Filtr do wody pitnej – jaki wybrać do kuchni?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Chcecie wybrać filtr do wody pitnej zamiast plastikowych butelek? Świetna decyzja! Wciąż nie wiecie, czy postawić na filtr na kran, dzbanek filtrujący, a może jeszcze coś innego? Zobaczcie, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Waszej kuchni najlepiej!

Dlaczego warto zdecydować się na filtr wody pitnej? Filtr do wody to rozwiązanie przyjazne i dla środowiska, i dla Twojego budżetu. Ale nie każdy filtr jest jest równie dobry. Wybierając ten właściwy, warto uwzględnić kilka czynników. Odkryj, na co należy zwrócić uwagę przy szukaniu odpowiedniego rozwiązania dla siebie i domowników.

Jaki filtr do wody pitnej kupić?

Wybór filtru, którego przeznaczeniem jest głównie uzdatnienie wody do picia, zależy m.in. od tego, czy woda jest pozyskiwana z wodociągów czy z ujęcia własnego, czyli zazwyczaj studni. W tym ostatnim przypadku istnieje ryzyko, że woda będzie bardziej zanieczyszczona.

Filtry do domu można montować w taki sposób, by obejmowały całą instalację wodną, ale jeśli zależy ci tylko na wodzie pitnej w kuchni, wybierz inne, tańsze rozwiązanie. Sprawdzi się np. model montowany w szafce pod zlewem. Niektórzy decydują się też na dzbanek filtrujący lub filtr na kran.

filtr do wody grohe blue
Filtr do wody

Jaki filtr do wody jest jeszcze godny uwagi? Ciekawym rozwiązaniem jest również bateria połączona z filtrem – znajdziesz ją w ofercie Grohe Blue. Wykorzystano w niej filtr z aktywnym węglem.

Dzięki filtrom do wody możesz sprawić, że twoja kuchnia będzie bardziej ekologiczna. Posiłki możesz popijać po prostu wodą z kranu, a nie z plastikowych butelek! W naszym artykule Porządki w kuchni, czyli kilka słów o ekologicznym sprzątaniu, kupowaniu i WYRZUCANIU zawarliśmy więcej informacji na temat rozwiązań przyjaznych środowisku, które można zastosować w kuchni.

Filtry do wody pitnej z węglem aktywnym

Nierzadko w kuchniach spotyka się filtr węglowy i to nie bez powodu. Dzięki niemu możesz usunąć z wody różnego rodzaju zanieczyszczenia, a przede wszystkim chlor, który tak często psuje smak oraz zapach wody z kranu. W rezultacie wodę oczyszczoną takim filtrem można pić z przyjemnością.

filtr do wody
Filtr do wody pitnej w węglem aktywnym

Zastanawiając się nad tym, czy warto wybierać filtry do wody pitnej z węglem aktywnym, należy pamiętać, że nie usuwają one m.in. soli i minerałów. Co jest korzystne, ponieważ woda pitna powinna je zawierać. Z drugiej strony, nie oczyszczają jej też z niektórych innych zanieczyszczeń, dlatego jeśli zależy ci na jak najdokładniejszej filtracji, lepiej sięgnij po następne rozwiązanie.

Filtr do wody pitnej odwrócona osmoza

Często stosowane w kuchniach są również filtry do wody pitnej działające na zasadzie odwróconej osmozy. Umożliwiają one niezwykle dokładne oczyszczenie wody. Filtry odwróconej osmozy eliminują z wody osady, bakterie, metale ciężkie i inne potencjalnie szkodliwe elementy. Ale również minerały. A człowiek potrzebuje przecież zwartych w wodzie składników mineralnych. Z tego właśnie powodu producenci nierzadko proponują wraz z filtrami osmotycznymi do wody pitnej mineralizatory, które uzupełniają oczyszczoną wodę o brakujące minerały.

Należy pamiętać, że membrany stosowane w systemach odwróconej osmozy należy regularnie wymieniać, by filtry mogły być skuteczne.

Miękka woda do instalacji

Gdy woda jest twarda, może wpływać na tworzenie się osadu na instalacjach urządzeń AGD, a nawet wysuszać skórę. Na szczęście na rynku są dostępne filtry, które ją zmiękczają. Dzięki nim woda jest czyszczona ze związków wapnia oraz magnezu. Nie ma to tak dużego znaczenia w przypadku wody pitnej, dlaczego więc o tym wspominamy? Ponieważ kupując filtr do wody, który ją zmiękcza, możesz jednocześnie zdecydować się na rozwiązanie połączone z wkładem węglowym. Wtedy filtr będzie zarówno oczyszczał wodę tak, by była zdatna do picia, jak i przystosowywał ją do tego, by np. nie wysuszała skóry rąk

 W ten sposób zyskujesz podwójnie!

Inne filtry do wody

Nieco rzadziej stosuje się filtry, których głównym zadaniem jest oczyszczanie wody z żelaza i manganu. Jest to jednak zwykle konieczne w przypadku domów, w których woda pobierana jest ze studni.

W każdym przypadku warto stosować mechaniczne filtry osadnikowe. Nie tylko wtedy, gdy woda ma służyć do picia, ale też do innych celów. Ich rola polega na oczyszczaniu wody z większych zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak np. piasek.

Te wytyczne z pewnością pomogą ci odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki filtr do wody pitnej będzie najlepszy w twojej kuchni. Dzięki niemu uda ci się ograniczyć zużycie plastikowych opakowań i zaoszczędzić na wodzie butelkowanej. To same korzyści!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: