Drzwi przesuwne – idealne rozwiązanie w małym wnętrzu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Jeśli urządzasz małe mieszkanie i szukasz dobrych rozwiązań – drzwi przesuwne są jednym z nich! Ich funkcjonalność pozwoli ci oszczędzić miejsce, a do tego zyskasz nowoczesny i modny element wystroju.

Kto powinien zdecydować się na drzwi przesuwne?

Montaż drzwi przesuwnych to świetny sposób na zaoszczędzenie przestrzeni, więc najwięcej skorzystają na nim właściciele małych mieszkań oraz domów o relatywnie niedużych pomieszczeniach. Ale nie tylko! Różnorodność dostępnych materiałów wykończeniowych oraz designu sprawia, że coraz częściej po drzwi przesuwne sięgają miłośnicy dobrego designu – szczególnie minimalistycznego. Brak klamek, a co za tym idzie – rzucających się w oczy detali, a także możliwość całkowitego ukrycia drzwi lub wtopienia ich kolorystycznie w ścianę to spełnienie wnętrzarskich marzeń dla tych, którym bliski jest ascetyczny styl minimalistyczny i nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym.

Drzwi przesuwne, czyli jakie?

Najprościej ujmując, drzwi przesuwne to płyta przesuwająca się równolegle do ściany, stanowiąca alternatywę dla klasycznych drzwi uchylnych. Co za tym idzie, drzwi przesuwne nie wymagają pozostawiania pustej przestrzeni przy przejściu i dają większą swobodę w aranżowaniu wnętrza.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje drzwi przesuwnych:

 • drzwi przesuwne chowane w ścianę (kasetowe),
 • drzwi przesuwne naścienne (prowadnicowe).

Czym różnią się od siebie drzwi przesuwne?

Główną cechą różniącą dostępne rodzaje drzwi przesuwnych, jest sposób ich montażu. W zależności od tego, czy decydujemy się na drzwi już na etapie budowy mieszkania, czy też chcemy przearanżować już istniejącą przestrzeń, mamy dostępne różne rozwiązania.

Drzwi przesuwne kasetowe, czyli chowane w ścianę

To najbardziej estetyczne i eleganckie rozwiązanie, jeśli szukamy sposobu na to, by drzwi były zupełnie niewidoczne. Najłatwiej montuje się je na etapie budowy mieszkania czy domu, ponieważ wymagają stworzenia podwójnie szerokiego otworu drzwiowego. W takim otworze montuje się po jednej stronie kasetę z wsuwanymi w nią drzwiami, a konstrukcję obudowuje płytami z kartongipsu i wykańcza jak standardową ścianę.

Jak schować w ścianie drzwi w gotowym mieszkaniu?

Dużo większym wyzwaniem jest wstawienie drzwi kasetowych do istniejącego już mieszkania. Można to zrobić na dwa sposoby:

 • poprzez wykucie odpowiednio dużego otworu drzwiowego,
 • poprzez zamontowanie kasety do ściany.

Oba te rozwiązania mają jednak wady, które należy wziąć pod uwagę. Wyburzenie części istniejącej ściany może nie być możliwe, jeśli jest to ściana nośna. Trzeba się też liczyć z tym, że cała ściana, a nie tylko obudowa kasety, będą wymagały wykończenia od nowa – między innymi malowania czy tapetowania. Z kolei decydując się na montaż kasety równolegle do ściany, sprawiamy, że na ścianie tej pojawi się uskok, a powierzchnia pomieszczenia nieznacznie się zmniejszy.

Grubość drzwi przesuwnych wraz z kasetą to od 6 do 10 cm.

Drzwi przesuwne naścienne

Dużo prostsze jest zamontowanie naściennych drzwi przesuwnych. Poruszają się one na specjalnych prowadnicach, dzięki czemu są łatwe w instalacji – wystarczy kierując się instrukcją producenta przykręcić prowadnice i osadzić na nich płytę drzwiową.

Drzwi przesuwne naścienne są często wybierane przez osoby, którym zależy na tym, by drzwi były też jednocześnie ozdobą. Często dopełnia się nimi wnętrza w stylu skandynawskim, prowansalskim czy rustykalnym. Do tak urządzonych mieszkań pasują drzwi imitujące np. okiennice lub wejście do stodoły, czyli surowe deski z wyraźnymi, metalowymi okuciami.

Ile kosztują drzwi przesuwne?

Ostateczna cena drzwi przesuwnych zależy od wybranego systemu oraz materiału, z jakiego wykonane są drzwi. Do wyboru mamy:

 • drzwi z płyt pilśniowych,
 • drzwi drewniane (z pełnego drewna),
 • drzwi drewniane z przeszkleniami,
 • drzwi z tworzyw sztucznych (wyjątkowo lekkie),
 • drzwi szklane (na specjalne zamówienie).

Najtańsze są drzwi przesuwne montowane w systemie naściennym, które są też najciekawsze estetycznie. Dzięki prostemu montażowi, mogą być wykonane zarówno z płyt drewnianych, pilśniowych, zdobionych przeszkleniami, jak również z pełnego szkła lub tworzywa sztucznego. To ostatnie daje szczególnie wiele możliwości dostosowania wyglądu drzwi do reszty wnętrza, ponieważ można je dowolnie ozdabiać, barwić, a nawet wykonać drzwi ażurowe. Koszt samych drzwi bez prowadnic, to od 450 zł za płyty pilśniowe, przez 700-1500 zł za drzwi z pełnego drewna, z przeszkleniami lub z tworzyw sztucznych, aż po 1500-3000 zł za wykonywane na specjalne zamówienie drzwi szklane.

Decydując się na drzwi przesuwne chowane w ścianę musimy się liczyć z większymi kosztami. Bo choć te z płyt pilśniowych mogą kosztować nawet tak niewiele jak 500 zł za komplet z kasetą i mocowaniami, to za bardziej estetyczne rozwiązania z drewna i tworzywa sztucznego zapłacimy już 1000-1500 zł. Natomiast szklane drzwi przesuwne w kasecie potrafią kosztować nawet 3500 zł.

Cena drzwi przesuwnych zależy od materiału oraz sposobu montażu. Waha się od 450 zł do 3500 zł.

Polecamy również: okleina meblowa – do drzwi, mebli i innych powierzchni. Zobacz, jak wykorzystać okleinę meblową w twoim domu.

Zalety drzwi przesuwnych:

 • oszczędność miejsca,
 • niższy koszt niż w przypadku standardowych drzwi (głównie ze względu na brak klamek i zamków),
 • duży wybór materiałów i wzorów,
 • możliwość dostosowania wymiaru do oczekiwanej szerokości przejścia,
 • nowoczesne i stylowe rozwiązanie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-07-10 12:48:21
Cezary
Ściany przesuwne/składane są super funkcjonalną sprawą ;)) Mam ściany od pół roku i są mega! Komponują się znakomicie z nowoczesnym wystrojem mieszkania ;) Ogólnie bardzo na tak!
2018-06-27 11:51:07
Martyna
U mnie zamiast drzwi fantastycznie sprawdza się ścianka mobilna, która dodatkowo wygłusza dźwięk
2017-09-07 12:07:18
Fajnalazienka
Sprytne, a jednocześnie estetyczne rozwiązanie. Lecz nie dla każdego i nie wszędzie, bo jakkolwiek np. ażurowe drzwi przesuwne będą pięknie prezentować się na wejściu do salonu, tak już nie wyobrażam sobie umieszczenia ich jako drzwi do łazienki czy toalety ;)
2017-12-12 18:19:19
Domolubni
Pełna zgoda ;)