Jak przeprowadzić remont i nie zniechęcić do siebie sąsiadów?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Czy można przeprowadzić remont w bloku lub kamienicy tak, żeby nie przeszkadzać sąsiadom? Na pewno nie da się w 100% uchronić ich np. przed hałasem, ale zdecydowanie można zminimalizować niedogodności, wynikające z prac remontowych w Twoim mieszkaniu. Sprawdź, co zrobić, żeby utrzymać dobre relacje z pozostałymi lokatorami i jak usprawnić przebieg remontu.

Jak przygotować mieszkanie i sąsiadów do remontu?

Żeby remont przebiegł sprawnie i bezboleśnie, warto opracować szczegółowy plan prac i dobrze przygotować mieszkanie jeszcze przed wejściem ekipy remontowej. Zwłaszcza jeśli planujesz wymieniać okna, burzyć ściany, skuwać płytki, wymieniać instalacje lub podłogi, czyli po prostu urządzić w mieszkaniu małą demolkę.

Jeśli przed remontem kupisz wszystkie materiały i narzędzia (albo przynajmniej większość z nich), unikniesz przestojów i skrócisz „cierpienia” sąsiadów (oraz swoje). Zaplanuj poszczególne etapy prac, zastanów się, jak płynnie połączyć np. wynoszenie starych mebli ze wstawianiem nowych, gdzie wynieść meble na czas układania podłóg i kiedy opróżnić ich zawartość, jak i gdzie utylizować odpady, jakie materiały będą potrzebne na każdym etapie robót itp. Opracuj orientacyjny harmonogram wykonywania poszczególnych prac, uwzględniając daty, w których komfort sąsiadów może się nieco obniżyć, a potem wydrukuj go i razem ze stosowną informacją powieś na tablicy ogłoszeń. Jak może brzmieć treść takiego ogłoszenia? Oto przykład:

Drodzy sąsiedzi,
nadszedł moment, na który długo czekaliśmy, choć domyślamy się, że Wy pewnie mniej. Będziemy remontować nasze mieszkanie. Obiecujemy, że zrobimy, co w naszej mocy, żeby remont nie był dla Was zbyt uciążliwy.
Poniżej znajdziecie orientacyjne daty poszczególnych prac i terminy, w których będziemy prosić Was o więcej cierpliwości niż zwykle. W miarę naszych możliwości będziemy sprzątać klatkę i starać się nie wpływać negatywnie na Wasz komfort. Tak samo jak Wy, mamy nadzieję, że szybko uporamy się ze wszystkim i w naszym bloku znów zapanuje spokój.
Pozdrawiamy, X.Y, mieszkanie nr 1.

Żeby mieć pewność, że sąsiedzi najbardziej narażeni na dyskomfort związany z remontem wiedzą, co będzie się święcić, możesz osobiście zapukać do ich drzwi i uprzedzić o planowanym remoncie.

Warto wiedzieć! Czy ktoś może zabronić Ci remontu mieszkania?
W większości przypadków nikt nie może zabronić lokatorom przeprowadzenia remontu mieszkania. Prawo budowlane pozwala na wykonanie remontu w budynku już istniejącym i nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia, POD WARUNKIEM, ŻE budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jeśli chcesz wykonać remont mieszkania w zabytkowej kamienicy, to zamiar remontu powinien zostać zgłoszony do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej, razem z oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością i szkicami oraz projektami.

Odpowiednia strategia, czyli jak stać się ekspertem ds. logistyki na czas remontu?

Planując remont mieszkania, uwzględnij takie elementy, jak:

  • miejsce parkingowe dla samochodu lub samochodów ekipy remontowej czy dostawców mebli lub materiałów budowlanych – samochody nie powinny tarasować wjazdu do osiedla ani miejsc parkingowych sąsiadów. Nie mogą też stawać na miejscach przypisanych do innych mieszkań,
  • kontenery na śmieci i gruz – nie mogą blokować przejazdów, dróg dojazdowych i pożarowych. Nie powinny być też ustawione pod oknami sąsiadów mieszkających na parterze (chyba że żyjecie ze sobą tak dobrze, że sąsiadom nie będzie to przeszkadzało przez jakiś czas). Jeśli blokiem lub kamienicą zarządza wspólnota lub spółdzielnia, Twoim obowiązkiem jest dowiedzieć się, gdzie możesz ustawić taki kontener, a zarząd budynku wyznaczy Ci odpowiednie miejsce. Nie możesz wyrzucać odpadów budowlanych do osiedlowych śmietników. Jeśli złamiesz te zasady, możesz zostać ukarany karą pieniężną (o relacjach z sąsiadami nie wspominając),
  • meble, których się pozbywasz – muszą zostać wyniesione na zewnątrz i ustawione w miejscu do tego przeznaczonym lub od razu wywiezione. Nie możesz zostawić ich na klatce schodowej czy na chodniku. Nowe meble najlepiej od razu wnieść do mieszkania. Zaplanuj prace tak, by uniknąć sytuacji, w której nowe meble już się pojawią, a stare będą jeszcze stały w mieszkaniu. Możesz zamówić dostawę mebli i odbiór starych na ten sam dzień, albo skorzystać z usług firmy, która zajmują się i jednym, i drugim.

Remont mieszkania w bloku lub kamienicy a regulamin wspólnoty mieszkaniowej

Podczas remontu musisz też przestrzegać regulaminu porządku domowego, ustalonego przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię. Zdarza się, że takie regulaminy wskazują np. graniczne godziny remontu (konkretnie – wykonywania prac głośnych) lub czas obowiązywania ciszy nocnej. Możliwe są też zapisy na temat zabezpieczenia windy na czas remontu, sprzątania klatki schodowej czy wspomnianego już składowania i wywozu gruzu.

Warto jednak pamiętać, że regulaminy porządku domowego nie powinny naruszać swobód właścicieli mieszkań w zakresie wykorzystania lokalu.

Nie obarczaj sąsiadów swoim bałaganem, czyli o pyle, gruzie i śmieciach słów kilka

Wspominaliśmy już o składowaniu i wywozie gruzu, przetrzymywaniu mebli czy materiałów budowlanych na klatce i sprzątaniu części wspólnych. Warto jednak podkreślić, że utrzymanie porządku, dbanie o mienie sąsiadów i niewpływanie negatywnie na ich komfort, to Twój obowiązek, jeśli nie chcesz zniechęcić do siebie sąsiadów.

Burzysz ścianę albo skuwasz płytki i wszędzie jest pełno pyłu? Nawet kilka razy dziennie umyj schody na klatce, żeby sąsiedzi nie wnosili pyłu do swoich mieszkań. Kładziesz na balkonie płytki lub malujesz ściany? Zabezpiecz balkon tak, by zaprawa czy farby nie ściekały na kwiaty lub suszące się pranie sąsiadów z niższego piętra. Wyrzucasz do kontenera lekkie odpady? Zabezpiecz go tak, żeby wiatr nie rozniósł śmieci po całym osiedlu. Reasumując, nie czym drugiemu, co jemu niemiłe.

Ludzka twarz remontu

Pisaliśmy już o informowaniu sąsiadów o zbliżającym się remoncie, ale to nie wszystko, co możesz zrobić, żeby nie zrazić do siebie sąsiadów. Oprócz ogłoszenia wywieszonego na klatce i rozmowach z sąsiadami, możesz też po zakończeniu remontu podziękować lokatorom za cierpliwość. Upiecz ciasto, zaproś najbliższych sąsiadów na kawę, pochwal się efektami remontu. To, że remont przebiegł bez przeszkód, to także ich zasługa.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: