podkreśla, że to miejsce relaksu i przyjemności. Doskonale sprawdzi się również w pokoju kąpielowym, czyli prawdziwym domowym SPA. Szeroki wybór modeli sprawia, że znajdziemy odpowiedni do każdego wnętrza – od zdobionych, inspirowanych barokowym przepychem po minimalistyczne, nowoczesne formy. Kolekcja GROHE Essence została zaprojektowana w taki sposób, by sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. W zależności od reszty wystroju, może grać pierwsze skrzypce lub dyskretnie dopełniać pozostałe elementy.

wanna łazienkowa

Niestety, wanna nie jest rozwiązaniem idealnym. Pierwsza wada, jaka przychodzi na myśl, to wyższe koszty – zarówno zakupu i zabudowy, jak i późniejszej eksploatacji – niż w przypadku samego prysznica. Nie jest to oczywiście regułą, bo prosta wanna wypadnie taniej od wyposażonej w najnowsze rozwiązania kabiny prysznicowej. Jednak dodatkowe koszty są dobrze widoczne zwłaszcza na przykładzie wanny wolnostojącej – takie modele same w sobie są droższe od standardowych wanien do zabudowy, a wymagają także dodatkowych prac w celu doprowadzania wody w wybrane miejsce na podłodze.

wanna łazienkowa

Co więcej, aby wanna była funkcjonalna, potrzebne jest sporo miejsca. Komfortowe wchodzenie i wychodzenie wymaga przynajmniej ok. 1 metra kwadratowego przestrzeni przed nią, co w mniejszych łazienkach jest zwyczajnie nieosiągalne. Sama wanna również zajmuje sporą część pomieszczenia.

Wanna nie powinna też być jedynym wyborem w domach, gdzie mieszkają osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Samodzielne wejście i wyjście będzie dla nich nie lada wyzwaniem, a nawet może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

prysznic w łazience

Kto powinien wybrać prysznic?

Jeśli przestrzeń w twojej łazience jest mocno ograniczona, prysznic będzie strzałem w 10.

Chyba najczęściej przywoływaną zaletą prysznica jest jego ekonomiczność. Zużywa się podczas niego mniej wody niż w wannie, nie wymaga równie kupowania płynów czy soli kąpielowych. Ale to tylko jedna z wielu przewag prysznica nad wanną.

Prysznic daje także interesujące możliwości aranżacji. Jeśli decydujesz się na obszar prysznicowy bez kabiny, ściana za nim w kolorze kontrastowym do reszty wnętrza doda łazience wyrazistości. Szyby oddzielające prysznic od reszty pomieszczenia można ozdobić czarnymi lub złotymi ramami lub zdecydować się na wracające do łask luksfery. A przy odpowiednio zaprojektowanym wnętrzu prysznic może być pozbawiony wszelkich osłon – to rozwiązania zachwyci miłośników minimalizmu.

zestaw prysznicowy Grohe
zestaw prysznicowy

Kabina prysznicowa będzie też dobrym wyborem dla osób starszych – zwłaszcza, jeśli możemy postawić tam krzesło i zamontować drążek ułatwiający wstawanie. W połączeniu z niskim, płytkim brodzikiem – jak np. brodziki akrylowe GROHE Universal o wysokości zaledwie 3 cm – tworzy komfortowe i bezpieczne rozwiązanie.

Niestety, mając jedynie prysznic, można zapomnieć o wylegiwaniu się w ciepłej wodzie z książką czy kieliszkiem wina. Jeśli w chłodne, jesienne wieczory potrzebujesz odpoczynku wśród piany i pachnących świec, może być ci trudno przestawić się na prysznic.

nowoczesna deszczownica

Kabina prysznicowa to również wyzwanie podczas sprzątania – dużo zakamarków, w których lubią chować się resztki kosmetyków oraz szyby pokryte kamieniem i osadem z mydła nie należą do najłatwiejszych w czyszczeniu. Problem częściowo rozwiązują płytkie brodziki lub rozwiązania bezbrodzikowe, jednak mycie wanny – zwłaszcza wolnostojącej – wymaga mniej zaangażowania.

Armatura wannowa i rozwiązania prysznicowe

Niezależnie od tego, na co ostatecznie padnie wybór, nie jest to koniec podejmowania decyzji. Wybór armatury łazienkowej jest tak szeroki, że zakup baterii wannowej lub zestawu prysznicowego wymaga wnikliwego poznania dostępnych możliwości. Niektóre naprawdę mogą zaskoczyć!

Wolnostojąca bateria stworzy elegancki duet z wolnostojącą wanną. Doskonałym przykładem jest model GROHE Allure Briliant, który poza standardową wylewką wannową dysponuje także słuchawką prysznicową.

armatura łazienkowa

Natomiast w wannie zabudowanej można zainstalować wielofunkcyjna baterię z wylewką wannową oraz prysznicową, a nawet – dodatkowo – z deszczownicą. Baterie dostępne są w estetycznej, minimalistycznej wersji do zabudowy podtynkowej – jak np. 5-otworowa bateria wannowa GROHE Atrio – oraz klasycznej, natynkowej.

armatura łazienkowa

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest także wylewka kaskadowa – np. GROHE Allure. Dzięki niej do wanny spada szeroki wodospad, który uprzyjemnia kąpiel i daje satysfakcję miłośnikom wrażeń estetycznych.

nowoczesna deszczownica łazienkowa

Zestawy i systemy prysznicowe również dają ogrom możliwości! Osoby, którym zależy na szybkim i prostym montażu, mają bogaty wybór natynkowych zestawów prysznicowych z drążkiem. Można zainstalować je na istniejących już otworach po poprzednim zestawie – bez wiercenia i bałaganu. Zestawy, które posiadają to udogodnienie, to m.in. GROHE Grohtherm 1000 Cosmopolitan M z półką na kosmetyki lub klasyczny GROHE Tempesta 100 z 2 rodzajami strumienia.

Ci, którzy cenią minimalizm, również mogą przebierać w możliwościach. Uniwersalny element GROHE Rapido SmartBox umożliwia montaż dowolnego z dziesiątek pasujących rozwiązań prysznicowych – od baterii jednouchwytowych do obsługi nawet trzech wyjść wody z serii GROHE Lineare po rozety do zarządzania innowacyjnymi systemami GROHE SmartControl.

nowoczesna łazienka
nowoczesna armatura łazienkowa

Wanna czy prysznic? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziesz w żadnym artykule. Jednak kierując się podpowiedziami dużo łatwiej rozważyć wszystkie za i przeciw, by finalnie podjąć najlepszą decyzję.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: