Blaty kuchenne – jak je montować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Twój blat kuchenny jest zniszczony lub naprężony pod wpływem wilgoci? A może chcesz odświeżyć wygląd swojej kuchni? Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed montażem nowego blatu.

Blaty kuchenne – jaki rodzaj możesz wybrać?

Blaty kuchenne są wykonywane z różnych materiałów, które mają inne właściwości oraz inaczej prezentują się w kuchni. Przy wyborze blatu kierujemy się nie tylko tym, jak wpłynie on na ogólny wystrój kuchni, ale także bierzemy pod uwagę jego jakość oraz wytrzymałość. Jakie blaty są dostępne na rynku?

  • Blaty wiórowe – są najtańsze, ale wymagają dodatkowej ochrony przed wilgocią. Jako że w kuchni nie trudno o rozlanie wody lub innej cieczy, warto o to zadbać.
  • Blaty drewniane – wnoszą do kuchni odrobinę natury. Doskonale sprawdzają się w stylach rustykalnym i klasycznym. Wymagają jednak szczególnej pielęgnacji.
  • Blaty kamienne – najczęściej granitowe lub marmurowe. Ładnie prezentują się w kuchni, są odporne na uszkodzenia i łatwo się je czyści.
  • Blaty kompozytowe – czyli wykonane z mieszanki mineralno-akrylowej. Są lekkie, ale twarde. Nie trzeba dodatkowo chronić ich przed działaniem wilgoci.
  • Blaty szklane – również łatwo utrzymać ich czystość. Warto zadbać o to, by szklany blat był wykonany ze szkła hartowanego, ponieważ tylko wtedy będzie naprawdę wytrzymały. Ten rodzaj blatów szczególnie sprawdzi się w kuchniach o nowoczesnym wystroju.

 

 

Wymiana blatu kuchennego – jak się do niej przygotować?

Blaty kuchenne niekiedy mogą mieć duże gabaryty, dlatego przed ich wymianą warto zapewnić sobie wygodną przestrzeń. W tym celu dobrze jest wynieść z kuchni niepotrzebne rzeczy, np. stół, krzesła czy urządzenia AGD, jak kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy czy robot kuchenny.

Jakie narzędzia będą potrzebne do montażu blatu?

Blaty kuchenne muszą być dokładnie dopasowane do mebli, na których mają być położone. Ważne jest także ich idealnie poziome położenie. Nie możesz pozwolić sobie na zbyt duże odstępy między częściami blatu (wystarczy kilka milimetrów, by zmieścić między nimi listwę blatową) lub jego pochyłość. Dlatego do montażu potrzebne są fachowe narzędzia oraz urządzenia pomiarowe. Przed rozpoczęciem pracy zaopatrz się w:

  • wiertarkę,
  • wkrętarkę,
  • silikon do uszczelniania,
  • poziomicę,
  • taśmę malarską,
  • metrówkę,
  • ołówek.

Zdemontuj stary blat kuchenny

Wymontuj zlewozmywak

W jednym z blatów najczęściej zamontowany jest zlewozmywak. Pierwszą czynnością po uprzątnięciu kuchni jest właśnie wymontowanie zlewu. Żeby to zrobić, najpierw odłącz przewody wodne oraz rurę spustową.

Zanim zaczniesz wymontowywać zlewozmywak, nie zapomnij wyłączyć dopływu wody.

Zdejmij stary blat

Żeby nie uszkodzić starego blatu, upewnij się, że odkręciłeś wszystkie elementy mocujące. Mocniejsze szarpnięcie może spowodować urwanie kołka wystającego z szafki lub wyrwanie gwintu wraz ze śrubą.

Blaty mogą sporo ważyć. Przed rozpoczęciem upewnij się, że jesteś w stanie unieść go samodzielnie. Jeśli nie – poproś o pomoc drugą osobę.

 

 

Połóż nowy blat kuchenny

Zadbaj o czystość

Zanim położysz elementy nowego blatu, dokładnie wyczyść zabrudzenia, które znalazły się na powierzchni, do której go przytwierdzisz. Na wierzchniej części półek mogły nagromadzić się okruchy jedzenia lub tłuste plamy. Usunięcie ich zapewni lepszą stabilność blatu oraz zapobiegnie rozwojowi grzybów i bakterii.

Upewnij się, że elementy blatu pasują do siebie

Twój nowy blat najprawdopodobniej wykonany będzie na wymiar. Jednak warto upewnić się, że idealnie pasuje do powierzchni, na której chcesz go zamontować. Nie przytwierdzaj poszczególnych elementów blatu po kolei. Połóż je wszystkie i sprawdź, czy mieszczą się na półce lub nie ma między nimi przestrzeni. Jeśli elementy blatu nie pasują do siebie, konieczne może okazać się ich docięcie. Jednak zanim zlecisz to zadanie stolarzowi, upewnij się kilka razy, że jest to niezbędne.

Elementy blatu powinny być docinane w warsztacie stolarskim. Twardość blatu i konieczność precyzji wymagają użycia profesjonalnych narzędzi. Koszt docięcia blatu to zaledwie kilka złotych.

 

 
Jeśli elementy blatu pasują do siebie, możesz przejść do ich przytwierdzania. W otwory znajdujące się w górnej części szafek włóż drewniane kołki. Następnie nałóż na nie blat i mocno dociśnij. Jeśli jakiś fragment blatu wystaje poza szafki, wtedy przytwierdź go do ściany za pomocą kątowników i specjalnych wkrętów z kołkami rozporowymi.

Łączenie płyt blatowych

Miejsca, w których łączą się poszczególne części blatu, powinny być uszczelnione. Użyj do tego specjalnych listew blatowych. Jednak zanim włożysz je w szczelinę między płytami, wyciśnij do niej odpowiednią ilość silikonu. W miejscu łączenia krawędzie blatu nie powinny być zaokrąglone.

Co w przypadku blatów barowych?

Blaty barowe najczęściej są przytwierdzane do nóg za pomocą wkrętów lub śrub. Przed ich przykręceniem, sprawdź, czy nogi są stabilnie przytwierdzone do podłogi oraz znajdują się w idealnym pionie. Jeżeli twój barowy blat nie stoi na nogach, ale przykręcony jest do ściany za pomocą kątowników, upewnij się, że podtrzymują one ciężar równo na całej długości blatu.
 

 

Uszczelnij przestrzeń między blatem a ścianą

Potrzebny będzie do tego silikon. Aby uniknąć zabrudzenia powierzchni blatu, oklej jego krawędzie taśmą malarską. Nieoklejony pozostaw jedynie kilkumilimetrowy fragment znajdujący się przy ścianie. Aby zachować estetykę, fragment, w którym blat przylega do ściany, zakryj specjalną listwą przyblatową. Listwy te dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Z łatwością dobierzesz taką, która idealnie podkreśli wygląd twojego blatu.

Gdy montujesz blat kamienny upewnij się, że twój silikon ma odczyn neutralny. Kwaśny silikon może uszkodzić powierzchnię kamienia lub źle wpłynąć na jego wygląd.

Zamontuj zlewozmywak

Po osadzeniu zlewozmywaka w niecce również należy go uszczelnić za pomocą silikonu. Dopiero wtedy przejdź do podłączenia przewodów i rur. Na samym końcu włącz dopływ wody.
 

 

Jak przechowywać blat w trakcie remontu?

W trakcie remontu blat nie powinien być przechowywany w pozycji pionowej. Znajdź miejsce, w którym swobodnie położysz go na podłodze lub innej powierzchni. Dzięki temu unikniesz odkształceniu się płyty. Ważne jest również, by przed montażem nie narażać blatu na zbyt wysokie temperatury, które również mogą wpłynąć na jego kształt. Najlepiej trzymać go w temperaturze pokojowej lub zbliżonej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: