Jak wybrać odpowiedni bidet i na co zwrócić uwagę podczas montażu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Pierwsze bidety powstały prawdopodobnie w XVII wieku we Francji i do dziś są bardzo popularne głównie na południu i zachodzie Europy. Choć dawniej z bidetów można było korzystać jedynie w rezydencjach arystokratów, dziś każdy może zainstalować to urządzenie we własnej łazience.

Po co w ogóle montować bidet, jaki model wybrać i jakie alternatywy mają właściciele małych łazienek, w których pełnowymiarowy bidet zwyczajnie się nie zmieści? Odpowiadamy!

Czy bidet jest w ogóle potrzebny?

W przeciwieństwie do toalety czy umywalki, bidet nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki. Ale to wcale nie znaczy, że jest zbędny! Bidet pozwala wygodnie i skutecznie dbać o higienę miejsc intymnych. 

Oczyszczanie wodą jest dla skóry naturalne i delikatne, w dodatku bezpieczne nawet dla alergików. Pozwala dokładnie umyć wrażliwe obszary ciała nawet bez użycia kosmetyków.

Bidet przydaje się także w sytuacjach, gdy potrzebujemy szybkiego odświeżenia, ale nie mamy czasu na pełny prysznic. Będzie wygodnym rozwiązaniem również dla osób z ograniczeniami ruchowymi – starszych, chorych lub w ciąży.

Czy bidet zmieści się w każdej łazience?

Chociaż sam bidet nie zajmuje dużo miejsca, nie można wcisnąć go w dowolny kąt łazienki. Aby korzystanie z niego było komfortowe, trzeba zarezerwować dla niego więcej przestrzeni, niż zajmuje sama misa.

Ile miejsca potrzeba na bidet, aby korzystać z niego wygodnie? Po pierwsze, bidet powinien znaleźć się w odległości 30 cm od toalety lub każdego innego sanitariatu, w którego pobliżu chcemy go zamontować. Po drugie, boczne krawędzie bidetu powinny być oddalone o przynajmniej 30 cm od ścian czy szafek, a jego przód przynajmniej o 60 cm. Po trzecie, zalecana wysokość montażu to zazwyczaj 40 cm – tak samo, jak w przypadku toalety.

Montaż bidetu najlepiej zaplanować podczas projektowania łazienki – czy to nowej, czy remontowanej. Instalacja tego rodzaju ceramiki wymaga podłączenia zarówno do źródła wody, jak i do odpływu, dlatego nie obędzie się bez kucia i sporego bałaganu.

W planie warto od razu określić też rodzaj montażu – do wyboru mamy podwieszany i stojący. Ten pierwszy wymaga instalacji stelaża podtynkowego, jest za to łatwiejszy do utrzymania w czystości i wygląda bardziej elegancko. Ten drugi zapewnia nieco łatwiejszą instalację.

GROHE

972.93 zł

GROHE Euro Ceramics – bidet wiszący
4005176345029
GROHE

1290.99 zł

GROHE Cube Ceramics – bidet stojący
4005176442728
GROHE

1346.11 zł

GROHE Essence Ceramics – bidet wiszący
4005176485800

Jak wybrać bidet, który będzie pasował do łazienki?

Bidet musi spełniać swoje funkcje zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Nie powinien być elementem oderwanym od całości, dlatego warto wybrać model, który designem będzie pasował do pozostałej ceramiki – umywalki, toalety, wanny. Najlepiej, jeśli wszystkie te elementy pochodzą z jednej kolekcji tego samego producenta.

Może się wydawać, że armatura do bidetu to żadna filozofia, ale dobrze poświęcić trochę uwagi także temu elementowi. Korzystanie z bidetu będzie komfortowe, jeśli wybrana bateria jest wyposażona w ergonomiczny uchwyt i odpowiedni perlator. Odpowiedni, czyli o przegubie kulkowym, bo tylko taki perlator pozwala ustawiać strumień wody pod dowolnym kątem. Tak samo, jak w przypadku ceramiki, najlepiej wybrać armaturę z tej samej linii, co bateria umywalkowa i wannowa.

Skoro kwestie związane z funkcjonalnością i wzornictwem są już jasne, dobrze dowiedzieć się też trochę o higienie. W rozważaniach nad idealnym bidetem można wziąć pod uwagę wariant z powłoką antybakteryjną. Takie rozwiązanie pozwala dłużej utrzymać powierzchnię ceramiki w czystości – tej widocznej gołym okiem i tej, którą dostrzec można dopiero pod mikroskopem.

GROHE

463.00 zł

GROHE Eurostyle Cosmopolitan – jednouchwytowa bateria bidetowa
4005176887000
GROHE

818.99 zł

GROHE Eurocube – jednouchwytowa bateria bidetowa
GROHE

622.50 zł

GROHE Essence – jednouchwytowa bateria bidetowa
4005176307171

Perlator na przegubie kulowym ułatwiający użycie

Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkM

Perlator na przegubie kulowym ułatwiający użycie

Wytrzymała, ceramiczna głowica GROHE SilkMove

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Wytrzymała, ceramiczna głowica GROHE SilkMove

Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight

Wygoda obsługi, zapewniona przez perlator na regulowanym przegubie kulkowym

Powłoka z trwałego chromu GROHE StarLight

System szybkiego montażu GROHE FastFixation

System szybkiego montażu GROHE FastFixation

Co w przypadku, gdy nie ma miejsca na bidet?

Niewielka przestrzeń nie musi oznaczać brutalnego końca marzeń o bidecie. Nawet w najmniejszej łazience znajdzie się miejsce na bidettę, zwaną słuchawką bidetową. Bidetta to niewielka słuchawka prysznicowa, którą montuje się w pobliżu toalety i używa do podmywania.

Bidettę można podłączyć do baterii umywalkowej lub zamontować podtynkowo do indywidualnego wyjścia wody. Strumień wody uruchamia się wygodnym przyciskiem na słuchawce – w pierwszym wariancie trzeba dodatkowo najpierw włączyć baterię. W tym wypadku montaż podtynkowy wydaje się wygodniejszy w użyciu, jednak i on ma swoje ograniczenia – jeśli nie wyposażymy go w indywidualny termostat, bidetta będzie dostarczała tylko zimną wodę.

Druga opcja, która też wszędzie się zmieści, to deska myjąca. Deskę myjącą montuje się na toalecie. Urządzenie jest wyposażone w dysze, które delikatnym strumieniem wody czyszczą okolice intymne, a toaleta staje się jednocześnie bidetem. Nowoczesne modele nie wymagają podłączania do prądu, nie rozchlapują wody i chowają dysze czyszczące, gdy te nie są używane.

Trzeci wariant to toaleta myjąca – w wielu przypadkach dużo skuteczniejsza niż sam bidet. W zależności od modelu, toaleta myjąca może dysponować różnorodnymi wariantami strumienia, możliwością regulacji temperatury wody, a nawet funkcją osuszania. Im bardziej złożona jest jej budowa, tym większe znaczenie ma zastosowanie technologii samoczyszczących oraz antybakteryjnych powłok. Najlepsze modele mogą pochwalić się m.in podświetleniem czy automatycznie podnoszoną deską.

Kafle 3

GROHE

10128.19 zł

GROHE Sensia Arena – toaleta myjąca
4005176572111
GROHE

359.00 zł

GROHE Bauedge – bateria umywalkowa ze słuchawką bidetową
4005176388453

Czy bidet trzeba mieć? Nie. Czy warto? Zdecydowanie tak. Komfort, jaki daje nieustanne poczucie czystości i świeżości jest nie do przecenienia, dlatego montaż bidetu – lub podobnego rozwiązania – każdy powinien przynajmniej rozważyć. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-11-23 13:39:22
Basia
Z bidetem jest sporo problemów, ale jednak jest bardzo przydatny, dlatego ja zdecydowałam się na biobidet, nakłada się go na sedes, więc nie zajmuje więcej miejsca i ładnie wygląda.