Ukłon w stronę wiejskiego stylu życia, czyli czym jest styl rustykalny?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Rustykalny znaczy tyle co „związany z cechami wiejskimi”, rustykalizm zaś to „umiłowanie życia wiejskiego”. Taki też jest styl rustykalny – przytulny, ciepły, naturalny, sielankowy, swojski. Przebywając zaś w tego typu wnętrzu ma się wrażenie, jakby czas stanął w miejscu. Zobacz, czym charakteryzuje się wiejski styl aranżacji wnętrz.

Styl rustykalny – kilka słów o korzeniach

Styl rustykalny czerpie z tego, co rodzime. W każdym kraju przybiera więc nieco inną postać. Polska forma stylu wiejskiego inspiruje się głównie motywami ludowymi (desenie łużyckie i kaszubskie), góralskimi i szlacheckimi. Mimo to miejscem, w którym narodził się styl „rustic” (czyli „swojski”, „chłopski”) były Stany Zjednoczone – to tam na przełomie XVIII i XIX wieku powstały pierwsze meble stylu rustykalnego z krzesłem „Adirondack” na czele.
 

 

Styl rustykalny – cechy charakterystyczne:

Drewno

Dominującym materiałem rustykalnych wnętrz jest drewno. W zasadzie jest to wszechobecny budulec, będący elementem zarówno podłóg, ścian i belek stropowych, jak i mebli i dodatków. Im starsze drewno, tym lepiej. Drewno surowe, pełne spękań i słojów nada wnętrzu wiejskiej naturalności. Dobrze też, by w jego obróbce dało się poznać „ludzką rękę”, np. w postaci ręcznie rzeźbionych detali czy niedoskonale ułożonej drewnianej podłogi. Charakterystyczne jest także stosowanie mebli zbudowanych z oryginalnych gałęzi lub pni, np. krzeseł wyciętych w dębie.
 

Natura

Styl rustykalny ceni prostotę i wszystko to, co naturalne. We wnętrzu można więc stosować nie tylko drewno, ale także kamień i cegłę czy len, wełnę i bawełnę. Umiłowanie dla natury znajduje swoje odzwierciedlenie także w kolorach stosowanych w aranżacji rustykalnego wnętrza – dominują przede wszystkim kolory ziemi (brązy, beże, zielenie), a także błękity i biele. Naturalności wiejskiemu wnętrzu dodają także niedoskonałości, np. charakterystyczne chropowatości i nierówności na ścianach.
 

Folklor

W rustykalnym wnętrzu nie może zabraknąć ludowych (i nie tylko!) dodatków. Mogą to być np. kredensy ozdobione łużyckimi wzorami, gliniane naczynia, warkocze czosnku, figurki świętych, stare naczynia kuchenne, haftowane serwety, koronkowe firanki, kraciaste obicia kanap, wiklinowe kosze, rattanowy bujany fotel – wszystko to, co nadaje pomieszczeniu ciepła i przytulności. Wiejski klimat do wnętrza wprowadzają także dodatki „wyprodukowane” przez naturę, np. gniazda ptaków czy bukiety ususzonych ziół i kwiatów.
 

 

Styl rustykalny – z czym łączyć?

Styl rustykalny z powodzeniem można połączyć ze stylami:

  • angielskim – klasyczna elegancja połączona ze stylem wiejskim nada wnętrzu szykowności;
  • industrialnym – styl rustykalny nada przemysłowemu wnętrzu przytulności;
  • shabby chic – białe, romantyczne dodatki idealnie skomponują się z surowością drewna.

Zobacz więcej wnętrz w stylu rustykalnym:

 









Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: