Jakie kolory do kuchni wybrać? Poznaj najlepsze zestawienia

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

W gustownie urządzonej kuchni aż chce się spędzać czas na gotowaniu i pieczeniu! Podstawową kwestią jest jednak wybór odpowiedniej kolorystyki – dotyczy to nie tylko farb i płytek, ale również dodatków. Jakie kolory do kuchni będą się najlepiej prezentowały i które są najpraktyczniejsze? Sprawdź nasze pomysły!

Jasne kolory do kuchni — czy to ma sens?

Główną obawą przed używaniem w kuchni jasnych barw jest utrzymanie jej w czystości. Nie da się ukryć, że na białych ścianach i kremowych płytkach widać nawet najmniejsze zabrudzenia. Są jednak sposoby, by tego uniknąć. Jasne kolory do kuchni okażą się lepszym rozwiązaniem, gdy zamiast dużych płytek użyjesz drobnej mozaiki, a gładkie powierzchnie zastąpią desenie.

Biała kuchnia to dobry wybór dla osób, którym zależy na optycznym powiększeniu przestrzeni. Dużą zaletą jasnych wnętrz jest też ogrom możliwości związanych z doborem dodatków. W piaskowych czy białych ścianach będą świetnie prezentować się zarówno ciemne, jak i jasne detale. Jeśli pomieszczenie urządzone jest w ciepłych odcieniach, z powodzeniem można zastosować baterię w kolorze szczotkowanego złota — np. GROHE Essence w odcieniu Brushed Cool Sunrise. A jakie kolory do kuchni sprawdzą się w chłodniejszym wariancie? Godny uwagi jest szczególnie odcień Hard Graphite lub klasyczny chrom.

Bateria w kolorze szczotkowanego złota
Grafitowa bateria - ciemne kolory do kuchni

Kuchnia w ciemnych kolorach — jak się za to zabrać?

Nowoczesna i odważna lub stylowa i elegancka — taka właśnie może być kuchnia urządzona w ciemnych barwach. Niestety, może również być ciężka i przytłaczająca. Co zrobić, aby efekt twoich starań spełniał oczekiwania? Odpowiedź brzmi: należy być konsekwentnym. Jeśli stawiasz na wyróżniające się akcenty, warto dopilnować, by były w tym samym kolorze. Ciemne ściany i blaty można przełamać lśniącą baterią w oryginalnym odcieniu.

Lśniąca bateria a ciemne kolory do kuchni
Złota bateria i lśniący zlewozmywak, czyli jakie kolory do kuchni są oryginalne

Jakie kolory do kuchni warto ze sobą łączyć? Do jaśniejszych szarości będą pasować takie odcienie, jak klasyczny chrom — dostępne m.in. w modelach GROHE Essence, Minta i Blue. Natomiast czerń i grafit można urozmaicić czymś jeszcze bardziej wyrazistym — jak bateria GROHE Essence w złotym odcieniu Cool Sunrise lub miedzianym Warm Sunset. Do każdego z tych wariantów możesz dopasować zlewozmywak w takim samym kolorze.

Czerń i grafit w kuchni
Srebrna bateria do ciemnej kuchni

Czasy, gdy sprzęt AGD był wyłącznie biały, minęły. Jeśli więc stawiasz na spójny wystrój, warto iść za ciosem i wyposażyć kuchnię w pasujący kolorem sprzęt. W ten sposób osiągniesz satysfakcjonujący ład.

Kolorowa kuchnia — propozycja dla odważnych

Kolorowa kuchnia wcale nie musi oznaczać chaotycznej pstrokacizny. Szukasz pomysłu na kolorowe, lecz stonowane wnętrze? Postaw na pastele. Jeśli zastanawiasz się, jakie kolory do kuchni będą najlepsze, zdecyduj się na delikatne odcienie, takie jak miętowa i groszkowa zieleń czy pudrowy róż. Te barwy będą pasować zwłaszcza do wnętrz w stylach retro i romantycznym. Elegancka bateria — np. GROHE Essence w kolorze SuperSteel lub Nickel — będzie błyszczącą wisienką na torcie.

Elegancka bateria GROHE Essence
Ciemne kolory do kuchni - grafitowy zlewozmywak

Na przeciwnej szali leżą zdecydowane barwy. Odważne, nasycone kolory — pomidorowy, cytrynowy, ceglany — dodadzą pomieszczeniu życia. Decydując się na tak wyrazistą aranżację, najlepiej wybrać baterię w klasycznym kolorze chromu, który nie będzie tworzył niepotrzebnego kontrastu.

Zanim zaczniesz szukać farby lub płytek, najpierw zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Kuchnia ma być przede wszystkim przytulna czy może nowoczesna i oryginalna? Zwróć też uwagę na jej wielkość i ustal, czy możesz sobie pozwolić na optyczne pomniejszenie przestrzeni. Znalezienie odpowiedzi na te pytania powinno ci ułatwić ostateczny wybór koloru do kuchni.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: