Jak oszczędzać wodę w domu? Oto nowoczesne rozwiązania, które Ci w tym pomogą!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Artykuł pod patronatem

Ekologiczna świadomość i dobre nawyki to podstawa. Ale w oszczędzaniu wody pomocne są także stosowane w bateriach i systemach spłukiwania technologie. Zobacz, jak zużywać nawet o połowę wody mniej niż przy tradycyjnych rozwiązaniach!

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. To dobra okoliczność, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona zasobów wody pitnej w Polsce i na świecie. Najwięcej wody, około 70%, zużywa się w przemyśle. Ale gospodarka komunalna pochłania jej również dużo – 20%. Dlatego za przeciwdziałanie niedoborom wody odpowiedzialna jest nie tylko polityka wodna kraju i decyzje dotyczące całego modelu gospodarczego, ale także każdy z nas. Znaczenie mają i dieta, i wybory konsumenckie. Ale najważniejsze jest efektywne wykorzystywanie i niemarnowanie wody na codzień: w domach i pracy. Na szczęście nie musimy tutaj polegać wyłącznie na wypracowaniu odpowiednich nawyków. Z pomocą dla środowiska i domowego budżetu przychodzi bowiem ekologiczna technologia. Poznaj rozwiązania, które oszczędzają wodę za Ciebie!

Dlaczego niemarnowanie wody jest tak istotne?

Woda pokrywa ponad 71% powierzchni Ziemi. Ale tylko 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 0,01% to woda pitna. Mieszkańcowi Europy może być trudno to sobie wyobrazić, ale aż około 40% ziemskich obszarów ma ograniczony dostęp do wody pitnej. Co oznacza, że sytuacja ta dotyczy 2,1 miliarda osób. Przy rosnącej liczbie ludności do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o 55%. A zmiany klimatyczne sprawiają przecież, że słodkiej wody jest coraz mniej…

Przy okazji Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą eksperci z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreślają, że chociaż susze nie są w Polsce zjawiskiem nowym, to obecnie są częstsze niż dawniej. Wierzymy jednak, że zamiast się martwić, lepiej jest działać i przede wszystkim korzystać z wody mądrze!

1. Jak baterie kuchenne i łazienkowe pomagają oszczędzać wodę?

  • Perlator. Za tą wdzięczną nazwą kryje się małe, ale bardzo sprytne urządzenie, które znajdziecie w nowoczesnych i ekologicznych wysokiej jakości bateriach. Perlator (także aerator) to rodzaj montowanego na końcu wylewki sitka. Dzięki temu zmienia się ciśnienie przepływającej wody i dochodzi do zassania powietrza z zewnątrz. Powietrze miesza się z wodą w taki sposób, że nie zmienia się objętość i intensywność strumienia, a jedynie ilośc zawartej w nim wody. Proste i skuteczne!
  • Ogranicznik przepływu wody. Rury wodociągowe mają określoną, stałą średnicę, ale średnicę wypływu wody można ograniczyć i tym samy zużywać wody mniej bez utraty komfortu. Do tego właśnie służą ograniczyli przepływu wody, które mogą być zarówno samodzielnym urządzeniem, jak i częścią baterii lub słuchawki prysznicowej.

Produkty GROHE z serii EcoJoy wyposażone właśnie w perlatory i ograniczniki przepływu zmniejszają zużycie wody niezależnie od ciśnienia w instalacji zasilającej do:

5,8-7,5 litrów na minutę zamiast 10-12 litrów na minutę, w przypadku baterii umywalkowych;

9,4-12 litrów na minutę zamiast 16-20 litrów na minutę, w przypadku słuchawek prysznicowych.

Warto pamiętać również, że:

  • Już sam wybór baterii jednouchwytowej zamiast baterii dwuuchwytowej przyczyni się do mniejszego zużycia wody. Mieszacz w baterii jednouchwytowej pozwala znacznie szybciej i precyzyjniej wyregulować siłę strumienia i temperaturę niż manipulowanie dwoma kurkami. Technologia GROHE SilkMove gwarantuje ponadto, że po uruchomieni dźwigni w pozycji środkowej z kranu poleci tylko zimna woda, a nie jak w przypadku standardowych baterii – zmieszana woda ciepła i zimna. W ten sposób oszczędność wody i energii jest większa.
  • Idealny dla nas pod względem temperatury strumień można osiągnąć jeszcze błyskawiczniej – w dosłownie kilka sekund – dzięki bateriom termostatycznym, np z serii GROHE TurboStat. Strumień z takich urządzeń pojawi się dopiero wtedy, gdy woda będzie miała żądaną temperaturę. W dodatku pozostanie ona na tym samym poziomie przez cały czas, co może znacząco skrócić czas kąpieli pod prysznicem.
  • Dużo wody marnujemy, gdy zapomnimy o zakręceniu kranu podczas mycia rąk lub zębów albo w czasie golenia. Rozwiązaniem problemu są baterie bezdotykowe, wyposażone w czujnik podczerwieni. Czujnik podczerwieni automatycznie uruchamia przepływ, gdy tylko włożymy dłonie do umywalki. I zamyka go, gdy tylko je z niej wyjmiemy!
Bateria z termostatem Grohe, której dotyka dłoń niemowlęcia

2. Oszczędne spłukiwanie

Ze względów higienicznych oczywiste jest spłukiwanie wody po każdym użyciu toalety. Ale przecież nie każde „użycie” wymaga takiej samej ilości wody! Współczesne systemy podtynkowe oferują nie tylko przyciski spłukujące do „małego” i ”dużego” spłukiwania, ale także możliwość precyzyjnego wyregulowania – w zależności od rodzaju i wielkości miski ustępowej –  ilości zlatującej wody. A wszystko dla maksymalnej oszczędności jej zużycia. W Technologię taką zaopatrzone są m.in. systemy GROHE SpareFlush.

3. Co jeszcze możemy zrobić?

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-06-02 16:11:39
Czy korzystanie z natrysków w łazience może być oszczędne? - Domolubni.pl
[…] rozwiązań, które ograniczą zużywanie zasobów naturalnych. O ile prawie każdy z nas używa perlatorów w bateriach kuchennych i umywalkowych, o tyle wciąż zbyt mało osób wie, jak ograniczyć […]

Podobne w tej kategorii:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)