Łazienka bez płytek to nadal względnie kontrowersyjny temat. Jakkolwiek stwierdzenie, że architekci i projektanci wnętrz zdecydowanie odchodzą od stosowania kafelków w łazience byłoby przesadą, nie ulega wątpliwości, że alternatywne rozwiązania polecane są klientom coraz częściej i chętniej. Przyjrzyjmy się 5 najpopularniejszym z nich.
Łazienka bez płytek. Pomysły i inspiracje
1.Farba do łazienki
Najprostszym i najtańszym sposobem na łazienkę bez płytek jest pomalowanie ścian wodoodporną farbą. Farby hydrofobowe, czyli wodoszczelne, do łazienki dzielimy na lateksowe i ceramiczne. Oba rodzaje farb są odporne na działanie wody i pary wodnej, łatwe w utrzymaniu czystości oraz paropprzepuszczalne i biobójcze. Farby lateksowe z wysoką zawartością żywic, są tanie, ale dobrze kryją i mają dobrą przyczepność – można jest stosować zarówno na płytach kartonowo-gipsowych, jak i na tynkach. Farby ceramiczne są droższe od lateksowych, ale znacznie wytrzymalsze; zawarte w nich cząsteczki tworzą twardą, wyjątkowo gładką powierzchnię, z której bez trudu zatrzemy ślady np. po kosmetykach.
Farby do łazienki. Zalety:
- Niedroga opcja.
- Mnóstw kolorów do wyboru i możliwość łatwiej i szybkiej zmiany wyglądu łazienki.
Farby do łazienki. Wady:
- Mniej wodoodporne od innych wykończeń. O ile nad umywalką farby łazienkowe poradzą sobie dobrze, o tyle w tzw. „strefach mokrych”, czyli pod prysznicem lub wokół wanny nawet wysokiej jakości produkty nie stworzą odpowiedniego zabezpieczenia przed powstawaniem pleśni lub grzybów.
2. Mikrocement do łazienki
Wykończenie łazienki przy pomocy mikrocementu to świetny patent dla wszystkich inwestorów, którzy marzą o aranżacji w stylu industrialnym, loftowym. Mikrocement to beton polimerowy, czyli taki, w którym zamiast standardowego spoiwa zastosowano naturalną i/lub syntetyczną żywicę.
Mikrocement charakteryzuje się: niską nasiąkliwością – około 0,05% (dla porównania zwykły beton to tylko 3%), wysoką odpornością na wilgoć, działanie środków chemicznych czy ścieranie, dużą adhezją (przyczepnością do podłoża) i plastycznością oraz szybkim czasem wiązania. Dzięki mikrocementowi możemy stworzyć duże, jednolite, bezspoinowe powierzchnie, co przynosi wyjątkowo atrakcyjny efekt i optycznie powiększa wnętrze małej łazienki.
Mirocement do łazienki. Zalety:
- Modny, nowoczesny wygląd.
- Jest całkowicie wodoodporny; nadaje się także do wykończenia stref mokrych łazienki, a nawet wykonania brodzika.
- Pozwala kreować różne finezyjne kształty; może być gładki lub teksturowany.
- Długowieczność.
- Nie musi być koniecznie szary; do masy mikrocementu można dodawać barwniki i formować powierzchnie o pięknym, równomiernym kolorze.
- Łatwy w czyszczeniu i konserwacji; ewentualne uszkodzenia można bez problemu uzupełnić i naprawić.
- Przyjazny dla ludzi, zwierząt i środowiska.
- Ciepły w dotyku, bo przyjmuje temperaturę otoczenia.
- Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni – zeszlifowaniu i położeniu tzw. mostka sczepnego wraz z siatką – można przykryć nim stare płytki.
Mikrocement do łazienki. Wady:
- Wysoka cena.
- Wymaga profesjonalnego montażu. Wykonując wykończenie z mikrocementu w łazience, można popełnić wiele błędów, które w istotny sposób wpłyną na trwałość i prezencję powłok. Po pierwsze, mitkrocement kładzie się tylko na równe, dobrze przygotowane podłoże. Po drugie, mikcocement należy aplikować w temperaturze 15-25 °C; przy temperaturze zbyt niskiej powierzchnia nie będzie chciała się związać, a przy zbyt wysokiej zwierzę się za szybko. Po trzecie, pomieszczenie, w którym aplikuje się mitkrocement, powinno być suche; wilgotność nie może przekraczać 5%. Po czwarte, czas wykonania nie może być krótszy niż 5 dni, niezależnie od wielkości powierzchni, jaką pokrywa się mikrocementem; między poszczególnymi etapami należy stosować minimum 24-godzinne przerwy.
- Usunięcie mikrocementu będzie wymagało skuwania.
3. Drewno do łazienki
Aranżację o odmiennych walorach – ciepłą, przytulną, nawiązującą do stylu rustykalnego, spa lub angielskiego – uzyskamy, stosując w łazience drewno.
Odpowiednie do łazienki, a więc najbardziej odporne na działanie wilgoci, są takie gatunki drewna jak: olcha, robinia, klon kanadyjski, brzoza fińska lub kanadyjska, jesion, buk, orzech włoski, czereśnia, daglezja, teczyna, wenge czy wiąz. Mało wrażliwy na wilgoć jest także dąb. Ale ponieważ kontakt z środkami chemicznymi powoduje powstawanie na nim plan i przebarwień, do łazienek zwykle się go nie poleca. Podobnie wygląda sprawa z niektórymi gatunkami drzew egzotycznych. Na przykład merbau albo jatoba mogą zostawiać czerwone plamy na dłoniach i ciele użytkowników. O drewnie większości rodzimych drzew iglastych w kontekście zastosowanie w łazience możemy właściwie zapomnieć.
Drewno w łazience. Zalety:
- Piękny, ponadczasowy, luksusowy i relaksujący wygląd.
- Przyjemny mikroklimat panujący w pomieszczeniu, ponieważ drewno oddaje z powrotem przyjętą wilgoć.
- Działanie antybakteryjne.
Drewno w łazience. Wady:
- Dość drogie.
- Przed zainstalowaniem w łazience drewno wymaga umiejętnie przeprowadzonej impregnacji. Zalecane jest przeprowadzenie impregnacji ciśnieniowej, która zabezpiecza drewno od wewnątrz (nawet na głębokość kilku centymetrów), a następnie impregnacji powierzchniowej przez lakierowanie, olejowanie lub położenie lakierobejcy. (Ważne! Drewno lekieruejmy tylko od góry i po bokach, nigdy od spodu, bo uniemożliwiłoby to deskom „oddychanie”).
- Dawno w łazience potrzebuje pielęgnacji. 2-3 razy do roku powinno się pokrywać drewnianą powierzchnię twardymi woskami olejnymi.
- Łazienka z drewnianym wykończeniem wymaga dobrej wentylacji; w przeciwnym wypadku narazimy wnętrze na inwazję pleśni.
Łazienka bez płytek. Bo zawsze można inaczej…
4. Panele ścienne PCV do łazienki
Panele ścienne PCV to kolejny błyskawiczny i niskobudżetowy sposób na łazienkę bez płytek. Specjalne, przeznaczone właśnie do łazienek serie paneli z polichlorku winylu dobrze zabezpieczają powierzchnię przed działaniem wody, zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi.
Panele ścienne PCV do łazienki. Zalety:
- Niska cena.
- Łatwość montażu; bez większych przeszkód poradzi sobie z nimi każdy domowy majsterkowicz.
- Nadają łazience współczesny wygląd.
- Bogate możliwości aranżacyjne. Panele występuję w wielu wzorach i kolorach; w ofercie sklepów znajdziemy panele imitujące kamień czy drewno, a także (bardzo ostatnio trendy) z fakturą 3D.
Panele ścienne PCV do łazienki. Wady:
- Mimo wszystko wyglądają dość „tanio”.
- Nie nadają się do stref mokrych łazienki.
- Zdarza się, że panele pękają i wymagają wymiany.
5. Wodoodporne tapety do łazienki
Łazienka bez płytek z motywem dżungli, rajskiej plaży, geometrycznymi wzorami w duchu art deco, wodospadem lub miejskim krajobrazem? Taki rezultat możemy otrzymać, kładąc w łazience wodoodporną tapetę. Tapety przeznaczone do łazienek najczęściej wykonane są z laminowanego winylu, lateksu lub włókna szklanego na siatce bawełnianej (najtrwalsza, ale najdroższa opcja). Zwykle są samoprzylepne. Klej kropelkowy do takich tapet umieszcza się na spodniej stronie w tzw. mikrokaspułkach. Producenci uzyskują dzięki temu bardzo słabą przyczepność początkową – a więc tapetą można wielokrotnie przesuwać po powierzchni, nim uzyska się idealne usytuowanie – a także łatwy mechanizm usuwania spod okładziny pęcherzyków powietrza.
Tapety do łazienki. Zalety:
- Istnieją warianty w pełni wodoodporne, które można stosować wokół wanny lub pod prysznicem.
- Nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią, np. lacobelem.
- Pozwalają uzyskać bajeczne wprost efekty wizualne.
- Odporne na szorowanie i środki chemiczne.
- Odpowiednie do „przykrywania” starych okładzin – pod warunkiem, że zostaną one dobrze do tego przygotowane.
- Można je łatwo usunąć.
Tapety do łazienki. Wady:
- Wbrew zapewnieniom producentów, starzeją się jednasz szybciej niż kafelki, a cena za 1m2 jest porównywalna.
- Wymagają doskonale przygotowanej powierzchni przed położeniem – gładkiej, suchej, czystej i odtłuszczonej.
- Brzegi tapety należy zabezpieczyć silikonem.
Łazienka bez płytek. Uwaga na zakończenie.
Urządzając łazienkę bez płytek, nie musicie ograniczać się tylko do jednego rodzaju wykończenia. Na przykład zestawienie chłodnego, „zdystansowanego” betonu z naturalnym, „ujmującym” drewnem wygląda niezwykle szykownie i oryginalnie. A kontrast między prostą, białą farbą i mocną, wyrazistą tapetą dodaje pomieszczeniu szczególnego charakteru i głębi…
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego