Lodówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Lodówka do zabudowy jest świetną opcją dla osób, które cenią sobie minimalistyczny wystrój kuchni. Zamontowanie sprzętu w meblach sprawia, że staje się on niewidoczny, a co za tym idzie – nie zakłóca aranżacyjnych starań. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając lodówkę, by twoja kuchnia była nie tylko piękna, ale również funkcjonalna!

Lodówka do zabudowy – jaki rozmiar wybrać?

Lodówka do zabudowy dostępna jest w wielu wymiarach, podobnych do wolnostojących odpowiedników. Dlatego niezależnie od rodzaju lodówki w pierwszej kolejności należy wybrać wielkość sprzętu. Na jakiej podstawie? Przede wszystkim musisz pomyśleć, jak wiele produktów przechowujesz w lodówce i zamrażalniku. Jeśli lubisz żywność kupować na bieżąco – w twoim domu sprawdzi się niewielka lodówka do zabudowy. Jeśli zaś uwielbiasz robić mrożonki z sezonowych produktów i zapasy żywnościowe uzupełniasz raz w tygodniu – wybierz większy model. Najlepiej wyposażony w podwójne drzwi, dzięki czemu podczas wyciągania produktów z zamrażalnika, nie będzie uciekać ciepło z wnętrza lodówki.
 

 

Dlaczego lodówki do zabudowy zajmują więcej przestrzeni?

Lodówka do zabudowy zajmuje więcej miejsca niż lodówka wolnostojąca, gdyż sprzęt nie może ściśle przylegać do kasety zabudowy. Wolna przestrzeń odpowiada za prawidłowe ujście ciepła wydzielanego przez lodówkę. Dzięki temu sprzęt zabezpieczony jest przed przegrzaniem, a nawet uszkodzeniem. Jaki odstęp jest odpowiedni? Między lodówką a tylną ścianą zabudowy powinny być co najmniej 4 cm odstępu.

Wentylacja lodówki do zabudowy polega na tym, że powietrze zasysane od dołu przedostaje się na tył lodówki i stamtąd uchodzi górą. Otwory wlotu i wylotu powietrza powinny mieć min. 200 cm2.

Mała lodówka do mikro mieszkań

Do niewielkich kuchni polecamy lodówkę podblatową. Ma ona identyczną głębokość, jak reszta lodówek, jest jednak niższa i jej wysokość nie przekracza 90 cm. Sprawdzi się ona przede wszystkim w mieszkaniach singli lub osób jedzących głównie poza domem. W końcu klimatyczna kuchnia to podstawa!

Na co zwracać uwagę wybierając swój sprzęt?

Lodówka, jak każdy domowy sprzęt, powinna spełniać kilka najważniejszych wymagań. Przede wszystkim powinna być ona bezawaryjna i energooszczędna. Jest to ważne również z punktu widzenia ewentualnego demontażu wadliwego sprzętu, gdyż wymiana zabudowanej lodówki może być utrudniona.
 

 

Lodówka do zabudowy – jak powinno wyglądać jej wnętrze?

Wnętrze lodówki powinno mieć wydzielone półki, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpraktyczniejsze są szklane półki, które są łatwe w czyszczeniu i niezwykle wytrzymałe. Wybierając swój model lodówki zwróć uwagę, czy półki nie mają plastikowego wykończenia. Jest to istotne ze względu na przechowywanie ciężkich produktów – plastikowe elementy mogą się złamać pod wpływem nadmiernego obciążenia. Istotny jest również układ wnętrza lodówki, gdyż każdy model oferuje różne ułożenie półek, szuflad na warzywa, miejsc na napoje czy jajka.
 

 

Umiejscowienie zamrażalnika

Na rynku można znaleźć 2 rodzaje zamrażalników, które podzielone są ze względu na miejsce ich umiejscowienia. Mogą one mieścić się na górze lub dole lodówki. Zamrażalnik umieszczony na górze jest o tyle niewygodny, że do niższych półek lodówki trzeba się często schylać. Dlatego jeśli używasz zamrażalnika od święta, lepiej by był on umieszczony na dole.

Klasa energetyczna a zużycie prądu

Ze względu na to, że lodówka do zabudowy jest niemal nieustannie podłączona do źródła prądu, powinna być ona energooszczędna. Jak rozpoznać najlepszy sprzęt? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną konkretnych modeli lodówek. Jest ona przydzielana ze względu na zakres zużycia energii ustalony przez Unię Europejską. Najmniej prądu pobierają urządzenia klasy A+, A++ i A+++. Im więcej plusów określa klasę, tym mniejsze zużycie prądu i większa oszczędność dla twojego portfela.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zwiększyć oszczędzanie energii w swoim domu? Zobacz, jak czytać oznaczenia na etykietach sprzętów AGD.

Jakie funkcje powinna mieć lodówka do zabudowy?

  • System No Frost – dzięki niemu szron nie osadza się wewnątrz lodówki i na produktach. W lodówkach wyposażonych w ten system należy jednak trzymać jedzenie w pojemnikach, gdyż No Frost może wpłynąć na przesuszenie produktów.
  • Technologia Multiflow – za jej sprawą żywność może być dłużej przechowywana w lodówce. Wynika to z równomiernego obiegu chłodnego powietrza wewnątrz wszystkich części lodówki. Dzięki tej technologii możliwe jest również szybsze ochłodzenie wnętrza po otworzeniu drzwi lodówki.
  • Zabezpieczenie na wypadek przerwy w dostawie prądu – jest to element, który posiada każda lodówka do zabudowy, jednak w zależności od modelu, czas utrzymania odpowiedniej temperatury może być różny. Może on wynosić kilka, a nawet kilkanaście godzin.

 

 

Cicha lodówka to skarb

Hałas wydzielany przez lodówkę może być niezwykle irytujący, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczem kuchni otwartej na salon. Cicho pracujące lodówki są oznaczone poziomem hałasu poniżej 40 dB i po takie właśnie najlepiej jest sięgać.
 
Funkcjonalna kuchnia składa się z wielu elementów. Oprócz lodówki warto również zwrócić uwagę na resztę wyposażenia, którym może być np. bateria do zlewozmywaka z wyciąganą wylewką. Zobacz, jak jak funkcjonalnie urządzić kuchnię!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2019-07-15 22:37:03
Robert
Trochę jest z tym roboty, ale efekt jest prawdziwie satysfakcjonujący. W tym roku miałem czas i pieniądze na inwestycje w mieszkaniu, wyremontowałem całe mieszkanie począwszy od wymiany tynków, ale teraz wiem że było warto. Całe AGD kupiłem w Media Expert, dobrze doradzili z myślą o zabudowie i preferencjach, no i dowieźli punktualnie pod dom :)
2018-11-04 13:08:27
Lidka
Bardzo ładne przykłady zabudowy lodówek :)