Łazienka bez płytek – czym ją wyłożyć? Poznaj 5 najgorętszych trendów łazienkowych

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Do niedawna większość łazienek wyłożona była klasycznymi płytkami. Obecnie coraz popularniejsze stają się alternatywy, które pozwalają wyczarować oryginalne aranżacje. Jak prezentuje się łazienka bez płytek? Przedstawiamy najciekawsze trendy!

Kamień w łazience – czy to możliwe?

Kamień naturalny świetnie sprawdza się w łazience – jest on odporny na działanie temperatury i pary wodnej. Może on być kupowany w formie płytek o różnych rozmiarach. Podczas mocowania kamienia naturalnego należy jednak pamiętać, by zastosować odpowiednią zaprawę i fugi, które pozwolą zachować na dłużej właściwości płytek. Jakie kamienie najczęściej pojawiają się w łazienkach? Są to przede wszystkim: granit, marmur, onyks i bazalt. Granit sprawdzi się głównie ze względu na swoje właściwości – jest twardy i odporny na czynniki zewnętrzne, przez co można go umieszczać w miejscach, w których pojawia się woda, czyli np. pod prysznicem i wokół umywalki. Z kolei marmur dostępny jest w wielu kolorach, dzięki czemu można go dołączyć do niemal każdej aranżacji wnętrza. Chcesz wiedzieć więcej o urządzaniu łazienki? Poznaj nowości od GROHE!
 

 

Łazienka bez płytek wytopiona ze szkła

Szkło nieustannie zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego. Jest to materiał niezwykle trwały i odporny na działanie wilgoci. Do wystroju łazienek wybiera się szkło: hartowane, klejone lub zbrojone. W razie pęknięcia szkło tworzy pajęczynę lub rozpada się na kawałki (są nieostre i niegroźne dla domowników). Łazienka bez płytek może przybierać różne kształty – szkło można zastosować w postaci dużych tafli lub delikatnych mozaik, którymi można pokryć całe ściany. Szkło może pojawiać się nie tylko na ścianach. Zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach można zauważyć trend, w którym pojawiają się umywalki wykonane ze szkła.
 

 

Panele szklane szerzej omówione są w osobnym artykule, z którego dowiesz się, jak stosować je w łazience i poznasz najmodniejsze wzory.

Drewno w łazience, jak je stosować?

Drewno niezależnie od aranżacji nadaje pomieszczeniu przytulności. Jak powitać drewno w swojej łazience? Oprócz standardowych mebli łazienkowych z drewna, możesz stworzyć z niego obicie wanny lub całej ściany. Wybierając drewno, sięgaj po gatunki odporne na działanie wilgoci i zmiennych temperatur. Do łazienek poleca się drewna egzotyczne, jak np. bibola, merbau i kempas. Istnieją jednak rodzime gatunki, które mogą pojawić się w suchszych miejscach łazienki, są to m.in. dąb, jesion i grusza.
 

 

Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć o drewnie w łazience! A jeśli szukasz zamienników drewna, sprawdź, jak prezentują się płytki drewnopodobne!

Farby i tapety, które mogą pojawić się w łazience bez płytek

W łazience może pojawić się także fototapeta, jednak by przetrwała ona panującą w łazience wilgoć, fototapeta powinna znajdować się pod taflą szkła lub być laminowana. Należy ją również mocować specjalnym klejem wodoodpornym. Jaki efekt aranżacyjny można uzyskać stosując fototapety? Przede wszystkim można uzyskać wrażenie głębi. Do tego, łazienka bez płytek, pokryta fototapetą jest prosta do rearanżacji – nie trzeba kuć płytek, by móc przeprowadzić remont.
 

 
Jeśli zaś chodzi o farby, w ich przypadku wystarczy wybrać rodzaje odporne na wilgoć i uszkodzenia. Są to farby: akrylowe, silikonowe lub akrylowo-lateksowe. Przed ich nałożeniem dobrze jest odpowiednio przygotować ścianę poprzez zagruntowanie i pomalowanie farbą podkładową.

Fototapety do łazienki zostały dokładniej omówione w osobnym artykule. Sprawdź, jaki wzór będzie prezentował się najlepiej w twoim wnętrzu!

Ile kosztuje łazienka bez płytek? Porównujemy ceny pokrycia ścian różnymi materiałami

W zależności od wybranego materiału można spodziewać się innych cen, dlatego przygotowaliśmy orientacyjny zakres (liczonych za metr kwadratowy) dla poszczególnej kategorii:

  • kamień naturalny zaczyna się od 150 zł,
  • szkło mieści się w zakresie 300-700 zł,
  • drewno egzotyczne, np. merbau kosztuje minimum 130 zł, z kolei rodzimy dąb – 90zł.

Jeśli zaś chodzi o fototapety i farby:

  • W zależności od wielkości fototapetę można nabyć za 100-250 zł.
  • Farba akrylowo-lateksowa może kosztować od 50 zł za litr. W zależności od producenta litrem farby można pokryć od 8-13 m2.

Poznaj więcej rozwiązań do łazienki bez płytek:
 

 
<
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: