Jakie zalety mają luksfery i panele szklane do łazienki?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Szkło w dekoracji ścian łazienki niewątpliwie ma dużo zalet. Jest to materiał, który nie wchłania wilgoci, można go bardzo łatwo wyczyścić, a możliwości dekoracyjne, które daje są naprawdę spore. Co wybierzesz do swojego wnętrza? Panele szklane do łazienki z fotograficznymi nadrukami, czy dające dużo światła luksfery?
 

Panele szklane do łazienki – co to takiego?

Panele szklane to dekoracyjne tafle wykonane ze szkła. Mogą być w jednolitym kolorze lub zawierać najróżniejsze wzory. Występują w wersji zrobionej ze szkła budowlanego oraz ze szkła hartowanego, które ma dużą wytrzymałość na nagłe zmiany temperatury i jest bardzo odporne na zniszczenia. W przypadku rozbicia, szkło hartowane pęka w sposób bezpieczny, tzn. rozpada się na kawałki o tępych krawędziach, które zmniejszają ryzyko skaleczenia się. Jeśli planujesz inwestycję w dobre jakościowo materiały, to zdecyduj się na panele szklane do łazienki zrobione właśnie ze szkła hartowanego.

Zapoznaj się z niezwykłymi Inspiracjami dla łazienki!

 

 

Jak powstaje szkło hartowane? Taflę szklaną podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, a następnie gwałtownie się ją schładza.

Gdzie stosuje się panele szklane i jakie są ich zalety?

Ten rodzaj dekoracji może z powodzeniem zastąpić łazienkową glazurę, gdyż jest zarówno wytrzymały, jak i estetyczny. Nie należy jednak przesadzić z ilością elementów ozdobnych, gdyż wtedy łazienka może stać się przytłaczająca. Wystarczy, że panele szklane umieścisz na jednej ścianie lub jej fragmencie i nadasz tym samym akcent całemu pomieszczeniu.
 

Panele szklane nie nasiąkają wodą, z ich powierzchni bardzo łatwo usunąć brud, a brak fug pomiędzy łączeniami sprawia, że znika problem ich szorowania. Cena paneli szklanych kształtuje się w zależności od wymiarów i rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Najtańsze panele o wymiarach 60*20*0,06 cm ze szkła budowlanego zaczynają się od 45 zł. Natomiast panel szklany ze szkła hartowanego o wymiarach 60*50*0,04 cm kosztuje ok. 600 zł.

 
Poza łazienką, panele szklane możesz zastosować również w kuchni nad płytą grzewczą czy kuchenką, ale również jako element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu w domu. Będą świetnie wyglądały np. na drzwiach szafy przesuwnej, na komodzie lub na innym meblu, którego wygląd chcesz zmienić.

Niewątpliwą zaletą paneli szklanych jest ogromny wybór wzorów i kolorów. Możesz je kupić w sklepie budowlanym lub bezpośrednio u producenta. Do wyboru masz najróżniejsze motywy: zaczynając od jednokolorowych tafli, przez abstrakcyjne wzory, a kończąc na realistycznych fotografiach np. elementów natury.
 

Chcesz poczytać więcej o ciekawych rozwiązaniach i pomysłach do łazienki i kuchni? Sprawdź nasze artykuły o: montażu baterii kuchennej z wyciąganą wylewką, baterii prysznicowej z deszczownicą Grohe, a także o gniazdkach elektrycznych do kuchni.

Czy panele szklane można montować pod prysznicem?

Ozdobne panele szklane do łazienki z widokiem lasu, gór lub paryskiej uliczki nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu. Panele szklane możesz montować na ścianie, ale oprócz tego możesz również zamontować szklaną taflę bezpośrednio na ścianie pod prysznicem. Firmy, które zajmują się profesjonalnym montażem paneli szklanych wycinają otwory pod instalację baterii i montują panele szklane na ścianie prysznicowej.
 

 
Nie obawiaj się o trwałość nadruku, ponieważ naklejany jest on na wewnętrzną stronę szkła i dodatkowo zabezpieczany folią. Zatem pod prysznicem możesz zamontować panele szklane z fotografią wodnej kaskady lub z motywem rafy koralowej i podwodnego świata.
 

Luksfery jako alternatywa dla szklanych paneli w łazience

Minęły już czasy, w których luksfery kojarzyły się wyłącznie z pomieszczeniami użyteczności publicznej. Obecnie luksfery produkowane są z dużą dbałością o jakość wykonania i potrafią nadać uroku niejednemu wnętrzu.
 

 
Luksfery to bryły wykonane ze szkła o dosyć dużej przepuszczalności światła (do 60%) wykorzystywane w budownictwie do konstruowania ścian, ścianek lub ich elementów. Luksfery mogą być barwione lub przezroczyste, o powierzchni gładkiej lub niejednolitej. Powierzchnia czołowa w luksferach może być kwadratowa, prostokątna lub okrągła, jednak ścianki boczne zawsze muszą być prostopadłe do ścianek czołowych.
 

Jak wykorzystać luksfery w łazience?

Małe przestrzenie w łazience powodują, że dzielenie ich dodatkowymi wewnętrznymi ściankami powoduje zmniejszenie dopływu światła. Jeśli zatem chcesz wydzielić część pomieszczenia w łazience na kącik kąpielowy lub postawić ściankę oddzielająca prysznic od reszty łazienki, możesz to zrobić za pomocą szklanych luksferów. Zastosowanie tego rodzaju budulca pozwoli na wyznaczenie przestrzeni kąpielowej i przy okazji nie zaciemni wnętrza.
 

Czy szkło w łazience może występować w jeszcze innej formie?

Osobną kategorią szkła w łazience są witraże okienne lub drzwiowe, które mają zapewnić użytkownikom prywatność podczas kąpielowych rytuałów. Witraże możesz umieścić w ramach okiennych lub w przeszklonej części drzwi. Dostępność wzorów i kolorów jest bardzo szeroka. Możesz wybierać spośród secesyjnych, krętych motywów roślinnych lub geometrycznych czy symetrycznych abstrakcji. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzasz swoja łazienkę.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Skomentuj artykuł:

Podobne w tej kategorii:

Ta strona wykorzystuje pliki cookies 🍪
w celu identyfikacji i obserwowania Użytkowników.
Warunki przechowywania plików cookies
możesz określić w swojej przeglądarce.

aktualna wersja Polityki Prywatności (z dnia 20.11.2019r.)