Woda z recyklingu? Co to jest woda szara i jak wykorzystać ją ponownie w swoim domu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Tworzywa sztuczne, makulatura czy metale to nie jedyne odpady, które możemy poddawać recyklingowi. Czy wiecie, na czym polega odzysk wody szarej? Spłukujcie toalety i podlewajcie ogrody wodą, którą już raz zużyliście!

Czy wiecie, że aż 50-80% wody, która trafia do kanalizacji w Waszych domach nadaje się do ponownego wykorzystanie? Woda z umywalek, wanien i brodzików – po wstępnym oczyszczeniu – z powodzeniem może posłużyć do spłukiwania toalet, podlewania ogrodu lub umycia samochodu. Odzysk wody szarej przy pomocy tzw. instalacji dualnej to coraz częściej wybierany przez inwestorów sposób na obniżanie opłat za pobór wody i odprowadzenie ścieków. Jednocześnie (a może nawet przede wszystkim!) jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, bo przyczynia się do ograniczenia zużycia jakże cennych zasobów wody pitnej.

Ale po kolei…

Co to jest szara woda?

Szarą wodę (inaczej: szare ścieki) definiuje Europejska Norma 12056-1. Najprościej rzecz ujmując, szara woda to woda zabrudzona, ale wolna od nieczystości z toalet. Szara woda to ścieki, które powstają, gdy bierzemy kąpiel czy zmywamy naczynia. Swoją nazwę zawdzięcza mętnej barwie i temu, że nie jest ona ani silnie skażona, ani nie nadaje się do spożycia. Ścieki powstające po spłukaniu ubikacji – znacznie bardziej zanieczyszczone przez bakterie i chemikalia – nazywa się wodą czarną. Ta nie nadaje się do odzyskania i ponownego użycia w jakimkolwiek celu w domowych warunkach. Trzeba jednak zaznaczyć, że woda szara po oczyszczeniu i magazynowaniu w specjalnych zbiornikach nie będzie spełniała standardów wody pitnej i nie nadaje się do celów spożywczych i higienicznych, a jedynie gospodarczych.

Do mycia i kąpieli zużywamy w gospodarstwach domowych ok. 36% wody, na pranie – 15%, na zmywanie – 10%, na sprzątanie – 6%, a na gotowanie – 3%.30% (a według niektórych źródeł nawet więcej) wody przeznaczamy na spłukiwanie toalet. Zamiast wykorzystywać do tego wodę zdatną do picia, możemy użyć właśnie wody szarej. Wpierw szarą wodę trzeba jednak zebrać, przefiltrować i zmagazynować. Jak to zrobić?

Co to jest instalacja dualna?

Żeby wykorzystywać wodę szarą do spłukiwania toalety, potrzebna jest instalacja dualna. Szara woda z umywalek, wanien i brodzików jest odprowadzana do osobnego pionu kanalizacyjnego (woda z toalety trafia prosto do ścieków – obie instalacje są oczywiście szczelnie od siebie oddzielone). Woda ze zlewozmywaków, zmywarek i pralek teoretycznie spełnia standardy wody szarej. Zwykle jednak pomija się ją w instalacji wody szarej, bo zawiera duże ilości związków chemicznych i alkaicznych. Jej oczyszczenie w wymagałoby wielostopniowego filtrowania, co w warunkach domowych nie jest opłacalne. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy domownicy do zmywanie i prania używają specjalnych, łagodnych środków i wiedzą, że będą w tym wyborze konsekwentni.

instalacja wody szarej w domu
Schemat instalacji wody szarej w domu

Z dodatkowego przewodu kanalizacji sanitarnej szara woda trafia do systemu filtrującego, dezynfekującego i napowietrzającego. Najczęściej składa się on z dwóch zbiorników. W pierwszym następuje oczyszczenie przy pomocy dość prostych filtrów – mechanicznych (złoża piasku, promieniowanie UV) i biologicznych. Części organiczne znajdujące się w szarej wodzie ulegają rozkładowi, a uzdatnianie wody następuje za pomocą zanurzonego filtra przeponowego. Drugi zbiornik służy do magazynowania podczyszczonej wody (ale nawet oczyszczona szara woda nie może stać w zbiorniku zbyt długo). Ze zbiornika przez ciśnieniowy pion wodociągowy woda trafia do wybranych urządzeń odbiorczych.

Czy odzysk wody szarej to opłacalna inwestycja?

Perspektywa zaoszczędzenia ponad 1/3 zużywanej w domu wody – przy mniejszym poborze wody pitnej z rzek i innych zbiorników i tym samym mniejszym wpływie na środowisko naturalne – na pewno jest atrakcyjna. W aspekcie czysto finansowym, w polskich warunkach, inwestycja będzie zwracała się powoli. Nie można jednak zapomnieć, że proekologiczna postawa to również inwestycja – i to w dobro nas wszystkich. Gdy mamy już dom, założenie instalacji dualnej nie będzie opłacalna – chyba lepiej skoncentrować się wówczas na innych sposobach oszczędzania wody pitnej. Ale gdy jesteśmy dopiero na etapie planowania lub budowy, zdecydowanie warto o takim rozwiązaniu pomyśleć.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-05-05 10:47:48
Renata
Mnie ciekawi czy mozna zużyta wodę po myciu rąk i kapieli uzywac do spłukiwania toalety? Ale nie budujac nowy dom tylko w mieszkaniu w bloku?
2021-10-21 11:05:49
Tadeusz
gdzie można kupić instalację?