Bateria z termostatem – czy warto się na nią zdecydować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Co to jest bateria z termostatem? Czym różni się od zwykłej i dlaczego warto w nią zainwestować? Odpowiadamy na wszystkie pytania i podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze nowej baterii do łazienki.

Bateria termostatyczna – jak działa?

Baterie wyposażone w termostat różnią się od zwykłych zamontowaniem w nich elementu, który odpowiada za sterowanie mechanizmem mieszającym ciepłą i zimną wodę. Dzięki temu jest nam dużo łatwiej ustawić odpowiednią temperaturę i nie musimy obawiać się jej skoków, na przykład w momencie spadku ciśnienia.

Bateria termostatyczna pozwala na ustawienie wody w zakresie od 15° do 60°C, z dokładnością do 1°, ale co szczególnie zwraca uwagę, to fakt, że ustawienie zostaje zapamiętane i odtwarzane jest automatycznie w momencie odkręcenia wody. A to oznacza, że nie musimy czekać na to aż woda zrobi się ciepła lub się ochłodzi – termostat w najlepszych wersjach baterii reaguje błyskawicznie, zaledwie w ułamku sekundy. W praktyce oznacza to oszczędność czasu, energii i mniejsze zużycie wody na co dzień.

Baterie z termostatem - bezpieczna łazienka 

Rodzaje baterii z termostatem – co mamy do wyboru?

Możemy wybierać z pełnej gamy rodzajów baterii:

  • natynkowe – klasyczne baterie podłączane bezpośrednio do instalacji
  • podtynkowe – wymagają wcześniejszego zaplanowania, ponieważ ich korpus jest w całości schowany w ścianie; zajmują niewiele miejsca, bo na ścianie mamy tylko pokrętła do regulacji temperatury i siły strumienia
  • prysznicowe
  • wannowe
  • bidetowe

Bateria termostatyczna bezpieczna w dotyku Bateria termostatyczna prysznicowa

Zalety baterii termostatycznej:

  • Ekologia i oszczędność – dzięki krótkiemu czasowi reakcji, zużywamy mniej wody i energii.
  • Wysoki komfort użytkowania – temperatura wody jest zawsze taka, jak ją ustawimy i nie musimy obawiać się wahań związanych ze skokami ciśnienia, co dość często zdarza się np. w domkach jednorodzinnych
  • Bezpieczeństwo – większość baterii termostatycznych posiada ogranicznik bezpieczeństwa na 38°C, który chroni przed poparzeniem – docenią go szczególnie rodziny z małymi dziećmi.
  • Jeszcze więcej bezpieczeństwa – droższe, bardziej zaawansowane modele baterii termostatycznych mają specjalny system wewnętrznych kanałów wodnych, dzięki którym powierzchnia baterii pozostaje zawsze chłodna i bezpieczna w dotyku.

Wady baterii termostatycznej:

  • Wymiary – o ile nie jest to bateria podtynkowa, to zwykle jej wymiary są odrobinę większe od standardowej baterii, co niektórym może nie odpowiadać.
  • Cena – choć możemy spotkać proste modele o „dyskontowej jakości” już od 100 zł, to jednak wysokiej jakości bateria termostatyczna ze wszystkimi udogodnieniami jest droższa – najlepsze modele od producentów z wyższej półki, mogą kosztować nawet do 2,5 tys. zł.

Bateria termostatyczna podtynkowa Bateria termostatyczna wannowa 

Czy warto kupić baterię z termostatem?

O ile nasz budżet na to pozwala – zdecydowanie warto, bo komfort codziennego korzystania z łazienki znacznie się poprawi. Tych, którzy wahają się ze względu na cenę, powinna jednak przekonać ekonomiczność tego rozwiązania – bilans oszczędności wody, wysokiej trwałości produktu z wyższej półki i przeznaczonych na jego zakup pieniędzy, dość szybko się wyrówna. Dobrze jednak pamiętać, że szukając najlepszego rozwiązania, lepiej skłaniać się ku renomowanym markom, które dbałość o bezpieczeństwo mogą potwierdzić certyfikatami lub badaniami, a wysoką jakość gwarantują wieloletnią gwarancją.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: