Gniazdka nablatowe i nie tylko, czyli jak zaplanować gniazdka elektryczne w kuchni?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Przed montażem kuchni dobrze przemyśl rozkład gniazdek elektrycznych w pomieszczeniu. Gniazdka nablatowe, naścienne, podszafkowe, a może mobilne? Zobacz, na co zwracać uwagę podczas planowania podłączenia do sieci twojej kuchni!

Zanim zaczniesz planować rozłożenie gniazdek…

Zanim zaplanujesz rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni, warto skupić się na projekcie samego pomieszczenia – pamiętaj, że kuchnia powinna być zaplanowana w ergonomiczny sposób. Co to znaczy? Dobrze, by podstawowe sprzęty i meble były ustawione względem siebie w tzw. trójkącie roboczym. Na jego wierzchołkach powinny znaleźć się kolejno lodówka, zlew i kuchenka, a pomiędzy nimi blaty. Ułożenie podstawowych funkcjonalności w trójkąt pozwoli ci na najwygodniejsze korzystanie z kuchni. Więcej o tym, jak urządzić funkcjonalną kuchnię znajdziesz w naszym artykule: https://domolubni.pl/szuflady-szafki-kuchenne-czyli-funkcjonalnie-urzadzic-kuchnie/
 

 

Gniazdka elektryczne dla urządzeń podłączanych na stałe

Po odpowiednim zaplanowaniu funkcjonalności w kuchni możesz zacząć projektować umiejscowienie gniazdek elektrycznych. Naczelną zasadą ich rozmieszczania jest dopasowanie gniazdek do sprzętów – przede wszystkim AGD, które podłączane jest na stałe, czyli:

  • lodówki,
  • okapu,
  • zmywarki,
  • piekarnika,
  • mikrofalówki.

Dlaczego jest to ważne? Otóż większości podstawowego sprzętu AGD, jak lodówki czy zmywarki, nie można podłączać do sieci za pomocą przedłużaczy, jako że są one fabrycznie przystosowane do pobierania energii z gniazd wtykowych.

Aby więc odpowiednio zaplanować rozkład gniazdek elektrycznych w kuchni, przelicz duże sprzęty AGD, których zakup planujesz, ustal ich położenie w pomieszczeniu, a następnie w sąsiedztwie każdego z nich (minimum na długość kabla) zaplanuj gniazdka.

Napięcie w gniazdkach zasilających lodówkę czy zmywarkę powinno wynosić 230 V.

W przypadku lodówki czy zmywarki gniazdka powinny znajdować się nie niżej niż 30 cm od podłogi (na wypadek zalania) i nie wyżej niż 50 cm od podłogi, natomiast gniazdko dla okapu możesz zaplanować bezpośrednio za nim, najlepiej pod otworem wentylacyjnym, lub w sąsiedniej szafce wiszącej.

Ze względów bezpieczeństwa szczególnie istotne jest, by w przypadku zmywarki gniazdka elektryczne i prowadzące do nich kable planować nad poziomem przewodów wodnych.

Gniazdka elektryczne dla drobnych sprzętów AGD

Pierwsze gniazdka elektryczne zaplanuj dla tych drobnych sprzętów AGD, które będą przez ciebie używane regularnie, np. dla czajnika czy tostera. Zdecyduj, w którym miejscu na blacie postawisz podstawowy sprzęt AGD i na tej podstawie zaplanuj gniazdka. Nie zapomnij także o gniazdkach dla sprzętu, który użytkowany będzie przez ciebie okazjonalnie, np.:

  • mikserze,
  • blenderze,
  • sokowirówce,
  • maszynce do mięsa,
  • robocie kuchennym
  • i wielu innych.

Kontakty dla drobnego sprzętu AGD możesz zamontować jako gniazdka nablatowe, podszafkowe lub tradycyjne gniazdka naścienne (np. potrójne lub większe w liczbie minimum dwóch – nie zapominaj o sprzęcie, który użytkujesz okazjonalnie 😉) Standardem jest mocowanie gniazdek naściennych w kuchni na wysokości 20 cm od powierzchni blatu, czyli ok. 105 cm od podłogi. Pamiętaj także, by gniazdka naścienne były montowane w odległości minimum 60 cm od zlewu.

Jeśli obawiasz się, że podłączona do któregoś gniazda wtyczka będzie za bardzo wystawać, utrudniając jednocześnie pracę w kuchni lub ustawienie mebli, możesz zdecydować się na puszkę podtynkową, w której „schowa się” zarówno kontakt, jak i wtyczka.

Gniazdka nablatowe i podszafkowe – czym są?

Gniazdka nablatowe są wygodne o tyle, że pojawiają się i znikają w zależności od twojej aktualnej potrzeby. Mechanizm ich działania jest prosty – dostęp do gniazdek uzyskujemy, w zależności od modelu, na przykład poprzez odsunięcie listwy montowanej równo z blatem. W momencie gdy nie używamy gniazdek, listwę zasuwamy. Gniazdka nablatowe są estetyczne, niemal niewidoczne, jako że umieszczone w blacie i schowane pod odsuwaną listwą. Istnieje jednak ryzyko ich zalania (w momencie, gdy listwa jest odsunięta, a gniazdka w użyciu).

Gniazdka nablatowe idealnie sprawdzają się w przypadku wyspy kuchennej, dla której montowanie gniazdek naściennych jest niemożliwe. Alternatywą dla gniazdek nablatowych na wyspie są gniazdka montowane na jej pionowej ścianie.

 

 
Gniazdka podszafkowe mocowane są od spodu do szafek lub blatów. Ich zaletą jest estetyka, jako że nie są eksponowane, a także niewielkie ryzyko zalania. Mają jednak tę wadę, że sprzęty podłącza się do nich w górze, co skutkuje nieestetycznie wiszącymi kablami.
 

 

Mobilne gniazdka – dla tych, którzy nie lubią ograniczeń

Dla wszystkich tych, którzy nie lubią ograniczeń, idealnie sprawdzi się system mobilnych gniazdek. Na czym to polega? Nad blatem kuchennym na całej jego długości montowana jest listwa z mobilnymi gniazdkami. Gniazdka takie można dowolnie przesuwać po listwie, a także demontować je, gdy są niepotrzebne lub dodawać nowe, gdy akurat używamy wielu sprzętów. Naszym zdaniem bomba!
 

 

Zobacz więcej rodzajów gniazdek elektrycznych do kuchni:

 




Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: