Aranżacja łazienki w bloku – mała powierzchnia to nie problem!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Łazienka w blokach oznacza zwykle, że na wszystkie czynności higieniczne, kosmetyczne i pielęgnacyjne mamy raptem kilka metrów kwadratowych. Ale i na tak małej powierzchni można zdziałać wiele. Zobacz jak!

Łazienka w bloku to często od  3 do 6 metrów kwadratowych. A więc znacznie mniej niż wymagane do całkowitej swobody aranżacji 9 m². Jak urządzić tak małe pomieszczenie, by było nie tylko funkcjonalne, ale i piękne? Aranżacja małej łazienki wymaga przede wszystkim pomysłu. Zobacz nasze inspiracje!

Aranżacja łazienki w bloku – jakie wyzwania Cię czekają?

Mała łazienka oznacza kompromisy, a mała łazienka w bloku to często po prostu brak wyboru. Na kilku metrach kwadratowych musimy zmieścić prysznic lub wannę, ubikację i umywalkę, a często jeszcze pralkę. Byłoby miło, gdyby aranżacja łazienki przewidywała także minimum przestrzeni na przechowywanie rzeczy.

Jak urządzić małą łazienkę, by zmieścić w niej wszystko, co chcemy?

Na początku musimy się zastanowić, czy aby nie chcemy zbyt wiele. Dobra aranżacja łazienki nie polega na sprawnym upchnięciu wszystkiego, co się zmieści. Czasami trzeba z czegoś zrezygnować. Prysznic zamiast wanny? Umywalka blatowa w szafce zamiast wolnostojącej? A może ręczniki zmieszczą się w garderobie? Zastanów się, jaki układ będzie najlepszy, by aranżacja łazienki nie była przytłaczająca już na etapie projektu.

mała łazienka - aranżacja
Aranżacja małej łazienki

Małe łazienki lubi się z kabiną typu walk-in

Rezygnacja z wanny to pierwszy krok do zyskania dodatkowej przestrzeni. Projekt łazienki może na tym sporo zyskać. Dobrym pomysłem jest kabina typu walk-in. Zachowanie ciągłości powierzchni podłogi i zastosowanie przezroczystej szyby optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu lekkości. Kabina prysznicowa bez brodzika nie jest najłatwiejszym i najmniej pracochłonnym rozwiązaniem. Ale pozwala uzyskać znakomity efekt estetyczny i dużą wygodę użytkowania. Jak zrobić prysznic bez brodzika walk-in, pokaże Ci krok po kroku nasz krótki przewodnik.

Jeśli nie jesteś fanem rozwiązania walk-in, pomyśl o kabinie z niskim brodzikiem. Aranżacja łazienki nie ucierpi, a reszta pomieszczenia będzie Ci wdzięczna za uszanowanie niewielkiej przestrzeni.

Aranżacja małej łazienki z wanną

Dla tych, którzy nie potrafią sobie odmawiać, pozostaje aranżacja łazienki z wanną. W małym pomieszczeniu efekt głębi może nawet zadziałać na naszą korzyść. Warto go wykorzystać kładąc nad wanną inny rodzaj kafelków. Kiedy mała łazienka nie pozostawia miejsca na kabinę, natrysk możemy zainstalować tuż nad wanną.

Aranżacja łazienki w oparciu o jeden mocny akcent? Spróbuj!

Przez ostatnie lata łazienki w blokach były torturowane beżami i bielą. Niemal wszystkie aranżacje łazienki bazowały na tych dwóch kolorach, zwłaszcza jeśli była to mała łazienka w bloku. Ale trendy się zmieniają – nadszedł czas na odrobinę szaleństwa. Wybierz przyciągające wzrok kafle albo  fototapetę do łazienki. Powieś żyrandol, połóż dywan, wstaw drabinę lub palmę. Zrób coś, aby Twoja mała łazienka miała pazur (wystarczy jeden, pamiętaj, że mamy mało miejsca!).

Systemy podtynkowe do małych łazienek w bloku

Stelaże podtynkowe do WC powstały właśnie z myślą o niewielkim metrażu łazienek. To rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy dodatkową przestrzeń, a utrzymanie czystości będzie łatwiejsze i wygodniejsze. Na Domoblunych temat systemów podtynkowy poruszaliśmy już kilkukrotnie. Wiele przydatnych wskazówek i informacji znajdziesz tutaj i tutaj.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: