Łazienka w stylu art déco – geometria elegancji

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 7 minut

Chcesz łazienki klasycznej, ale z atmosferą luksusu i elegancji, ale nie przemawia do Ciebie styl glamour? Dobrze się czujesz w klimacie retro, ale doprawionym awangardą? Idealnym rozwiązaniem będzie zwrot w stronę art déco. Czeka Cię wspaniała podróż, ponieważ ten ponadczasowy styl oferuje bardzo wiele niezwykłych wrażeń.

Łazienka w stylu art déco, czyli jaka?

Styl art déco od razu kojarzy się ze złotymi i pełnymi rozmachu latami 20. XX wieku. I słusznie! Jego nazwa to skrót od art décoratif, czyli sztuki dekoracyjnej. I dotyczy to całości projektowania, nie tylko wnętrz, ale wszelkich innych dziedzin – od architektury, przez sztukę, po motoryzację. Ciekawostką jest pochodzenie stylu art déco; stanowił przekorną reakcję na rozbuchaną i płynną secesję, z jej organicznymi i opływowymi kształtami, trudnymi do ujęcia w jakiekolwiek ramy. Art déco to drugi biegun filozofii dekorowania: jest uporządkowany, geometryczny, rytmiczny. Ale mimo tego – wspaniały i porywający. A to w dużej mierze dzięki stosowanym w nim materiałom oraz precyzji i jakości wykonania, o fantazji twórców nie zapominając!

Meble art déco i inne przedmioty codziennego użytku do dziś zachwycają swoją formą, doskonałym wyglądem i wygodą użytkowania, choć od ich powstania minęło już sto lat.

Jak w takim razie powinna wyglądać łazienka entuzjasty designu z okresu międzywojnia? I duża, i mała łazienka w stylu art déco mogą swobodnie pomieścić elementy nierozerwalnie powiązane z tą estetyką. Geometria, symetria, mocna kolorystyka i częste kontrasty, wysoki połysk – to musi się udać!

Łazienka art deco

Materiały w łazience w stylu art déco

W stylu art déco wielką wagę przykładano do jakości materiałów i wykonania, o czym należy pamiętać, by osiągnąć zamierzony efekt. W tej estetyce natychmiast zauważalny jest każdy kompromis i niedokładność.

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie dostępnych jest więcej materiałów niż na początku XX wieku i nawet te ze średniej półki cenowej są w stanie zaoferować satysfakcjonującą jakość.

Na podłodze łazienki w stylu art déco mogą znaleźć się płyty marmurowe, granitowe lub imitujące te kamienie. Można wziąć pod uwagę płytki cementowe. To ciekawe rozwiązanie, którego proces produkcji daje gwarancję trwałości przez dziesięciolecia.

Ściany także można wyłożyć marmurem lub płytkami, ale doskonale sprawdzą się tapety; oczywiście w mocnych barwach, w geometryczne wzory. Innym pomysłem, np. dla miłośników świateł dużego miasta, jest fototapeta z nowojorskimi drapaczami chmur; wiele z nich stanowi najsłynniejsze przykłady art déco w architekturze i dekoracjach. A dla tych, którym wciąż mało, oto kolejna propozycja: połączenie dwóch technik, czyli lamperia z płytek, a górną część ściany pomalowana lub wytapetowana.

Wyposażenie i meble art déco również muszą mieć wysoką jakość. Lepiej darować sobie sklejkę, okleiny i tworzywa sztuczne, a postawić na lite drewno, szkło, kryształ, ceramikę, brąz czy mosiądz. W sklepach vintage i na targach staroci, jest wiele oryginalnych obiektów z epoki, w bardzo przyzwoitych cenach. Co więcej, estetyka art déco jest bardzo silnym trendem na rynku, dzięki czemu nie brakuje współczesnych projektów doskonale oddających duch tego stylu.

Łazienka art deco

Łazienka art déco: wzory i kolory

W łazience w stylu art déco niezwykle ważne są odpowiednie barwy, silne kontrasty, wzory oraz inne elementy wyposażenia, w których kluczową rolę odgrywa jakość. Przy stylu tak wyrazistym, jak art déco, polegającym na wyrafinowaniu oraz elegancji, każdy niedopracowany szczegół będzie widoczny, a co więcej – może zepsuć efekt całości.

Najbardziej charakterystyczna dla tego stylu desenie i kształty to geometria, szczególnie – przenikanie się figur, bazujące na kompozycjach z półkoli, rombów, kwadratów, heksagonów (ośmioboki) czy wachlarzy lub liści palmowych, tzw. palmet. Motywy roślinne i przyrodnicze są zgeometryzowane, w przeciwieństwie do płynnej i wijącej się secesji. Ważne, by wzory art déco były ułożone na sporej powierzchni, według określonego, powtarzalnego rytmu. Efekt jest wręcz hipnotyzujący oraz imponuje precyzją.

Baza kolorystyczna jest w sumie szeroka, ale ważne są kontrasty, podkreślające misterny układ wzorów oraz kształty. By nie przeciążać pomieszczenia wizualnie, dobrze sprawdzają się jasne kolory na suficie oraz części ścian. Może to być: biel (spokojna, nie za ostra), kremowy, beżowy lub jasnoszary. Potrzebne są jednak kontrastowe elementy, czyli coś z drugiego końca palety kolorów – czarna podłoga, czarny blat, lakierowana na czarno meble. Jeśli czerń to zbyt wiele, można ją zastąpić granatowym, szmaragdowym lub bordowym – zarówno na płytkach, jak i meblach. Ważne jest, by te barwy były naturalne (wykorzystajmy niezwykłą rozpiętość barw i rysunków kamienia) oraz mocne, nasycone, czasem nawet – dramatyczne.

Art déco to styl kojarzący się z bogatymi domami złotej ery Hollywood, więc dopełnieniem są złoto i srebro. Chromowana lub pokryta złotą powłoką armatura, haczyki na ręczniki, klamki oraz inne drobiazgi to elementy obowiązkowe. A jeśli ścianę ma zdobić tapeta, też dobrze, by miała złote elementy i geometryczne wzory. Dla miłośników świateł wielkiego miasta też jest rozwiązanie: fototapeta z architekturą art déco, np. z klasycznymi wieżowcami Nowego Jorku, jak Chrysler Building lub Empire State Building, lub Los Angeles – miasta szczególnie bogatego w zabudowania w tym stylu. 

Art deco

Oświetlenie łazienki w stylu art déco

W łazience w stylu art art déco musi znaleźć się miejsce na zachwycającą lampę w starym stylu. Żyrandol art déco będzie głównym źródłem światła, a do tego – znakomitą ozdobą wnętrza. Typowym dla tego stylu będzie żyrandol z mlecznego szkła, o symetrycznej formie. W formie klosza panuje mała różnorodność; może być karbowany (układający się w fale), albo w formie geometrycznego wachlarza, albo witrażowy, albo ze szprosami ułożonymi w określonym rytmie. Ewentualnie może być kryształowy w obudowie z mosiądzu lub chromowanej stali.

Oświetlenie boczne to kinkiety oraz lampy art déco nawiązujące wzornictwem do głównego źródła światła. Z racji mniejszego rozmiaru nie będą oczywiście tak okazałe, jak żyrandol, ale postaraj się utrzymać spójność w kilku obszarach, np. kolorystyce, kształcie klosza, rodzaju użytych materiałów. 

Wyeksponowane lampy art déco mogą z powodzeniem zastąpić inne elementy dekoracyjne, uwalniając w ten sposób przestrzeń i podkreślając wyrafinowany styl łazienki.

Dodatki i meble art déco w łazience

Łazienka w stylu art déco jest wymagająca, więc im większa przestrzeń, tym lepiej.

Meble art déco są solidne, optycznie ciężkie i bardzo widoczne, dlatego potrzebują więcej miejsca niż tradycyjne szafki łazienkowe. Symetryczne frezy, geometryczne rzeźbienia i pionowe płaszczyzny 3D (np. drzwiczki lub oparcia foteli) to ich znaki rozpoznawcze. Ważne, by linie były proste, nie zaś faliste lub organiczne.

Łazienka art déco może dzięki temu przekształcić się w wyszukany pokój kąpielowy z wolnostojącą wanną. Szyku doda postawione obok niej krzesło art déco, np. pokryte aksamitem albo chromem. Zwolennicy małych ekstrawagancji mogą nieco zabawić się konwencją, wstawiając okrągły stolik podręczny z chromowanej stali w stylu Eileen Grey (meble tej projektantki mogą stanowić tu wspaniałą inspirację).

Mała łazienka w stylu art déco nie pomieści wielu mebli, ale nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z marzeń o wnętrzu rodem z lat 20. Trzeba tylko podejść do tematu bardziej kreatywnie; wąską szafkę art déco można – po niezbędnych przeróbkach oraz zabezpieczeniu przed wilgocią – wstawić pod umywalkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taka szafka również zawisła na ścianie, jeśli jej forma pozwala na wygodne użytkowanie w ten sposób.

W niewielkiej łazience raczej nie znajdzie się miejsce na dekoracyjny fotel, ale może chociaż zmieści się tapicerowany puf na ozdobnych nóżkach? Na nim także można przysiąść, czekając aż wanna napełni się pachnącą pianą i delektując się pięknem pomieszczenia.

Gdy nie ma miejsca na wannę, małą łazienkę w stylu art déco najlepiej wyposażyć w prysznic typu walk-in i wyróżnić przestrzeń kąpielową kafelkami w innym, zdecydowanym kolorze, wzorze lub w ułożeniu opartym na kontrastach.

Lustro powinno być duże, jak największe, w lśniącej ramie, geometrycznej, może nawet tryptykowej lub w kształcie zgeometryzowanej muszli, wachlarza, rozety. Piękne są zwierciadła w stylu architektonicznym (element główny jest najpokaźniejszy i najwyższy, z symetrycznie ułożonymi po obu bokach podobnymi, ale coraz mniejszymi).

Armatura i ceramika w łazience art déco

Armatura do łazienki w stylu art déco musi być doskonale skonstruowana. Przemyślany, przetestowany projekt bowiem jest gwarancją, że instalacja przez wiele lat zachowa urodę i będzie działać bez szwanku. Kurki i dźwignie muszą poruszać się gładko; ich obsługa nie może wymagać dużej siły, ani tym bardziej powodować frustracji u jej użytkowników. Woda ma się lać pod idealnym kątem i nie pryskać poza umywalkę. Bateria ma być też banalnie prosta do utrzymania w czystości, aby zawsze zachwycać blaskiem. W łazience w stylu art déco to szczególnie istotne, ze względu na dużą ilość lśniących powierzchni oraz elementów.

Charakterystyczna dla łazienki w stylu art déco jest armatura z kurkami w kształcie krzyżyków lub kul, choć obecnie można znaleźć także mniej tradycyjne modele z dźwignią. W kształtach powinna dominować geometria i symetria. Do łazienki art déco rekomendujemy baterie umywalkowe, prysznicowe i wannowe w kolorze złotym lub srebrnym, czyli chromowane.

GROHE

1663.45 zł

GROHE Atrio – 2-uchwytowa bateria umywalkowa
GROHE

2489.00 zł

GROHE Atrio – 2-uchwytowa batreria umywalkowa do montażu ściennego
GROHE

2495.18 zł

GROHE Atrio – 2-uchwytowa bateria wannowa

Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise.

Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa chromu GROHE StarLight

Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez ceramiczną głowicę 

Odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu warstwa chromu GROHE StarLight

Zużycie wody na poziomie zaledwie 5,7 l/min. przy zachowaniu maksimum komfortu

Oszczędność wody każdego dnia z ogranicznikiem przepływu GROHE Water Saving

Najlepiej kupić wszystkie elementy armatury od jednego producenta, aby mieć pewność, że odcienie i formy będą identyczne.

GROHE

836.40 zł

GROHE Eurocube – jednouchwytowa bateria umywalkowa
GROHE

1199.00 zł

GROHE Eurocube – jednouchwytowa bateria wannowa z zestawem prysznicowym
GROHE

8609.99 zł

GROHE Eurocube – jednouchwytowa bateria wannowa do montażu podłogowego

Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez ceramiczną głowicę GROHE SilkMove

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Powłoka z chromu Long-life Shine – odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu.

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy

Idealnie pełny, równy przepływ wody w słuchawce i deszczownicy dzięki technologii GROHE DreamSpray

Zestaw prysznicowy w komplecie

Łatwe usuwanie osadzającego się kamienia z dysz natrysku gwarantowane przez technologię SpeedClean

W łazience art déco warto zainwestować także w wysokiej jakości ceramikę. Akrylowa wanna czy umywalka z lekkiego kompozytu niestety nie komponuje się z tym stylem i może zniweczyć wysiłki. Pięknie za to będzie wyglądać ciężka, geometryczna umywalka retro na kolumnie albo umywalka z lśniącego kamienia, a jeszcze piękniej – gdy kamień ten będzie pokryty naturalnym, wyraźnym rysunkiem.

Ceramika, jak i cały wystrój, powinna nawiązywać do geometrycznych form. Umywalka, wanna czy WC mogą być prostokątne lub okrągłe, ale najlepiej – frezowane i o grubych ściankach lub wywiniętych krawędziach.

Łazienka w stylu art déco to połączenie wysokiej jakości materiałów z odważnym podejściem do elegancji. Jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących ekskluzywnego, ale przede wszystkim niepowtarzalnego wzornictwa, które będzie zachwycać tak długo, jak i sam styl art déco, czyli zawsze.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: