Jak to jest zrobione? Stelaż podtynkowy WC

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Stelaż podtynkowy do WC to dla wielu z nas po prostu element codzienności. Odkryjcie jak powstawało to rozwiązanie i czemu tak szybko zastąpiło wcześniejszy typ stelaży w naszych łazienkach.

To nie będzie kolejny tekst o zaletach zabudowy na bazie stelażu podtynkowego. Zwiększona przestronność łazienki, estetyka i możliwości aranżacyjne oraz łatwość utrzymania higieny… O tym wszystkim napisano już wiele i wiele na pewno się jeszcze napisze. Ten artykuł kierujemy do dociekliwych i lubiących wiedzieć,” kiedy, z czego i jak”, Domolubnych czytelników. Licząca ponad 50 lat historia spłuczek podtynkowych jest ciekawsza, niż można by przypuszczać. To modelowy wręcz przykład tego, jak wzajemnie na siebie wpływają i przenikają się: zmiany społeczne, rozwój technologii i design.

Rozwiązania podtynkowe do łazienek – kartka z kalendarza

Spłuczki podtynkowe zawitały do Polski – jak wiele innych zachodnich wynalazków – dopiero w połowie lat 90. I jak wiele innych znanych już w Europie rozwiązań dość długo miały u nas status produktów luksusowych, przeznaczonych dla rozkręcających właśnie swoje biznesy inwestorów. Tymczasem nie dość, że pomysł ten narodził się blisko 30 lat wcześniej, to jeszcze powstał raczej z myślą o masowym odbiorcy i niewielkich łazienkach, typowych dla ówczesnej modernistycznej architektury mieszkaniowej.

Pojawienie się stelaży podtynkowych do WC poprzedza inny wynalazek – plastikowa spłuczka, którą po raz pierwszy zastosowano w 1952 roku. Prawdziwy szał na tworzywa sztuczne zaczyna się w latach 60. W podnoszącej się po wojnie Europie Zachodniej zaczyna się czas stosunkowego dobrobytu, a tzw. niższe klasy społeczne aspirują do wygodnego życia i po prostu ładnych mieszkań. Plastik, obok np. sklejki, dawał możliwość szybkiej i taniej produkcji estetycznych i trwałych odpowiedników dla znacznie droższy materiałów – litego drewna czy ceramiki. Lekkość i możliwość formowania dowolnych kształtów otwierały zaś furtkę do rozwoju sztuki użytkowej na niespotykaną wcześniej skalę. Kiedy w polskich toaletach dominowały spłuczki podwieszone wysoko pod sufitem, uruchamiane przez pociągniecie długiego sznura lub łańcucha, na Zachodzie zaczyna się obsesja na punkcie łazienkowego (i każdego innego) funkcjonalizmu. Europejscy projektanci z lat 60. dążą więc do połączenia piękna z maksymalną użytecznością. Pojawiają się wielofunkcyjne meble, chowane w ścianach łóżka i inne schowki czy wyposażenie modułowe. Łazienki muszą być proste, bardzo ergonomiczne, wygodne i ułatwiające zachowanie czystości. A do tego oczywiście miłe dla oka, bo zarówno kobiety, jak i mężczyźni zaczynają spędzać w nich znacznie więcej czasu. I tak w 1964 roku szwajcarska firma specjalizująca się produkcji spłuczek toaletowych wprowadza pierwszy stelaż podtynkowy do WC.

jak działa spłuczka podtynkowa

Grohe wchodzi do gry!

Swoje pierwsze podtynkowe patenty Grohe prezentuje raptem 7 lat później! W 1971 do sprzedaży trafia zbiornik spłukujący Perfekt, z zaworem napełniającym z funkcją hydraulicznego zamknięcia. Kolejne rozwiązania potwierdzają pozycję firmy jako jednego z największych innowatorów w branży:

 1. Podtynkowy zbiornik spłukujący 9 litrów, pierwszy zawór spłukujący typu Serio dla łatwiejszego spłukiwania.
 1. Pierwszy element DAL-Rapid przeznaczony do suchej zabudowy.
 1. Rapid „S” z funkcją dwuobjętościowego spłukiwania 6/9l; pierwszy zbiornik spłukujący z małym otworem rewizyjnym
 1. Wprowadzenie Uniset.
 1. Nowy zawór spłukujący AV1; pneumatyczny system z tylko jednym wężem.
 1. Grohe Fresh.
 1. Ulepszona wersja Rapid SL; nowe mocowanie ścienne; montaż przyłącza wody i wału rewizyjnego bez użycia narzędzi.
 1. Rapid SL WC do małych, wąskich łazienek.

Jak działa spłuczka podtynkowa WC?

Cały zestaw podtynkowy do toalety obejmuje część ukrytą w ścianie:

 • stelaż, (stabilna, stalowa, lakierowana rama) z elementami mocującymi, sworzeniami do zawieszania ceramiki, zbiornikiem, system spłukiwania, przyłączami i zestawem dopływowym i odpływowym.

Oraz części widoczne:

 • miskę WC;
 • przycisk spłukujący.

O rodzajach i montażu stelaży przeczytasz tutaj. A o designie przycisków spłukujących w tym artykule.

Przyciski spłukujące to jednak nie tylko „wygląd”, ale także określony mechanizm działania, o którym warto wiedzieć więcej, kiedy decydujemy się na wybór konkretnego systemu do zabudowy. Jak zatem działa spłuczka podtynkowa?

Systemy spłukiwania w spłuczkach podtynkowych można podzielić na trzy podstawowe rodzaje: mechaniczne, pneumatyczne i elektroniczne.

Przyciski mechaniczne funkcjonują jak w standardowej toalecie – naciśnięcie przycisku działa jak dźwignia, która otwiera przepływ wody.

Systemy elektroniczne posiadają płytkę z czujnikiem na podczerwień, który wykrywa obecność użytkownika. Po jego odejściu daje sygnał do spłukania. Po otrzymaniu sygnału siłownik unosi zawór i dochodzi do spłukania.

Przyciski pneumatyczne – które znajdziemy w systemach Grohe – działają zaś w ten sposób:

Sprężone w przycisku powietrze wężykiem pneumatycznym przekazywane jest do mieszka w zaworze spłukującym. Wtedy następuje uniesienie zaworu i uruchomienie spłukania. Do 2007 roku przyciski dwudzielne – do małego i dużego spłukiwania wody – miały w systemach Grohe osobne wężyki pneumatczzne. Obecnie stosowane jest nowocześniejsze rozwiązanie z tylko jednym elastycznym wężykiem, a wewnętrzny mechanizm zaworu rozpoznaje typ spłukiwania w zależności od ilości wtłoczonego powietrza.

Przyciski pneumatyczne są wygodne i ergonomiczne. Charakteryzują się cichym, płynnym i łagodnym działaniem. Do ich naciśnięcia nie potrzeba dużej siły, nigdy się nie zawieszają i są mało awaryjne.

Spłuczki podtynkowe – rozwiązanie przyszłości?

Stelaże podtynkowe do WC na zawsze zmieniły aranżację łazienek. Chociaż sam pomysł liczy już kilkadziesiąt lat, wciąż wzbogacany jest o nowe technologie i patenty. Na przykład:

 • Napełnianie spłuczki staje się coraz cichsze. Produkty Grohe generują hałas tylko na poziomie od 14 do 21 dB, co można porównać do szeptu lub odległego szumu strumienia.
 • Ilość spłukiwanej wody można swobodnie regulować i dopasowywać ją do rodzaju miski.
 • Systemy Grohe Fresh pozwalają wsunąć kostkę czyszczącą do zbiornika przez specjalną klapkę.
 • Miskę WC można wymienić bez demontażu całej konstrukcji.
 • Przez stelaż można poprowadzić instalacje elektryczną do misek myjących.
 • Pełny dostęp do systemu spłukiwania bez żadnych narzędzi.

Rozwiązanie podtynkowe pozwalają ukryć to, czego pokazywać nie warto – instalację sanitarną. I wyeksponować rzeczy, na których nam zależy – subtelną elegancję ceramiki i minimalistyczne piękno przycisków spłukujących. Ale to właśnie to, czego nie widać, najbardziej być może wpływa na jakość i wygodę tego, jak mieszkamy i żyjemy na co dzień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2021-12-26 12:08:29
Marek
Nie znalazłem jednak tego, czego szukałem - jak dokładnie działa mechanizm dozujący 2 różne porcje wody, z dwoma przyciskami.
2021-06-04 12:00:41
Stelaż podtynkowy bez tajemnic. Co warto wiedzieć? - Domolubni.pl
[…] pierwsze, stelaż podtynkowy zapewnia bezkompromisową estetykę. Wszystkie elementy konstrukcyjne i podłączeniowe, a w […]