Styl minimalistyczny w twoim domu – jak urządzić wnętrze?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Minimalizm – styl realizowany praktycznie w każdej dziedzinie – od sztuki, przez design i wystrój wnętrz, aż po życie codzienne. Co to znaczy styl minimalistyczny w domu? Podpowiadamy!

Minimalizm – skąd się wziął?

Minimalizm wywodzi się z założeń zen oraz z japońskiego konceptu wabi-sabi – konceptu estetyki japońskiej, który staje się coraz bardziej popularny i wykorzystywany w świecie zachodnim. Czerpią z niego różne dziedziny, m.in.: design, komunikacja, architektura czy sztuka wystroju wnętrz. Jednak wabi-sabi to koncept trudny do zrozumienia, a w skrócie scharakteryzować go można następującymi założeniami:

  • dążenie do prostoty,
  • pozbycie się tego, co zbędne,
  • porządek wewnętrzny i harmonia,
  • przekonanie, że „piękno jest kształtowaniem pustki”,
  • przekonanie, że „pustka jest lustrem tego, co jest”
  • itp.

 
Japończycy uznają więc, że estetyka istnieje zawsze i jest idealna taką, jaką jest, a jedyne co powinniśmy robić, to umiejętnie ją wyeksponować. Oznacza to, że Japończycy nie zastanawiają się, jak ozdobić dany przedmiot czy wnętrze, ale skupiają się na samym przedmiocie: jaki jest? Z czego został wykonany? Jaka jest jego natura? Ozdabianie przedmiotu jest uznawane za niszczenie jego prawdziwego charakteru i zwyczajne efekciarstwo. Według japońskiego minimalizmu rzeczy są idealne takimi jakimi są, są piękne z natury, nie stają się lepsze w wyniku naszej ingerencji w nie – upiększanie i dodawanie ornamentów. Japończycy doceniają też przedmioty harmonijne i funkcjonalne – jeśli przedmiot niczemu nie służy, nie może być piękny. Przedmiot ma być częścią całości, a nie wyróżniającym się indywiduum. Analityk japońskiego rzemiosła, Sōetsu Yanagi, nazwał sztukę japońską „pięknem prostych przedmiotów”, japońskie piękno zaś „to przede wszystkim kwestia jakości”. Takie też są wschodnie wnętrza – proste i funkcjonalne, sięgające do korzeni i harmonijne, minimalistyczne, ale z charakterem.
 

 

Jak wygląda wnętrze w stylu minimalistycznym?

Coraz bardziej popularny na Zachodzie styl minimalistyczny cechuje przede wszystkim ograniczenie liczby mebli i przedmiotów w pomieszczeniach. Oznacza to, że w salonie wystarczającymi meblami są kanapa i stolik kawowy, a w sypialni – łóżko i szafka nocna. We wnętrzach nie ma też niepotrzebnych przedmiotów – widoczne dla oka jest tylko to, co aktualnie potrzebne, używane.

W minimalistycznych wnętrzach stosuje się meble o geometrycznych kształtach (najczęściej kształtach podstawowych: kwadrat, trójkąt, koło), a także kąty proste. Powierzchnie mebli zazwyczaj są gładkie, np. meble kuchenne bez uchwytów czy zdobień. Styl minimalistyczny wykorzystuje głównie stonowane kolory, czyli takie, które „nie krzyczą”, np. kolory natury, ale także biele. Z drugiej strony, w zachodnich realizacjach popularne są kontrastowe połączenia kolorów (np. biel i pomarańcz), które nie byłyby dobrze widziane w klasycznej estetyce japońskiej.

Piękno to przede wszystkim jakość. Materiały, które wykorzystuje styl japoński, ale także jego zachodnia wersja, to tworzywa i surowce najwyższej próby. Jeśli narzuty – to z najlepszych tkanin. Jeśli stół – to z najlepszego drewna. A wszystko – w zgodzie z naturą. Popularne w stylu minimalistycznym są także dodatki metalowe, szklane, a także z kamienia.

Minimalizm pozwala sobie jednak na detal – może to być np. wazon z kwiatami lub obraz czy fotografia. Ważne jednak, by dodatek był gustowny i by tego typu ozdoby zdarzały się we wnętrzu sporadycznie i dobrze z nim współgrały.
 

 

Komu najbardziej przypadnie do gustu styl minimalistyczny?

Minimalizm to styl dość trudny w realizacji. Wymaga od gospodarza sporej dyscypliny – przede wszystkim w utrzymaniu porządku. Uznaje się więc, że styl minimalistyczny dedykowany jest głównie perfekcjonistom i osobom dobrze zorganizowanym. Respektowanie minimalizmu wiąże się także z pełną świadomością tego, czym on jest, jak działa i po co w ogóle danej osobie aranżacja wnętrza w taki właśnie sposób. Świadomość ta jest także fundamentem wszystkich decyzji związanych z urządzaniem mieszkania i harmonijnego łączenia elementów jego wystroju.
 


 
Sokratejskie „Uwielbiam odkrywać, bez jak wielu rzeczy, jestem doskonale szczęśliwy” i japońskie „mniej znaczy więcej”, to podstawowe postulaty minimalizmu. Ważne jednak, by znaleźć swoją indywidualną ścieżkę realizacji tej filozofii, dla każdego bowiem styl minimalistyczny oznacza coś zgoła innego. Bez względu na to, czy minimalizm jest Ci bliski czy zupełnie obcy, warto do swojego wnętrza przemycić niewielką chociaż część japońskiej estetyki – prostej i funkcjonalnej.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: