Łazienka w stylu angielskim – stylowa podróż przez historię

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Łazienka w stylu angielskim to gratka dla tych, którzy kochają tradycję, ale i wygodę oraz zależy im na przytulnej atmosferze. W tej aranżacji ważne jest odniesienie do bogatej historii Anglii.

Dagmara Jakubczak

Styl angielski wymaga nieco więcej wysiłku niż najpopularniejsze style, np. skandynawski lub industrialny, bowiem wymaga pewnej konsekwencji i orientacji w tym, co stanowi odniesienie do tradycji z Wysp. Aranżacja w stylu to z jednej strony nawiązanie do wiejskich posiadłości sprzed dwóch lub trzech stuleci, z drugiej zaś – do epoki wiktoriańskiej i kolonialnych podbojów.

Łazienka w stylu angielskim, czyli jaka?

Zdecydowanie styl angielski nie jest propozycją dla miłośników minimalizmu i surowej ultranowoczesności, ponieważ jest oparty na zasadzie „im więcej, tym lepiej”. Dzięki swoim konotacjom ze światem arystokracji i bogatego mieszczaństwa epoki wiktoriańskiej nie oznacza on jednak braku elegancji oraz wyrafinowania i wygody.

O stylu angielskim stanowią historyzujące akcenty przeplatane prostym urokiem wiejskich domków, z domieszką elementów kolonialnych, a czasem – delikatnie industrialnych. Wbrew pozorom, przy dobrym zaplanowaniu, te na pozór odległe od siebie motywy tworzą spójną całość.

Styl wiktoriański: charakteryzuje go dekoracyjność, bogato zdobione meble i luksusowe materiały.

Styl angielskiego dworku (English cottage): przytulny, sielankowy, romantyczny; sporo tu wzorów botanicznych i geometrycznych (kratka, paski i pasy), zdarza się motyw Toile de Jouy (tu: wiejskie scenki rodzajowe), stosowane są jasne kolory.

Styl kolonialny: czasem jest nazywany style safari, bo nawiązuje do odległych krajów i egzotycznych podróży do Azji i Afryki; takie też stosowane są w nim materiały, techniki i dekoracje.

Styl przemysłowy (loftowy): styl angielski czerpie z niego cegłę, przeszklenia i widoczne rury, jednak pod warunkiem, że są w duchu vintage.

Łatwo zauważyć, że styl angielski to styl dość pojemny, ale w ścisłym zakresie. Z pewnością nie można o nim powiedzieć, że jest skromny czy oszczędny. Pasuje raczej do przestronnych łazienek i salonów kąpielowych, ponieważ mała łazienka w stylu angielskim będzie przytłoczona licznymi bibelotami i wzorami. 

Jeśli chcesz odtworzyć tradycyjny angielski styl w swojej łazience, a może i w całym domu, pamiętaj o głównych założeniach takiej aranżacji.

angielska łazienka
łazienka w stylu angielskim

Materiały w angielskiej łazience

Jednym z głównych materiałów wykorzystywanych w stylu angielskim jest drewno. To ono wskazuje na zamiłowanie do tradycji oraz nawiązuje do angielskiej wsi. Jest ciepłe i przyjazne. Wykonuje się z niego meble, elementy wykończeniowe ścian, a także ramy okienne, futryny i drzwi oraz listwy przypodłogowe.

Nie zapomnij o ceramicznych dekoracjach, najlepiej – malowanych w tradycyjne scenki lub motywy, także myśliwskie! Ceramiczne talerze lub wazony mogą zdobić półki lub ściany, tuż obok sztuki, czyli historyzujących lub oryginalnych obrazków „z epoki”, zdjęć w kolorze sepii. Oczywiście w odpowiednich ramkach, np. drewnianych z przetartym złotem.

Jeśli jednak bardziej od wiejskiej sielanki podoba Ci się styl wiktoriańskiego mieszczaństwa lub arystokracji, nie wahaj się, by sięgnąć po sztukaterie (gzymsy, listwy, pilastry). Warto postawić na szlachetne materiały lub ich imitacje, ale tylko o wysokiej jakości. Jeśli masz pokój kąpielowy, pomyśl o kominku, który niezwykle ociepli pomieszczenie (termicznie i wizerunkowo), a także doda mu elegancji. Wybierz, czy wolisz ramę kamienną, czy drewnianą z półką.

Amatorzy dalekich podróży niech sięgają po egzotyczne akcenty niczym z dawnych kolonii. W łazience w takich duchu powinny się znaleźć rattan, bambus, plecionki z traw i inne naturalne materiały.

Jeżeli zaś bliżej Ci do wersji industrialnej, postaraj się o surowe drewno, cegłę i niemalowany metal.

Na podłodze można położyć drewno, ale i płytki – kamienne lub ceramiczne. Można je ułożyć w prostą szachownicę lub w skomplikowane wzory mozaikowe. Zwolennicy wersji ekstremalnej decydują się na spory dywanik.

Dekoracją niech będzie ceramika, bukiet suszonych kwiatów albo akcesoria w kratę. W stylu angielskim bardzo ważną rolę odgrywają tkaniny. Jeśli masz miejsce, pomyśl o fotelu z poduszką lub narzutą. Nie zapomnij o zasłonach – prysznicowej, okiennej lub na szafce, zamiast drzwiczek. W prawdziwym stylu angielskim nie może zabraknąć frędzli!

angielska łazienka
łazienka w stylu angielskim

Kolory łazienki w stylu angielskim

Tu naprawdę jest w czym wybierać! Łazienka w stylu angielskim może mieć kilka wariantów kolorystycznych. Wszystko zależy od tego, który element stylu angielskiego chcemy podkreślić najmocniej.

Dobrym punktem wyjścia są barwy neutralne; na tej bazie można dodawać kolejne warstwy kolorystyczne. Gama kolorów, których można użyć w tym stylu, jest szeroka: od pastelowych różów i żółci do intensywnych czerwieni, głębokich zieleni, błękitów i fioletów. Należy unikać kolorów jaskrawych i żywych.

Wnętrze wiktoriańskie to beże, brązy, bordo, głęboka zieleń, szlachetne odcienie bieli, złoto i srebro. Łazienka bardziej industrialna to odcienie ceglane, szare, kolory naturalnego drewna i metali. Wariant nawiązujący do angielskiej wsi będzie bogaty w pastele, a ten kolonialny to w głównej mierze barwy ziemi i suchych traw.

angielska łazienka
łazienka w stylu angielskim

Oświetlenie angielskiej łazienki

Wnętrze bardziej kolonialne lub wiejskie będzie wyglądać pięknie oświetlone lampami nawiązującymi do lamp naftowych. Na ścianach można zawiesić dodatkowo kinkiety jako źródło nastrojowego, miękkiego światła.

W łazience w angielskim stylu o charakterze wiktoriańskim koniecznie musi zawisnąć bogato zdobiony żyrandol lub żyrandol z nieprzezroczystego, np. białego szkła, malowany w kwiaty lub w duchu chinoiserie.

Jeśli chodzi o stworzenie poczucia przestrzeni i światła, lustra są wręcz niezastąpione.

łazienki w stylu angielskim
łazienka w stylu angielskim

Meble i dodatki w łazience w stylu angielskim

W łazience urządzonej w stylu angielskim nie może zabraknąć solidnych mebli. Nie ważne, czy wybieramy te kolonialne, wiktoriańskie czy wiejskie – powinny być masywne i wykonane z drewna. Do tego może fotel, zdobiony, obity aksamitem albo tkaniną w szerokie pasy. Idealny, by przysiąść w oczekiwaniu, aż wanna wypełni się pachnącą pianą.

Tuż obok może stanąć podręczna szafka lub stolik z książkami; mało co kojarzy się z Anglią tak bardzo, jak biblioteka, prawda?

W kwestii dekoracji mamy naprawdę duży wybór: obrazy i lustra w zdobionych, postarzanych ramach; obrazki malowane lub haftowane; figurki z fajansu, puzderka z dekorowanymi pokrywkami albo pojemniki stylizowane na spożywcze lub apteczne.

Na ścianach można zdecydować się na lamperię albo przykleić kafelki, wodoodporną tapetę we wzory botaniczne lub geometryczne, np. pasy.

W łazience z oknem można pokusić się o eleganckie draperie, sielankową zasłonę w kratę lub kwiatowy wzór i falbanki. Na parapecie warto postawić bibelot ze sklepu z antykami lub roślinny – cięte lub doniczkowe, również egzotyczne. Tego nigdy zbyt wiele.

łazienka w stylu angielskim

Armatura i ceramika w angielskiej łazience

Centralnym punktem łazienki w angielskim stylu zazwyczaj jest duża wanna wolnostojąca, koniecznie na ozdobnych nóżkach. Do tego również wolnostojąca bateria, koniecznie nawiązująca do stylu retro.

Wbrew pozorom, łazienka w stylu angielskim nie wyklucza kabiny prysznicowej. Jej ściany wówczas powinny być pokryte kafelkami. Nie muszą być w jednym kolorze, ale można dodać dekoracyjne płytki vintage lub zmienić ich barwę mniej więcej w połowie wysokości, kładąc ciemne płytki na dole, a jasne – na górze. Do tego – elementy z grubej ceramiki, nawiązujące do dekoracji z ubiegłych stuleci.

Pozostańmy jeszcze chwilę w temacie ceramiki, bo to właśnie do angielskiej łazienki jak nigdzie indziej pasują umywalki na nóżce oraz toalety w formie kompaktu.

Armatura w łazience w stylu angielskim również powinna być w duchu vintage: zdobne wylewki i uchwyty oraz baterie dwuuchwytowe. W kwestii kolorów nie ma reguły; może być klasyczny chrom, ale równie pięknie będą komponować się nikiel lub złoto, w tym – szczotkowane.

GROHE

2577.10 zł

GROHE Atrio – podtynkowa bateria umywalkowa
GROHE

3114.73 zł

GROHE Atrio – dwuuchwytowa bateria umywalkowa
GROHE

6 407,69 zł

GROHE Atrio – dwuuchwytowa bateria wannowo-prysznicowa do montażu podłogowego

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia prysznica dzięki technologii GROHE EcoJoy

Elegancka, łatwa w czyszczeniu powłoka ze szczotkowanej stali nierdzewnej

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight

Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez 2 niezawodne, ceramiczne głowice

Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez 2 niezawodne, ceramiczne głowice

Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez 2 niezawodne, ceramiczne głowice

Łazienka w stylu angielskim to pozorny misz-masz, który jednak daje się okiełznać. Można zacząć od wybrania motywu przewodniego i dalej iść tym tropem, dobierając kolejne elementy, by potem połączyć je w zgrabną całość. Jedno jest pewne: urządzanie łazienki w stylu angielskim z pewnością rozbudzi wyobraźnię i jest niezwykle ciekawą podróżą.

grohe

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: