Drewniane blaty kuchenne idealne do każdego wnętrza

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Drewno to budulec trwały i solidny. A do tego szykowny i elegancki. Pasuje niemal do każdego wnętrza, nadając mu przytulności i naturalności. Zobacz, jak prezentują się drewniane blaty kuchenne w 5 różnych, kuchennych odsłonach!

Kilka słów o drewnianych blatach kuchennych

Blaty drewniane mają niewątpliwe walory estetyczne, ale także praktyczne – drewno jest łatwe w obróbce, można je także regularnie odnawiać. Jednakże decyzja o wyborze drewnianego blatu kuchennego wiąże się także z szeregiem wad. Drewno to materiał palny, podatny na różnego rodzaju przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne, np. od noża. Tego typu blat powinien być więc odporny na wysokie temperatury, wilgoć, ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Aby drewno spełniło te warunki, należy wybrać odpowiedni jego gatunek, czyli twarde drewno dobrej jakości, np.:

  • brzozę,
  • orzech,
  • iroko,
  • teak,
  • merbau,
  • tali.

Gatunkami zaś odradzanymi do budowy blatu kuchennego są rodzime sosna i topola.
 
W kontekście blatów kuchennych zaleca się także stosowanie drewna klejonego, a nie litego, co wbrew pozorom okazuje się rozwiązaniem bardziej trwałym – drewno klejone tworzy się ze starannie wybranych kawałków drewna, które następnie, w toku produkcji, łączy się ze sobą. Tak przygotowane drewno, pozbawione naturalnych naprężeń włókien, nie pęcznieje i nie pęka. Należy jednak pamiętać, że drewniana powierzchnia blatu powinna być regularnie impregnowana – olejowana lub lakierowana.

Styl nowoczesny, czyli połączenie szarości i drewna

Popularne w stylu nowoczesnym szarości wspaniale komponują się z drewnem – jednym z ulubionych materiałów tej stylistyki. Z modernistycznymi szarościami, stalowymi i chromowanymi dodatkami oraz szklanymi czy kamiennymi akcentami idealnie współgrać będzie drewno ciemnej odmiany – drewno egzotyczne (np. merbau, teak, iroko), dąb czerwony czy intensywnie brązowy orzech europejski.
 

 

Biel połączona z jasnym drewnem, czyli blat kuchenny w skandynawskim stylu

Skandynawowie, walcząc z ponurą aurą, rozjaśniają swoje wnętrza, stosując dużo bieli i jasnych, przytulnych dodatków. Szanują także naturę – w skandynawskim wnętrzu nie może zabraknąć ukłonu w stronę tego, co naturalne, a więc m.in. drewna. Blat skandynawskiej kuchni powinien być wykonany z jasnego gatunku drewna – jesionu, buku, sosny czy dębu europejskiego. Drewniany blat kuchenny nie tylko odzwierciedla najważniejsze założenia skandynawskiego stylu urządzania wnętrz, ale także przełamuje laboratoryjną biel pomieszczeń, nadając wnętrzu przytulności.
 

 

Surowość industrialnego stylu przełamana cegłą i drewnem

Surowy, sterylny, chłodny styl industrialny może zyskać na przytulności dzięki ceglanym i drewnianym akcentom, które skutecznie ocieplą wnętrze pełne betonu, szkła, kamienia i stali. Cegła może np. stanowić budulec jednej ze ścian lub zostać wykorzystana jako podstawa dla wyspy kuchennej. Ceglana wyspa z drewnianym blatem kuchennym sprawią, że wnętrze stanie się cieplejsze.
 

 

Drewno, tak jak styl klasyczny, nigdy nie wychodzi z mody

Styl klasyczny „lubi” wszystko to, co tradycyjne, eleganckie, gustowne i solidne. To stylistyka, która nie podąża za dyktatami mody, jest więc ulubiona przez tradycjonalistów, którzy cenią sobie przytulne, ciepłe i przyjazne wnętrza na lata. Drewniany blat kuchenny spełnia wszystkie te wymagania, a drewno w klasycznej kuchni posłuży na lata, bo – podobnie jak styl klasyczny – nigdy nie wychodzi z mody. W tej stylistyce najlepiej sprawdzą się drogie gatunki, np. orzech europejski.
 

 

Rustykalny blat kuchenny – bez drewna ani rusz!

Stylistyką, w której nie może zabraknąć drewna jest rustykalizm. Obecność drewnianego blatu kuchennego wydaje się w tym przypadku oczywista, jednakże warto pamiętać o tym, że najlepiej w kuchni stylizowanej na rustykalną sprawdzą się blaty wykonane ze starego drewna litego (nie klejonego) lub drewna stylizowanego na stare. Powierzchnia rustykalnego blatu kuchennego powinna być nierówna, pełna pęknięć i wyżłobień, z widocznymi słojami. Dzięki temu kuchnia zyska na wiejskiej naturalności.
 

 
Drewno we wnętrzach zachwyca swoją naturalnością i prostotą. To budulec, z którego stworzyć można niemal każdy element domu czy jego wyposażenia. Drewniany blat z pewnością doda niepowtarzalnego uroku kuchni w każdej stylistyce – w końcu na czar i piękno drewna od tysięcy lat pracuje sama natura.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: