Jak wybrać drzwi antywłamaniowe?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Drzwi antywłamaniowe powinny mieć właściwy stopień w certyfikacji bezpieczeństwa i odpowiednią liczbę zamków. Ich konstrukcja wewnętrzna musi być solidna, a całość dobrze osadzona w ścianie. Sprawdź, co należy wiedzieć, aby kupić dobre, antywłamaniowe drzwi.

Kiedy opłaca się zamontować drzwi antywłamaniowe?

Założenie drzwi antywłamaniowych będzie zasadne w blokach mieszkaniowych, zabudowie szeregowej, domach wielorodzinnych i jednorodzinnych. W tych ostatnich, drzwi antywłamaniowe spełnią swoją funkcję pod warunkiem, że okna parterowe, drzwi prowadzące na taras i drzwi garażowe (o ile garaż znajduje się w tej samej, co dom, bryle) również mają zabezpieczenia antywłamaniowe. Jeśli w domu jednorodzinnym brakuje kompleksowego zabezpieczenia, to zakładanie drzwi antywłamaniowych może okazać się nieskuteczne.
 

Poczytaj o najnowszych inspiracjach na stronie Grohe Smart Control! Sprawdź również, jak zastosować wentylację lodówki w zabudowie oraz jak urządzić pokój kąpielowy na poddaszu! A może marzy ci się mała odmiana kuchni? Oto nasze piękne białe kuchnie – aranżacje!

 

 

Drzwi antywłamaniowe w sześciostopniowej skali bezpieczeństwa

Nie daj się nabrać na zapewnienia o antywłamaniowości drzwi, jeśli nie jest ona potwierdzona na tabliczce znamionowej obok zawiasów! Właśnie tam znajduje się poświadczenie o przyznaniu klasy bezpieczeństwa danego produktu. Bezpieczeństwo drzwi oznaczane jest na sześciostopniowej skali. Drzwi od 3 do 6 klasy są uznawane za w pełni antywłamaniowe, przy czym klasa 3 jest polecana do zakładania w mieszkaniach na osiedlach, natomiast klasa 4 w domach jednorodzinnych. Z kolei drzwi klasy 5 mogą strzec pomieszczeń z cennymi przedmiotami, np. dziełami sztuki.
 

Certyfikatem są objęte zarówno drzwi, zamki jak i ościeżnice.

Drzwi antywłamaniowych uzbrojone z dwóch stron w blachę

Oprócz sprawdzenia klasy antywłamaniowości, zwróć również uwagę na grubość blachy, z której wykonane są drzwi. Solidne drzwi antywłamaniowe wzmocnione są obustronnie przez płaty stalowej blachy o grubości 1-2 mm. Niektóre mają zabezpieczenie zrobione z metalowej kratownicy. Wewnątrz tak dobrze zbrojonych drzwi znajduje się również izolacja, która wygłusza i stanowi barierę termiczną, chroniącą przed zimnem.
 

 

Wytrzymały zamek w drzwiach antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe bez dobrego zamka nie spełnią swojej funkcji. Dobry zamek zabezpieczający składa się z systemu rygli, które po zamknięciu ustawiają się w różnych kierunkach, przez co zabezpieczają drzwi przed wyważeniem. Porządne, antywłamaniowe drzwi powinny być ponadto wyposażone w dwa niezależne zamki, z których jeden będzie odpowiadał tylko za otwieranie i zamykanie rygli. Dodatkowo zamek główny powinien być schowany pod stalową zaporą, która w znacznym stopniu utrudni włamywaczowi przewiercenie zamka.
 

 

Dobrze osadzone drzwi antywłamaniowe to absolutna podstawa

Drzwi antywłamaniowe muszą mieć wytrzymałe i dobrze osadzone zawiasy, a cała konstrukcja powinna być prawidłowo zespolona z ościeżnicą. Dobre zawiasy w drzwiach są wyposażone w bolce antywłamaniowe, które uniemożliwiają wyjęcie drzwi w przypadku przecięcia zawiasów.
 

Zawiasy w drzwiach powinny mieć również osobną osłonkę, która chroni przed wyłamaniem drzwi.

 
Ościeżnica drzwi antywłamaniowych musi być osadzona na kotwach i porządnie wmurowana, żeby nie było możliwości jej podważenia ani wyrwania ze ściany.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: