Fototapety do łazienki – czy to możliwe?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Niewielka przestrzeń łazienki często uniemożliwia jej nietuzinkową aranżację. Rozwiązaniem są fototapety do łazienki! Ta popularna ozdoba wnętrz w przypadku łazienki staje się całkowicie niebanalną dekoracją. Zobacz, o co zadbać, wybierając i montując fototapetę w łazience!

Jak chronić fototapety do łazienki przed wodą?

Wydawać by się mogło, że w miejscach takich jak kuchnia czy łazienka fototapeta nie może liczyć na długowieczność. Faktycznie, łazienka jest pomieszczeniem, w którym fototapeta narażona jest na zwiększoną wilgotność i bezpośredni kontakt z wodą. Aby więc chronić jej powierzchnię przed tymi czynnikami, możesz zdecydować się na:

 • fototapetę laminowaną, czyli dodatkowo powleczoną laminatem, zwiększającym jej odporność na wilgoć, a dodatkowo chroniącym powierzchnię fototapety do łazienki przed rozwojem pleśni. Pamiętaj, że laminat powinien być nie tylko wodoodporny, ale także wodoszczelny,
 • fototapetę drukowaną na specjalnym podłożu winylowym na flizelinie laminowanej, czyli na PCW z delikatnym połyskiem. Fototapeta taka nie pochłania wilgoci z otoczenia, jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne,
 • fototapetę umieszczoną w aluminiowej, przeszklonej ramie, której zaletą jest to, że można ją dowolnie demontować i montować ponownie w innym miejscu. Takie fototapety do łazienki można przecierać ścierką zwilżoną wodą i delikatnym detergentem. Fototapeta ta jest dodatkowo odporna na kurczenie się pod wpływem ciepła, może więc być mocowana nawet w saunie.

 

 

Mimo iż fototapety laminowane czy o podłożu winylowym są wodoodporne, nie zaleca się ich stosowania w miejscach, które są bezpośrednio narażone na kontakt z wodą, a więc pod prysznicem lub nad wanną. W tym wypadku lepiej zdecydować się na fototapetę na szkle.

O czym pamiętać, montując fototapety do łazienki?

Podczas klejenia fototapety w łazience, pamiętaj o tym, że:

 • ściana musi być gładka (nie może być chropowata lub nierówna), fototapeta nie będzie więc dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zakryć nią niedoskonałości ścian,
 • ściana musi być zagruntowana,
 • należy używać klejów odpornych na wilgoć.
Nałożoną na ścianę fototapetę należy zaimpregnować po 48 godzinach od nałożenia, a po kolejnych 24 godzinach można narazić ją na pierwszy kontakt z wodą.

Jaki wzór wybrać i jak przygotować zdjęcie na fototapetę?

Wybierając fototapety do łazienki, możesz zdecydować się na przykład na:

 • obraz pasujący do wystroju pomieszczenia, wkomponowany w stylistykę łazienki,
 • obraz, który stanowi rodzaj kontrastu dla wnętrza i przełamuje jego wystrój,
 • obraz osobisty, do którego masz sentyment, np. zdjęcie z wakacji.

Firmy zajmujące się realizacją fototapet do łazienki oferują szeroki zakres ciekawych wzorów. Możesz wybrać np.:

 • fototapety 3D – do najpopularniejszych motywów należą perspektywy – molo, ścieżki w parku, lub imitujące widok z okna, dzięki którym wnętrze zyskuje wrażenie głębi i dodatkowej przestrzeni,
 • motywy natury – świetnie komponują się w łazience, wypełniając ją pozytywnymi, wakacyjnymi emocjami,
 • motywy SPA – sprawią, że łazienka stanie się oazą relaksu.
Fototapety 3D, np. imitujące widok z okna, idealnie sprawdzą się w przypadku małej łazienki pozbawionej okna. Taka fototapeta optycznie powiększy małą przestrzeń.

 
Pamiętaj, że zdjęcie, które zaplanujesz na fototapetę powinno być o dużej rozdzielczości (minimum 300dpi). Maksymalna szerokość wydruku wynosi 150 cm i stanowi ona ograniczenie dla twojej wyobraźni. Niemniej możesz np. połączyć dwie fototapety do łazienki (o łącznej szerokości 300 cm), wstawiając między nie np. mozaikę lub naklejkę.
 

Za 1 mkw. fototapety do łazienki zapłacisz ok. 100 zł

Fototapety do łazienki na… podłodze?

Fototapetę możesz położyć nie tylko na ścianach łazienki, ale także na… podłodze! Wystarczy, że wydrukujesz zdjęcie na folii, a następnie zamocowaną do ziemi fototapetę zalejesz żywicą. Koszt tego przedsięwzięcia jest jednak znacznie wyższy niż w przypadku fototapety na ścianie – wynosi ok. 1 200 zł.

Zobacz ciekawe pomysły na fototapety do łazienki:
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-11-03 10:29:03
Tracy Glastrong
Very impressive blog. Interesting article right on the subject.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)