Jasna łazienka czy ciemna łazienka? Poradnik urządzającego

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Jasna łazienka? Ciemna łazienka? Wystrój łazienki wymaga podjęcia wielu decyzji — od wyboru stylu, po kolory, wyposażenie i dodatki. W tym artykule skupiamy się na jednym z najważniejszych aspektów aranżacji wnętrza — nad wyborem wariantu kolorystycznego.

Bo kolor łazienki to nie tylko kolor ścian i podłogi. To odpowiedni dobór ceramiki, armatury, ale też ręczników i drobiazgów, które nadają wnętrzu charakter. To również decyzja na lata, więc trzeba podjąć ją świadomie, by każdego dnia cieszyć się jej efektem, a nie męczyć się nim. Zapraszamy do czytania!

Jasna łazienka — uniwersalny wybór?

Jasne łazienki widujemy dużo częściej niż ciemne. Nic dziwnego — wydają się świeże, czyste i przestronne.

jasna łazienka

Urządzając jasną łazienkę, nie trzeba ograniczać się do bieli. Równie dobrze sprawdzą się wszystkie jasne odcienie beżu, pasteli czy szarości. A jeśli boisz się, że klasyczne rozwiązania okażą się nijakie, możesz urozmaicić wnętrze np. odpowiednią armaturą.

Do jasnych wnętrz doskonale będzie pasować kolorowe, w tym złote, baterie łazienkowe. W ofercie GROHE znajdziesz ciepłe i chłodne odcienie, a w jasnej łazience najpiękniej będą prezentować się miedziany Warm Sunset, złoty Cool Sunrise i elegancki SuperSteel.

Pamiętaj, żeby zachować konsekwencję i w jasnej łazience zamontować jasne fronty, powiesić jasne ręczniki i ustawić jasne bibeloty.

Zalety jasnej łazienki to m.in.:

 • optyczne powiększenie pomieszczenia
 • ponadczasowa kolorystyka
 • łatwość aranżacji
 • łatwość w zaprojektowaniu oświetlenia.

Jasna łazienka ma też wady. Największą z nich jest chyba to, że na jasnej podłodze widać każdą cząsteczkę brudu i nawet najmniejszy ciemny włos. Ten problem po części może rozwiązać podłoga w deseń, np. białego marmuru z szarymi nitkami.

Ciemna łazienka — kiedy i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Jeśli klasyczne rozwiązania to dla Ciebie nuda, wybierz bardziej awangardowy pomysł na łazienkę. Dobrym tropem może być zmiana bieli i pastelowych barw na znacznie ciemniejsze kolory. Taki wystrój łazienki to nie tylko czerń, ale też czekoladowe brązy, grafity, fiolety, granat czy butelkowa zieleń. Każdy z nich można wprowadzić do wnętrza tak, aby zachwycał.

Tak samo, jak w przypadku jasnego wnętrza, także w ciemnym elementy aranżacji nie powinny być od siebie oderwane. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, warto zadbać o harmonijny wystrój.

Ciemna łazienka będzie doskonałym tłem do śnieżnobiałej ceramiki, eleganckiego grzejnika i kontrastowej armatury. Złote bateria łazienkowe GROHE — w odcieniu Cool Sunrise — będą grać pierwsze skrzypce. Podobnie, jak chłodny odcień Nickel i maksymalnie lśniący chrom.

W czarnej łazience można też pójść w kierunku monokolorowym i wybrać baterię niemal czarną — w odcieniu Hard Graphite.

Zalety ciemniej łazienki to bezdyskusyjnie m.in.:

 • nietypowość tego rozwiązania
 • idealne warunki do pochwalenia się oryginalnym wyposażeniem.

Za wady ciemnej łazienki można natomiast przyjąć:

 • widoczność zacieków z wody i pary wodnej
 • wrażenie ciasnoty, jeśli pomieszczenie jest mało
 • więcej wysiłku potrzebnego do zaprojektowania optymalnego oświetlenia.

Nie są to jednak rzeczy nie do obejścia. Faktury i desenie zamiast gładkich powierzchni nie podkreślają osadów z kamienia, a doświadczony architekt będzie w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązania w kwestii ułożenia i mocy lamp.

Nie musisz wybierać skrajności

Nie lubisz skrajności? Nie musisz! Jeśli marzy Ci się piękna łazienka, ale nie chcesz, by była cała jasna ani cała ciemna, możesz przełamać jedne odcienie drugimi.

ciemna łazienka

Do białych czy beżowych łazienek będą pasować m.in. elementy w kolorze ciemnego drewna, grafitowego betonu i kamienia. Na czasie są także plakaty, obrazy, a nawet meble wypoczynkowe — one także mogą mieć kontrastowe kolory.

Z kolei w czarnych wnętrzach dobrze będzie wyglądał biały akryl, w granatowych — złoto i srebro, a w ciemnozielonych jasne drewno. Ciemne fronty ładnie współgrają z jasnymi uchwytami, a do białej ceramiki pasuje armatura w kontrastowych barwach.


Nie ma jednej definicji pięknej łazienki, więc nie przejmuj się konwenansami. Idź za własnym poczuciem estetyki lub poradź się w kwestii wystroju architekta wnętrz. Wybór wszelkich materiałów i dodatków jest tak bogaty, że wręcz nie wypada ograniczać się do zachowawczych rozwiązań!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: