Chcecie wybrać filtr do wody pitnej zamiast plastikowych butelek? Świetna decyzja! Wciąż nie wiecie, czy postawić na filtr na kran, dzbanek filtrujący, a może jeszcze coś innego? Zobaczcie, jakie rozwiązanie sprawdzi się w Waszej kuchni najlepiej!
Dlaczego warto zdecydować się na filtr wody pitnej? Filtr do wody to rozwiązanie przyjazne i dla środowiska, i dla Twojego budżetu. Ale nie każdy filtr jest jest równie dobry. Wybierając ten właściwy, warto uwzględnić kilka czynników. Odkryj, na co należy zwrócić uwagę przy szukaniu odpowiedniego rozwiązania dla siebie i domowników.
Jaki filtr do wody pitnej kupić?
Wybór filtru, którego przeznaczeniem jest głównie uzdatnienie wody do picia, zależy m.in. od tego, czy woda jest pozyskiwana z wodociągów czy z ujęcia własnego, czyli zazwyczaj studni. W tym ostatnim przypadku istnieje ryzyko, że woda będzie bardziej zanieczyszczona.
Filtry do domu można montować w taki sposób, by obejmowały całą instalację wodną, ale jeśli zależy ci tylko na wodzie pitnej w kuchni, wybierz inne, tańsze rozwiązanie. Sprawdzi się np. model montowany w szafce pod zlewem. Niektórzy decydują się też na dzbanek filtrujący lub filtr na kran.

Jaki filtr do wody jest jeszcze godny uwagi? Ciekawym rozwiązaniem jest również bateria połączona z filtrem – znajdziesz ją w ofercie Grohe Blue. Wykorzystano w niej filtr z aktywnym węglem.
Filtry do wody pitnej z węglem aktywnym
Nierzadko w kuchniach spotyka się filtr węglowy i to nie bez powodu. Dzięki niemu możesz usunąć z wody różnego rodzaju zanieczyszczenia, a przede wszystkim chlor, który tak często psuje smak oraz zapach wody z kranu. W rezultacie wodę oczyszczoną takim filtrem można pić z przyjemnością.

Zastanawiając się nad tym, czy warto wybierać filtry do wody pitnej z węglem aktywnym, należy pamiętać, że nie usuwają one m.in. soli i minerałów. Co jest korzystne, ponieważ woda pitna powinna je zawierać. Z drugiej strony, nie oczyszczają jej też z niektórych innych zanieczyszczeń, dlatego jeśli zależy ci na jak najdokładniejszej filtracji, lepiej sięgnij po następne rozwiązanie.
Filtr do wody pitnej odwrócona osmoza
Często stosowane w kuchniach są również filtry do wody pitnej działające na zasadzie odwróconej osmozy. Umożliwiają one niezwykle dokładne oczyszczenie wody. Filtry odwróconej osmozy eliminują z wody osady, bakterie, metale ciężkie i inne potencjalnie szkodliwe elementy. Ale również minerały. A człowiek potrzebuje przecież zwartych w wodzie składników mineralnych. Z tego właśnie powodu producenci nierzadko proponują wraz z filtrami osmotycznymi do wody pitnej mineralizatory, które uzupełniają oczyszczoną wodę o brakujące minerały.
Miękka woda do instalacji
Gdy woda jest twarda, może wpływać na tworzenie się osadu na instalacjach urządzeń AGD, a nawet wysuszać skórę. Na szczęście na rynku są dostępne filtry, które ją zmiękczają. Dzięki nim woda jest czyszczona ze związków wapnia oraz magnezu. Nie ma to tak dużego znaczenia w przypadku wody pitnej, dlaczego więc o tym wspominamy? Ponieważ kupując filtr do wody, który ją zmiękcza, możesz jednocześnie zdecydować się na rozwiązanie połączone z wkładem węglowym. Wtedy filtr będzie zarówno oczyszczał wodę tak, by była zdatna do picia, jak i przystosowywał ją do tego, by np. nie wysuszała skóry rąk
W ten sposób zyskujesz podwójnie!
Inne filtry do wody
Nieco rzadziej stosuje się filtry, których głównym zadaniem jest oczyszczanie wody z żelaza i manganu. Jest to jednak zwykle konieczne w przypadku domów, w których woda pobierana jest ze studni.
W każdym przypadku warto stosować mechaniczne filtry osadnikowe. Nie tylko wtedy, gdy woda ma służyć do picia, ale też do innych celów. Ich rola polega na oczyszczaniu wody z większych zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak np. piasek.
Te wytyczne z pewnością pomogą ci odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki filtr do wody pitnej będzie najlepszy w twojej kuchni. Dzięki niemu uda ci się ograniczyć zużycie plastikowych opakowań i zaoszczędzić na wodzie butelkowanej. To same korzyści!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego