Jak układać poduszki na sofie? Porady dekoratorów wnętrz 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Układanie poduszek na sofie, kanapie lub zaścielonym łóżku to jeden z najprostszych, najpopularniejszych i najbardziej lubianych zabiegów dekoracyjnych. Ozdoby z poduszek nadają meblom indywidualny charakter i wnoszą do wnętrza głębię, teksturę, przyjemną miękkość oraz ciepło. Zobaczcie, jak do tej prostej pozornie sztuki podchodzą zawodowcy

Jak układać poduszki na kanapie? Sugestie ekspertów 

1. Nie dopasowuj poduszek zbyt dokładnie 

Najczęstszym błędem podczas tworzenia kompozycji z dekoracyjnych poduszek (zachodni projektanci nazywają je throw pillows – dosłownie ”rzucane poduszki”) jest dobieranie poszewek idealnie pod kolor i fakturę tapicerki. Zielona aksamitna sofa z zielonymi aksamitnymi poduszkami nie będzie wyglądała dobrze. Takie zestawienia są monotonne, nudne i banalne. Za ich powszechność odpowiadają przede wszystkim producenci i sprzedawcy mebli, którzy zwykli aranżować w ten sposób witryny i salony wystawowe. 

Poduszki na kanapę
Jak układać poduszki

2. Wybierze nieparzystą liczbę poduszek 

W zależności od rozmiarów siedziska sofa powinna być udekorowana 3, 5 lub 7 poduszkami – zawsze nieparzystą ich liczbą. Chociaż niektórzy uważają, że symetryczne kompozycje z poduszek zapewniają bardziej tradycyjny i elegancki wygląd, w rzeczywistość tworzą one wyjątkowo nienaturalne i dziwne wizualnie wrażenie. Nieprawdą jest też, że na obu końcach siedziska powinny znajdować się takie same poduszki. Często jest zgoła przeciwnie – dwie różne poszewki powodują, że mebel prezentuje się finezyjniej; staje się unikalny i nieszablonowy. 

Poduszki na kanapę
Jak układać poduszki na sofie

3. Myśl o efekcie, jaki chcesz uzyskać 

Dąż do zbudowania pewnego rodzaju dialogu z tapicerką.  Na przykład aksamitne poduszki na skórzanym odbiciu „zmiękczą” wygląd sofy. A poduszki z lnu lub bawełny na aksamitnej sofie wniosą trochę pożądanego kontrastu. 

Układanie poduszek
living room

4. Nie wybieraj zbyt małych poduszek 

Sterta niewielkich poduszek na siedzisku sprawia, że dekoracja wygląda niechlujnie i chaotycznie. Dekoratorzy wnętrz sugerują, żeby pracować z poduszkami, które mają nie mniej niż 60 centymetrów średnicy. 

5. Nie zapominaj o praktyczności 

Sofa służy przede wszystkim do wypoczynku – oglądania telewizji, czytania książek, a niekiedy nawet ucinania sobie poobiednich drzemek. Wybierz poduszki, które po prostu będą dla Ciebie wygodne; na których przyjemnie jest się ułożyć. Upewnij się także, czy poszewki lub całe poduszki nadają się do prania w pralce. Jeśli masz zwyczaj jedzenia na kanapie, nie stawiaj raczej na poduszki z jedwabiu lub aksamitu. Gdy w Twoim domu przebywają zwięrzęta, koty albo psy, odpuść sobie poduszki z grubej dzianiny lub sztucznego futerka, bo będzie gromadzić się w nich trudna od usunięcia sierść.

Poduszki na kanapę

6. Zwróć uwagę na wypełnienie 

Wypełnienie poduszek ma niebagatelny wpływ na ich prezencję. Puch i pierz sprawiają, że poduszka jest bardziej podatna na miękkie zagniatanie. Poduszki wypełnione pianką są sztywniejsze i dłużej zachowują swój pierwotny kształt, ale wyglądają mniej luksusowo.  

Jak układać poduszki na sofie

7. Popuść wodze fantazji 

Do układania poduszek na kanapie warto podejść podobnie jak do tworzenia galerii ściennej. Działaj cierpliwie i spokojnie, metodą prób i błędów. Nie bój się eksperymentów. Staraj się, by dekoracja odzwierciedlała Twoją osobowość – stała się zwariowana i ekspresyjna lub spokojna i stonowana. 

Jak wybrać poduszki

Jeżeli chcesz uzyskać znakomity efekt od razu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. Oto słynna ZASADA TRZECH. 

Jak układać poduszki na sofie? ZASADA TRZECH

1. Wybierz trzy kolory

Użyj trzech różnych kolorów, które zaczerpniesz z innych „źródeł” w pomieszczeniu: odcieni ścian, dywanu, zasłon lub pościeli. Kombinacje kolorystyczne, które niemal zawsze wyglądają razem świetnie to: 

 • Ciemnoniebieski + głęboka czerwień + róż 
 • Głęboka czerwień + pomarańcz + głęboka zieleń 
 • Magenta + fiolet + musztardowa żółć 
 • Ciemnozielony + złoty + magenta 
 • Szałwiowa zieleń + zielononiebieski + złoty 

2. Wybierz trzy wzory 

Każdy ze wzorów powinien zawierać przynajmniej jeden z wybranych wcześniej kolorów. Zacznij od wzoru głównego, w którym zawarte będą wszystko trzy kolory, następnie sięgnij po wzory drugorzędne, z dwoma lub jednym kolorem z Twojej bazy.  Sprawdzone pomysły na mieszanie wzorów to: 

 • Jeden kwiatowy + jeden geometryczny + jeden jednolity kolor 
 • Jedna kratka bawola + jeden toile de jouy + jeden potrójny pasek (tzw. ticking stripe
 • Jeden szewron + jeden kropkowany + jedna tekstura dzianinowa

3. Wybierze trzy rozmiary wzorów

Wzory nie powinny ze sobą konkurować. Wybierz więc wzory w trzech różnych skalach, tak aby od razu wskazać ten, który pełni rolę dominującą. 

Nie zapomnij także o mieszaniu tekstur. Łącz ze sobą poduszki gładkie i szorstkie. Pracuj różnymi materiałami: aksamitem, dzianinową wełną, sztucznym futerkiem, bawełną, lnem, satyną. Rozważ też wprowadzenie dodatkowych elementów, np. frędzli, albo nieszablonowych kształtów, takich jak nerki, kule czy walce. 

Jak układać poduszki
.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: